reklama

Lev dnes hraje „doma“ v Bratislavě, diváci budou zase proti

Takhle hezkou arénu Lev Praha v Praze nemá. V Bratislavě je ale protiváhou komfortu nedomácí prostředí. Fanoušci Slovanu fandí Doněcku. Takhle hezkou arénu Lev Praha v Praze nemá. V Bratislavě je ale protiváhou komfortu nedomácí prostředí. Fanoušci Slovanu fandí Doněcku. autor: levpraha.cz
Hraje o postup do semifinále nejlepší hokejové ligy a má výhodu domácího prostředí. Jenže fanoušci ho nemají rádi, atmosféra není ani neutrální. Je spíš nepřátelská. Tak Lev Praha hraje v Bratislavě.

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Hrajete o postup do semifinále nejlepší evropské ligy, je to 2:2 na zápasy a máte výhodu domácího prostředí. Jenže diváci na stadionu vás nemají rádi. Atmosféra není neutrální, k „domácím“ je dokonce doslova nepřátelská. Český hokejový klub Lev Praha by v KHL rád bojoval o postup do finále Západní konference s podporou domácího publika, ale dnešní pátý zápas série s Doněckem musí odehrát na cizím stadionu v Bratislavě. A tamní fanoušci ho nemohou vystát.  

Je to těžká i absurdní situace zároveň. Lev se do problémů dostal vinou termínové kolize se zápasem Sparty, která má v holešovické aréně pro své zápasy přednost. Klub žádnou jinou vhodnou halu v Česku nenašel a nabídku nedaleké O2 areny nakonec odmítl. Že to byla chyba, Češi zjistili až o víkendu, kdy kvůli napjaté situaci na Ukrajině hostil v bratislavské aréně své domácí zápasy Doněck.

Slovenští fanoušci, kterých přišlo na každé utkání přes pět tisíc a vytvořili bouřlivou atmosféru, si na žádné české bratry nehráli. Lva přivítaly nenávist, pískot i vulgární nadávky. Doma byl prostě Donbass, kterému všichni Slováci drželi palce – a velmi pravděpodobně budou i dnes, když se bude hrát o postupový mečbol na ledě pokrytém reklamami Lva.

„Kdybychom věděli, co nás tady čeká, asi by klub dělal víc pro to, aby se naše domácí utkání hrálo někde jinde. Jenže teď už s tím nic nenaděláme, musíme se připravit na další dva zápasy, které nás tady v Bratislavě čekají,“ řekl zklamaně klíčový útočník Lva Petr Vrána.

Také on moc dobře ví, že se Lev v sérii dobrovolně vzdal výhody domácího prostředí. Hrát se tady bude dnes i v pátek, kdy ve Slovnaft aréně hostí šestý zápas série zase Doněck.

Atmosféra s týmem zamávala

V Bratislavě teď oba týmy v hotelech nedaleko arény už od soboty bydlí. Zatímco Lev tady musí hrát, protože nemá k dispozici jinou arénu, Donbass Doněck do Bratislavy poslalo vedení soutěže z obav o bezpečnost hráčů i fanoušků kvůli situaci na Ukrajině.

Nevraživá atmosféra na Slovensku, jakou nikdo nečekal, s českým týmem hodně zamávala. Víkend v Bratislavě byl plný emocí i zkratů, osočení a omluv. V neděli fanoušci český celek z ledu vulgárně vykřičeli, uráželi hokejisty i pražské fanoušky. Dva hráči Lva – Jiří Novotný a Michal Birner – jim to z ledu zdviženým prostředníčkem vraceli. Kvůli tomu pak nesměli další zápas nastoupit.

V pondělní odvetě pak byly emoce o něco klidnější. „Ale jen proto, že se nehrálo prodloužení. Právě tam atmosféra v neděli takhle vygradovala,“ prohlásil Lukáš Cingel. Slovenský útočník hraje také za Lva a i na něj atmosféra v Bratislavě doléhá. Na rozdíl od svých českých spoluhráčů ale prý před sérií tušil, že to bude zhruba takhle vypadat.

Fanoušci, kteří v Bratislavě přišli na tento hokej, nemohou být neutrální.

Jsou z velké části majitelé permanentních vstupenek na Slovan Bratislava a měli vstup zadarmo, Lev je přitom v KHL pro Slovan něco jako v Česku Sparta pro Slavii a naopak. Stejní lidé budou mít možnost dorazit na zápas zadarmo i dnes, i když utkání pořádá pražský klub. Taková byla podmínka Slovanu, který na vyrovnanou sérii propůjčil svůj stadion.

„Nenávist bych chápal, kdybychom hráli proti Slovanu, ale ne teď. Místo aby byli lidi rádi, že mohou v Bratislavě chodit na play-off, když jejich Slovan v KHL vypadl, a fandit českému týmu, který hraje o velký úspěch, přijde toto,“ krčí rameny Vrána. „Chápal bych, kdyby Slováci fandili Donbassu kvůli tomu, co se děje na Ukrajině, ale mám pocit, že je to bohužel vyloženě kvůli tomu, že jsme český tým,“ dodává.

Lev do Bratislavy nepřestěhoval jen tým, ale v podstatě také celý svůj management. Ten má kanceláře ve společenské místnosti na hotelu a přímo v Bratislavě od víkendu koordinoval složité přesouvání dnešního domácího utkání.

Doma na Dunaji

Přátelskou atmosféru jako v Praze Lev od slovenských fanoušků nečeká, jinak ale chce, aby všechno ostatní co nejvíc připomínalo opravdové domácí zápasy českého klubu. Utkání proto bude doprovázet český moderátor, Lev si přiveze vlastního DJ a na multifunkční kostce bude pouštět i svá videa. V aréně budou k dostání lví zápasové buletiny a mezi diváky bude skákat maskot Bruncvík. Přemalovaný bude i led, reklamy a loga partnerů se vymění i na mantinelech a v útrobách arény. Fanoušci si budou moct dokonce nakoupit klubové suvenýry ve lvím fanshopu.

Jen jeden problém ale vyřešit nejde: Lev Praha neumí do Bratislavy dostat všech zhruba pět set majitelů permanentek, ani všechny své VIP partnery. Z Prahy vyjede v poledne do Bratislavy zřejmě jen jeden autobus fanoušků a ti budou večer v hale zřejmě jediní, kteří budou přát v nepřátelském prostředí českému týmu.

reklama