reklama

Lev proti děsivé síle. Rusko-český boj o "Gagarina" začíná

Hokejisté pražského Lva i jejich fanoušci vědí, že tak velká šance vyhrát Gagarinův pohár už se jejich týmu už nikdy nemusí naskytnout. Hokejisté pražského Lva i jejich fanoušci vědí, že tak velká šance vyhrát Gagarinův pohár už se jejich týmu už nikdy nemusí naskytnout. autor: CPA Eduard Erben
Poslední překážku v cestě za Gagarinovým pohárem musí odstranit hokejisté pražského Lva. V cestě jim však leží pořádný balvan jménem Metallurg Magnitogorsk.

Praha - Poslední překážku v cestě za Gagarinovým pohárem musí odstranit hokejisté pražského Lva. V cestě jim však leží pořádný balvan jménem Metallurg Magnitogorsk.

První zápas, který začíná v pátek v 15 hodin SELČ, sledujte v naší online reportáži.

Vždyť vítěz Východní konference tohoto ročníku KHL budí strach už jen tím, že jeho střídačce vládne 'Železňák' Mike Keenan, velezkušený kanadský trenér s velmi energickým stylem koučování, o němž se říká, že po hráčích běžně házel hokejky, aby je přiměl k větší aktivitě na ledu.

Čtyřiašedesátiletý kouč dvojnásobných vítězů Kanadského poháru s kanadskou reprezentací a vítěz Stanley Cupu z roku 1994 s New Yorkem Rangers se na sklonku své kariéry rozhodl pro novou výzvu a ve své první sezoně v Kontinentální lize si se svým týmem nevedl vůbec špatně.

Jeho tým ovládl v základní části i v play off svou konferenci a navíc se mu povedlo dát dohromady útočnou formaci, která zcela zastínila ostatní hvězdy soutěže.

Trojice Sergej Mozjakin, Jan Kovář a Denis Zaripov zcela ovládla kanadské bodování základní části, když dohromady nasbírala 205 bodů. Mozjakin vyhrál kanadské bodování a stal se nejlepším střelcem, Kovář zase ovládl statistiku +/- a nasbíral nejvíce asistencí ze všech hráčů.

Novotný: Nesmíme se nechávat vylučovat

Zmíněnému triu se navíc daří i v play off. Bodování opět vévodí Mozjakin (7+12), v elitní pětici jsou i Kovář (6+10) a Zaripov (7+6).  

A aby toho nebylo málo, tak se prvnímu útoku Metallurgu bodově dařilo i v obou zápasech proti Lvu v této sezoně. Na výhrách 4:3 v prodloužení a 4:2 se trio Mozjakin, Kovář, Zaripov podílelo dohromady 14 kanadskými body.

"Všichni vědí, že jejich lajna je nejlepší v lize. Dominovali základní části a i v play off odvádí skvělou práci, ale my se musíme soustředit na naši hru, musíme navázat na výkony, které jsme během vyřazovacích bojů prozatím předváděli," uvedl finský trenér Lva Kari Jalonen.

"Nemůžeme se ale soustředit jen na ty tři, celkově je to špičkový tým. Jsou nebezpeční hlavně v přesilovkách. Musíme hrát výborně v našem obranném pásmu, nedovolit jim přečíslení a nefaulovat," přiznal i jeho asistent Václav Sýkora.

"Pokud jim dáme tolik přesilovek, jako jsme dali soupeřům v sériích s Donbassem a Záhřebem, tak by se nám to mohlo vymstít. Pokud budeme hrát pět na pět, tak si myslím, že to bude výhoda pro nás. Na to máme kvalitnější hráče," věří svému týmu kapitán Jiří Novotný.

"U nich jsme hráli lépe než doma" 

Jenže síla Metallurgu není jen v prvním útoku. Mohou se spolehnout na velmi dobrou obranu v čele s gólmanem Vasilijem Košečkinem, který s úspěšností zákroků 94,4 % vévodí v play off všem gólmanům, navíc má úctyhodný průměr obdržených branek na zápas 1,66.

A ještě jedné statistice Metallurg v play off vévodí. V sedmi zápasech, které dospěly v play off až do prodloužení, jich Magnitogorsk vyhrál hned šest, šest dalších výher přidal v základní hrací době (celkem 6-6-1-1).

