Lev si na úvod play off připsal výhru. Těsně porazil Záhřeb

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
7. 3. 2014 21:25
Hokejisté pražského Lva zvládli úvodní zápas čtvrtfinále Západní konference KHL, když na svém ledě porazili Medveščak Záhřeb 4:3.
Vydřenou výhrou 4:3 vstoupil Lev do úvodního kola play off KHL se Záhřebem
Vydřenou výhrou 4:3 vstoupil Lev do úvodního kola play off KHL se Záhřebem | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hokejisté pražského Lva úspěšně vstoupili do čtvrtfinále Západní konference KHL, když na svém ledě porazili Medveščak Záhřeb 4:3.

Historicky první výhru Lva v play off soutěže zapříčinil především povedený úvod třetí třetiny z pohledu pražského týmu. Za stavu 2:2 se trefili Petr Vrána a Martin Thörnberg a Medveščak už stačil jen snížit v 57. minutě zásluhou gólu Murleyho.

V posledních dvou minutách sice hrál Záhřeb přesilovku vylepšenou hrou bez brankáře, Lev se však díky především díky zákrokům brankáře Petriho Vehanena ubránil.

Druhý zápas série hrané na čtyři vítězné zápasy se uskuteční opět v Praze v sobotu od 17 hodin.

Novotný se trefil už ve 39. sekundě

Zatímco loni Lev ve své premiérové sezoně v soutěži podlehl ve čtvrtfinále CSKA Moskva 0:4 na zápasy, letos si vytičil za cíl postoupit minimálně do semifinále Konference.

Kapitám Lva Jiří Novotný před sérií se Záhřebem prohlásil, že nic jiného než postup nebere, a svá sebevědomá slova potvrdil už v 39. sekundě zápasu, když si narazil puk s Azevedou a bombou z mezikruží na vyrážečku brankáře Dekanicha otevřel skóre.

V 9. minutě sice po parádní kombinaci na jeden dotyk vyrovnal skóre doklepnutím puku do prázdné brány Ellison, o šest minut později stejným způsobem vrátil Lvu v přesilovce vedení Justin Azevedo.

V úvodu druhé třetiny mohl zvýšit vedení Lva Vrána, ale trefil jen tyč Dekanichovy brány, sám před kanadským brankářem soupeře poté neuspěl ani Novotný.

Medveščak to potrestal ve 29. minutě, když při přesilovce čtyř proti třem prostřelil Vehanena střelou od modré čáry Foster. Poté se ještě Záhřeb dostal v přesilovkách do dvou velkých šancí, Cheechoo a Vesce však Vehanena z bezprostřední blízkosti nepřekonali.

Lev málem doplatil na zahazování šancí

Ve třetí části naopak přišel velký tlak domácího týmu, když nejprve ve 42. minutě překonal Dekaniche bombou z levého kruhu Vrána, o necelé tři minuty později pak Thörnberg dorazil do odkryté brány Oystrickovu střelu od modré čáry.

Nedlouho poté mohl definitivně rozhodnout o vítězství Lva Matai, který se však tváří v tvář Dekanichovi neprosadil. Navíc v 57. minutě trefil Azevedo horní tyč branky Záhřebu.

Hned z protiútoku však snížil střelou do prázdné brány Murley, k němuž se odrazil puk před skrumáže před brankou, a tak se musel Lev strachovat o výhru do posledních sekund zápasu.

Přesně dvě minuty před koncem třetiny byl navíc vyloučen Ševc, Lev však s vydatnou podporou finského gólmana Vehanena však své vedení uhájil.

Západní konference - 1. zápasy:

HC Lev Praha - Medveščak Záhřeb 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Novotný (Azevedo), 15. Azevedo (Ševc, Kapanen), 42. Vrána (Thörnberg, Sekáč), 45. Thörnberg (Oystrick, Sekáč) - 9. Ellison (Linglet, Vesce), 29. Foster (Murley), 57. Murley (Thomas, Cheechoo). Rozhodčí: Sion, Bulanov - Birin, Medveděv. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 4157. Stav série: 1:0.
Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Jaakola, Nakládal, Gragnani - Azevedo, Novotný, Ullström - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Zackrisson - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.
Záhřeb: Dekanich - Klubertanz, Švarný, Katic, Popovic, Foster, Martinovic, O'Connor - Bjorkstrand, Iggulden, Kane - Cheechoo, Murley, Thomas - Vesce, Ellison, Linglet - Glumac, Ryan, Jessiman. Trenér: Mark French.

Dynamo Moskva - Jaroslavl 3:2, Petrohrad - CSKA Moskva 1:0, Doněck - Riga 5:2.