24. 1. 2014 19:10
Lev Praha se prezentoval statečným výkonem a uspěl na ledě jednoho z nejlepších týmů KHL.
Hráči Lva se radují, v Kazani předvedli hodně slibný výkon.
Hráči Lva se radují, v Kazani předvedli hodně slibný výkon. | Foto: CPA Eduard Erben

Kazaň - Dlouho to vypadalo, ani ve druhém zápase posledního tripu sezony nedokáže Lev Praha bodovat. Na ledě jednoho z nejlepších týmů KHL Kazaně ale předvedl statečný výkon a nakonec zvítězil 3:2 po samostatných nájezdech. Dvoubodovou výhrou tak pražský tým stvrdil svůj postup do play off soutěže.

Ak Bars šel do vedení už po 52 vteřinách, kdy svého krajana Vehanena v brance Lva překonal Pesonen. Ve druhé části srovnal další Fin Kapanen gólem z přesilové hry, ovšem Stapleton poslal pět a půl minuty před koncem třetí třetiny Kazan znovu do vedení.

Hosté si však prodloužení vynutili gólem obránce Němce pouhé tři vteřiny před třetí sirénou. Nájezdy pak nabídly další drama. Jelo se šest sérií, poslední slovo měl nakonec hostující Thörnberg.

Rychlá branka tentokrát osudná nebyla

Lev inkasoval rychle stejně jako v Nižném Novgorodu, kde před pár dny podlehl. Rychlá branka ale hru hostů nepoznamenala, hráči Kazaně si převahu nevytvořili a stejně jako Pražané se soustředili hlavně na pozornou obranu. Tým kouče Jalonena mohl vyrovnat v první přesilové hře, recept na gólmana Garipova ale nenašel. Pokračovala tak vyrovnaná hra bez vyložených šancí.

Před polovinou zápasu zahrozili Vrána a Azevedo, vyrovnat se však hostům podařilo až v druhé početní výhodě. Zacharčukův faul potrestal Kapanen. Finský reprezentant, který vynechal tři měsíce kvůli zranění třísel, se trefil podruhé za sebou a naznačil, že jeho forma roste. Kapanen se prosadil na ledě týmu, jehož dres oblékal před příchodem do Prahy pět sezon a dvakrát s ním vyhrál Gagarinův pohár.

Vyrovnání hráče Lva povzbudilo a blízko k druhé brance měl Novotný. V třetí části bylo rušno hlavně před Vehanenem, jednička Pražanů však chytala spolehlivě a držela hosty ve hře o bodový zisk. V 54. minutě byl ale vyloučen Gragnani a Kazaň třetí přesilovou hru v zápase využila. Finského gólmana v českých službách překonal Stapleton.

Petružálek nedal dva nájezdy

Tři minuty před koncem mohl definitivně rozhodnout Obuchov, Vehanena ale nepřekonal a domácí toho hodně litovali. Při dlouhé power play Lva byl totiž vyloučen Svitov a hosté při hře šest na čtyři vyrovnali. Tři sekundy před koncem normální hrací se trefil Němec.

V prodloužení navíc hrál Lev i nadále přesilovku, neboť ruský útočník dostal za hrubost dva menší tresty. O držiteli druhého bodu ale rozhodly až samostatné nájezdy, v nastavené pětiminutovce gól nepadl.

Z penaltového dramatu vyšli vítězně hosté hlavně díky svému nejlepšímu střelci Thörnbergovi. Švédský útočník proměnil dva ze svých tří pokusů a vyšel vítězně z minisouboje s českým reprezentantem Petružálkem, který jel také třikrát, ale prosadil se jen jednou. Lev tak potvrdil, že se mu nájezdy daří, z devíti případů si v nich připsal osmou výhru.

Kontinentální hokejová liga:

Ak Bars Kazaň - Lev Praha 2:3 po sam. náj. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Pesonen (Stapleton), 55. Stapleton (Heshka, Medvěděv) - 34. Kapanen (Azevedo, Ševc), 60. Němec (Kapanen), rozhodující nájezd Thörnberg. Rozhodčí: Komarov, Ščeňov - Zacharenkov, Šichanov. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2.

Kazaň: Garipov - Nikulin, Kornějev, Heshka, Medveděv, Osipov, Zacharčuk, Jarullin - Lukojanov, Petrov, Těreščenko - Burmistrov, Pesonen, Stapleton - Obuchov, Golubjev, Svitov - Tkačov, Milovzorov, Petružálek. Trenér: Valerij Bělov.

Lev Praha: Vehanen - Nakládal, Ševc, Němec, Oystrick, Jaakola, Gragnani, Mikuš - Ullström, Novotný, Azevedo - Thörnberg, Vrána, Zackrisson - Řepík, Kapanen, Ridderwall - Matai, Cingel, Pacovský. Trenér: Kari Jalonen.