Jen proti Vladivostoku Metallurg na úvod play off v prodloužení jednou neuspěl, jedinou prohru po 60 minutách zaznamenal ve finále konference s Ufou. Novosibirsku pak v semifinále konference nedovolil ani jednu výhru.

Metallurg navíc do finálové série vstoupí s tím, že vyhrál všechny čtyři dosavadní zápasy proti Lvu v soutěži. A navíc, Magnitogorsk vyhrál v letošních vyřazovacích bojích všech osm domácích zápasů.

"U nich jsme ale hráli lepší zápas než u nás, i když jsme doma dostali vyrovnávací gól čtyři sekundy před koncem základní hrací doby a pak prohráli v prodloužení. Hráli jsme tam vyrovnané utkání, jen škoda, že jsme tam to vedení ve třetí třetině ztratili," přiznal Novotný.

Vehanen: Naší výhodou je tým bez hvězd

Lev však jde do série s tím, že nemá co ztratit. Už postupem do finále se stal jeho prvním neruským účastníkem. Jeho hráči se však shodují na tom, že by byla škoda promarnit velkou šanci celou soutěž vyhrát, když jsou triumfu tak blízko.

"Sezona zatím úspěšná není. Až vyhrajeme poslední zápas nad Magnitogorskem, tak úspěšná bude. Je pravda, že nikdo nečekal, že budeme ve finále, ale my se s tím nespokojíme. I proto tam teď jedeme s tím, že tam minimálně jednu výhru uděláme," uvedl sebevědomě Novotný.

"V sezoně byly pasáže, kdy jsme měli lepší výsledky venku, kde se nám hrálo lehčeji. Nebyli jsme pod tlakem fanoušků, kteří by nás tlačili dopředu. Styl hry ale měnit nebudeme. Máme jeden hokej, který chceme hrát doma i venku," navázal na něj Sýkora.

"Samozřejmě, že nás těší, že jsme jako první neruský tým postoupili do finále. Ale spíše to netěší Rusy. Ale to je nám vcelku jedno, chceme jim vzít Gagarina," doplnil jej s úsměvem na tvářích obránce Martin Ševc.

"Máme dobrý tým, který tvrdě pracuje a řídí se propracovaným systémem. I když nám chybějí superhvězdy, můžeme se spolehnout na kvalitní hráče, kteří hrají týmově," uznal i finský gólman Petri Vehanen, jenž je v gólmanských statistikách jen těsně za Košečkinem (93,9 %, 1,67).

Sekáč: Zářezu rozhodčích se nebojíme

Hráči Lva jdou do série i s tím, že ví, že by vedení KHL jen nelibě neslo, kdyby soutěž poprvé v historii nevyhrál ruský tým.

"Je to pořád ruská liga a nebudou (Metallurg) chtít, aby si to odvezl tým z jiné země. Bude to hodně náročné, ale nemyslím si, že by to bylo nějak ovlivněné. Ale musím uznat, že pokud by nevyhráli Rusové po hrách v Soči ani KHL, byl by to pro ně velký problém a během letní přestávky by se asi začaly dít se soutěží velké věci," řekl Aktuálně.cz útočník Jiří Sekáč.

"Ale že bych se bál, že by se rozhodčí zbláznili a Metallurg tlačili za výhrou? Za ty tři roky, co KHL hraju, jsem se s tím nesetkal, v play off rozhodčí pískají navíc výborně. Nechávají hru volnější, hokej má náboj. Takže nevěřím tomu, že by nás ve finále nějak řezali," dodal.

Sebevědomí navíc Lvu dodává fakt, že do finálové série půjdou s kompletním kádrem. Zranění nebo nemoc doléčili útočníci Jakub Klepiš, David Ullström, Lukáš Cingel i obránce Topi Jaakola.

"To je hodně pozitivní zpráva. Proti Jaroslavli jsme byli s počtem hráčů na hraně. Teď můžeme vzít zpět hráče, kteří z různých důvodů vypadli. Kdyby se něco stalo, tak máme kam sáhnout. Hrát na šest, sedm nebo osm obránců je rozdíl," přiznal Sýkora.

reklama