Ničivé přesilovky a zkrocený Ivanans. Lev krok od play off

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
13. 2. 2013 20:35
Hokejisté Lva Praha dokázali vyhrát na ledě posledního týmu Západní konference Dinama Rigy 3:1 a udělali další krok pro postup do play off KHL.
Lev slaví důležitou výhru.
Lev slaví důležitou výhru. | