reklama

Legendy Sparty doufají, že je Rusové budou šetřit

Jiří Hrdina je ve světě jednou z nejznámějších sparťanských legend Jiří Hrdina je ve světě jednou z nejznámějších sparťanských legend autor: ČTK
Hokejová Sparta oslaví 110. narozeniny mimo jiné exhibičním zápasem svých legend proti veteránům Ruska.

Praha - O sobotním odpoledni vyvrcholí oslavy 110. narozenin hokejové Sparty. Součástí slavnostního dne bude i zápas sparťanských legend proti veteránům Ruska, za něž nastoupí například Valerij Kamenskij.

Ve výběru holešovického klubu nemůže chybět Jiří Hrdina, mistr světa a trojnásobný vítěz Stanley Cupu, který v 19 letech právě ve Spartě začal svou zářnou kariéru.

"Bude to určitě trochu vyhecované, snad se lidi pobaví," předpovídá Hrdina o utkání, které odstartuje v 15 hodin.

Když si na svá léta ve Spartě vzpomenete, co se vám vybaví jako první věc?
"Spousta vynikajících přátelství, kamarádů, skvělých trenérů. Nechci jmenovat jednoho nebo dva, protože všichni, kteří se podíleli na mém vývoji, se nějakým způsobem zasloužili o to, že jsem byl schopen hrát za národní tým a v NHL vyhrát tři Stanley Cupy."

V exhibičním zápase nastoupíte proti ruským veteránům. Co pro vás v minulosti zápasy se Sovětským svazem znamenaly?
"Bylo to obtížné. Jak říkal trenér Bukač, Rusové se dali porazit, ale ne porážet. Z tohoto pohledu byl pro mou generaci nejlepším rok 1985, kdy jsme je porazili tady v Praze a stali se mistry světa. Na to se nedá zapomenout. Byly to vždycky vypjaté souboje, které se dost týkaly toho roku 1968."

Jak vaše střetnutí bude vypadat v sobotu?
"Já doufám, že hlavně z jejich strany bude už rok 1968 zapomenut a že nás budou trochu šetřit. Je mezi nimi spousta hráčů, kteří mají věk na to, že by ještě mohli hrát nejvyšší soutěže. My jsme starší, a tak ta naše rychlost a fyzická kondice už nejsou takové. Doufám, že to bude důstojné."

Bude to prestižnější zápas, než kdybyste hráli proti českým veteránům?
"Oni většinou tyto exhibice jako exhibice neberou. Spíš jako prestižní utkání. A tak to bude z obou stran trochu vyhecované. Uvidíme, jaký bude začátek. Snad se ale bude hrát v přátelském duchu."

Jaké máte zprávy z vašeho tábora? Trénovali jste? Scházejí se hráči ještě k nějakým exhibicím?
"Někteří určitě ano. Třeba Franta Kučera je majitelem zimního stadionu a tak by bylo divné, kdyby nehrál a netrénoval. Někteří kluci se scházejí právě u něj a jsou proto v docela dobré kondici."

Dá se i po těch letech předpokládat nervozita?
"To u mě určitě nehrozí. Já mám svoje odehráno. Jdu se pobavit, potkat kamarády a snad lidem udělat trochu radost."

Na kolik gólů si věříte?
"Vzhledem k tomu, že tento ruský tým hrál před pár dny v Karlových Varech proti staré gardě Varů a Litvínova, za které nastoupili třeba Jirka Šlégr nebo Honza Vopat, a rozstříleli je 10:0, tak mi kluci hlásili, že těch gólů asi moc nedáme."

A kolik jich dáte vy sám?
"Tím jsem myslel i sebe. (směje se)"

reklama