Lev prohrál rekordní maraton s Doněckem ve 127. minutě

22. 3. 2014 0:10
Druhý čtvrtfinálový zápas KHL s Donbassem Doněck hokejisté pražského Lva prohráli až po rekordním prodloužení 3:4
Kapitán pražského Lvu Jiří Novotný
Kapitán pražského Lvu Jiří Novotný | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Po nekonečném prodloužení hokejisté pražského Lva prohráli domácí utkání druhého čtvrtfinále KHL s Donbassem Doněck 3:4 a série je srovnaná na 1:1.

Rozhodující gól dal až ve 127. minutě, tedy až ve čtvrtém prodloužení Andrej Koněv. Zápas tedy překonal loňský rekord ruské soutěže mezi Jaroslavlem a Čerepovcem, který trval téměř 119 minut.

Dvěma góly se v dresu Lva blýskl Petr Vrána.

Úvod zápasu v Tipsport areně patřil hostům, na kterých byla vidět enormní snaha vyrovnat stav série. Aktivita se jim vyplatila. V 5. minutě se před Vehanena od zadního mantinelu natlačil Dadonov a poslal Donbass do vedení.

Ukrajinský tým měl i další šance. Zvýšit mohli Jakucenja, Virtanen nebo Kiiskinen, nikdo z nich ale druhou branku nepřidal a hosté toho v závěru první třetiny litovali.

Lev otočil skóre díky přesilovce

Lvu k obratu pomohl faul doněckého kapitána Fedotěnka, kterého rozhodčí po ataku na Nakládala poslali s pětiminutovým trestem do kabin a Pražané v následné přesilové hře otočili vývoj zápasu. Dvakrát se prosadil pohotově dorážející Vrána, který na začátku druhé třetiny byl blízko hattricku. Jeho třetí příležitost ale zlikvidoval brankář Leighton.

Hru pak poznamenala série vyloučení. Při hře pět na pět byl Doněck lepší, ale vyrovnat se mu podařilo v přesilovce, kdy za Vehanonova záda prošla tečovaná střela Běluchina. Vyrovnaný stav ale vydržel jen 21 sekund. Cingelovi k třetí brance pomohl nečekaný odraz puku od mantinelu a pohotovost Mataie.

Pražané, v jejichž sestavě oproti čtvrtku chyběla ze zdravotních důvodů hned trojice útočníků a naopak poprvé od zranění na začátku ledna nastoupil Klepiš, se snažili ve třetí části vedení udržet. Přidat čtvrtý gól mohl Azevedo, Leightona ale nepřekonal.

Několik solidních zákroků musel předvést i Vehanen, neboť hosté rozhodně nerezignovali. Tak nebezpeční jako v první a druhé dvacetiminutovce ale nebyli. Přesto se jim šest minut před koncem normální hrací doby podařilo zásluhou Jakucenji vyrovnat. Vítěze tak muselo určit prodloužení, které se v KHL hraje stejně jako v NHL do rozhodnutí bez možnosti samostatných nájezdů.

Ševc: Lidi si zaplatili, tak ať si užijí

Hned na začátku čtvrté třetiny mohli domácí rozhodnout v přesilové hře, vyloučení Razina ale nepotrestali. Následně oba celky hrály opatrně a téměř šest tisíc diváků v hale čekalo, kdo udělá první zásadní chybu. Hokejisté Donbassu sice v osmifinále odehráli maximální počet sedmi zápasů, o moc hůř než Lev, který postoupil po čtyřech duelech, na tom ale z pohledu fyzických sil nebyli. S přibývajícím časem ale hra moc valnou úroveň neměla.

O vzruch se hráči obou týmů postarali až na konci druhého prodloužení. V 99. minutě mohli rozhodnout nejprve Sekáč s Vránou, následně se do brejku dostal Dadonov. Ani jeden z nich ale gól nedal. "Lidi si zaplatili, tak ať si užijí," řekl obránce Martin Ševc při pátém odchodu do kabin.

V prodloužení rozhodčí dlouho nechávali hře volný průběh a nepískali ani fauly, ve 102. minutě ale vyloučili Oystricka. Hosté však přesilovku nevyužili. Hrdinou zápasu se nakonec stal ve 127. minutě Koněv.

Výsledek:

Lev Praha - Donbass Doněck 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Vrána (Oystrick, Mäenpää), 20. Vrána (Mäenpää), 35. Cingel (Matai) - 5. Dadonov (Fedotěnko, Jakucenja), 35. Běluchin (Bartulis), 55. Jakucenja (Dadonov, Běluchin), 127. Koněv (Jakucenja). Rozhodčí: Anisimov, Gofman - Medveděv, Birin. Vyloučení: 7:5, navíc Fedotěnko (Doněck) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 5685. Diváci: 5684. Stav série: 1:1.

Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Nakládal - Azevedo, Novotný, Klepiš - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Birner - Matai, Cingel, Kubalík. Trenér: Kari Jalonen.

Doněck: Leighton - Kolář, Koněv, Podhradský, Wilson, Bartulis, Razin - Kiiskinen, Wirtanen, Laine - Jakucenja, Fedotěnko, Dadonov - Kašpar, Varlamov, Blagoj - Zacharov, Běluchin, Torjanik. Trenér: Andrej Nazarov.