Lener: Na sudí si stěžují všichni. Tresty ale nežádáme

Adam Sušovský Adam Sušovský
19. 5. 2014 15:52
Mezinárodní hokejová federace uznala, že rozhodčí na MS v Minsku ve třech zápasech poškodili český tým. Tomu stačí omluva, trestat chybující sudí v žádném případě nechce.
Slavomír Lener uspěl se stízností. Češi nechtějí rozhodčí, kteří mají prsty ve třech prohrách, nijak trestat. | Foto: CPA Eduard Erben

Minsk (od našeho zpravodaje) – Vedení hokejové reprezentace je spokojeno s tím, jak se IIHF postavila k problémům, které Češi v průběhu turnaje měli s rozhodčími. A je ostře proti tomu, aby direktoriát turnaje chybující arbitry nějak trestal. Důležité je podobným přehmatům předejít i v jiných zápasech.

Českým novinářům to dnes v Minsku řekl Slavomír Lener, kterému se za výkony rozhodčích osobně omluvil jejich šéf Konstantin Komissarov. Také on přiznal, že Růžičkův tým poškodili a mají podstatný vliv na všech třech českých prohrách na turnaji: Se Švédskem, s Kanadou i Dánskem.

„Pan Komissarov byl velice vstřícný a férově se omluvil. Se všemi rozhodčími si promluví a znovu jim to ukáže. Nechceme nikoho trestat, bereme to čistě jako prevenční záležitost. To máte jako s hráči. Když udělají v zápase chybu, taky je netrestáte, ale ukážete jim to poté na videu, aby se poučil,“ řekl spokojený manažer reprezentace Lener.

Co vás tedy k podání oficiální stížnosti vedlo?
Už se to nakumulovalo. Dva zápasy (Švédsko a Kanada) jsme byli trpěliví a chyby tolerovali, ale pak už toho bylo moc. Osobně na direktoriáty turnaje chodil a sám pan René Fasel (šéf IIHF) tam říkal, že chyb rozhodčích je tady moc. Velice rázně komisi rozhodčích upozornil, aby si na to dávali pozor. Jenže v zápase s Dánskem už to byly chyby viditelné a v podstatě rozhodly zápas. Ale zdůrazňuji, že se na to vůbec nevymlouváme. My víme, že jsme měli najít jinou cestu, jak zápas s Dánskem vyhrát. Ale gól na 2:3 ho prostě hodně ovlivnil. Poslali jsme dopis na komisi rozhodčích. Nebyla to žádost o nějakou revizi, protože stejně víme, že by se s tím nic neudělalo, že by akorát potrestali rozhodčího. Chtěli jsme jen, aby IIHF o problémech věděla.

Jaká byla reakce?
Sám Komissarov si mě vyhledal a osobně se mi omluvil hlavně za zápas s Dánskem. Řekl, že to byl jednoznačný nedostatek, že gól  na 2:3 neměl být uznán a mělo se vhazovat ve středním pásmu.

Co problémy v těch dalších dvou zápasech: se Švédskem a s Kanadou?
Žádali jsme o vyjasnění hlavně prvního gólu v utkání se Švédskem, kde byl podle nás hráč v brankovišti jednoznačně hned několikrát. Tam mi Komissarov řekl, že se taky omlouvá, že i zpomalené záběry ukázaly, že hráč skutečně v brankovišti byl. Tam ale přece jen hrál roli lidský faktor. Bylo to ve velké rychlosti a rozhodčí to navíc neviděl z dobrého úhlu. V zápase s Kanadou to pak byl ten pětiminutový trest Jana Kováře (Kanada v něm dala dva góly). Byl to totiž přestupek na dvě plus dvě minuty maximálně. I Česká televize totiž několikrát ukázala, že hráče Kanady nejspíš zranil kotouč. Oni sami si to prošli a řekli, že na devadesát procent to tak mohlo být. Rovněž se nám omluvili.

Jste tedy s reakcí IIHF spokojeni?
Bereme to. Byli k nám vstřícní a slíbili, že do budoucna udělají všechno, aby byly příští zápasy férové.

Která ze zmíněných tří situací český tým podle vás poškodila nejvíc?
Všechny. V případě Švédska to možná vypadá tak, že to zápas vůbec neovlivnilo, ale myslím, že jim to dalo hodně energie do zápasu, takže to dáváme na stejnou rovinu, jako gól Dánska.

Rozhodčí, co chybovali, jste nijak potrestat nechtěli?
Ne, ne, ne. Vůbec ne. Ani na to nemáme právo. Tady (na MS) panuje všeobecná kritika rozhodčích, ale nic není ze zanedbání. Spíš něco přehlídnou, nebo stojí ve špatném úhlu. Co bych spíš řekl, i René Fasel to otevírá, mělo by se přehodnotit pravidlo o postavení hráče v brankovišti. My chceme, aby padalo hodně gólů, takže hráč na hraně brankovišti, možná i lehký kontakt s brankářem, by byl k více gólům prospěšný. Právě ten gól s Dánskem by třeba platil, kdyby tam stál, jak dlouho chtěl, ale nezavadil o něj. Právě ten kontakt, který Salákovi bránil k zákroku, ale rozhodčí neviděli. Tady by myslím pravidlo mohlo být mírnější, ale obávám se osobně toho, že kdyby se to ve prospěch útočícího zmírnilo, byl by z toho ještě větší guláš a rozhodčí pod větším tlakem. Byly by spory o tom, co je kontakt, co už je agresivita, co už je bránění v pohybu.

Byli Češi jediní, kdo si stěžovali?
Na rovinu můžu říct, že schůzi co schůzi si nějaká země stěžuje. Nikdo ale nežádá o trestání rozhodčích, nikdo nechce rozhodčí vetovat – to na mistrovství světa ani nejde. Spíše se volá po tom, aby se některé kritické situace třeba mohly zkoumat na videu. Když situace pět minut před koncem takhle rozhodne zápas, měla by být taková možnost. Alespoň o to některé země bojují.

Aby se pak ale na konci zápasu spíš než hrálo, nesedělo u videa…
Nebojím se toho, že by se zápas zdržoval. Byl přetechnizovaný a zrobotizovaný. Kdyby to šlo třeba pět minut před koncem…  Já vidím rezervy i teď, že zápas není tak rychlý, jako třeba v NHL, kde trvá dvě hodiny deset minut. Podívejte se třeba, jak nám tady zamboni (rolba) jezdí před nájezdy deset minut. Je tady pravidlo o střídání, na které mají týmy tři nebo pět vteřin a pořád seto překračuje, do toho je třeba vyloučení  - kvůli němu pauza na půl minuty – a když se deset vteřin na to píská přerušení hry, začne komerční přestávka. Vidím tolik prostoru, kde by se dal ušetřit čas na to, aby byl čas na video. Ale to je jen návrh do budoucna.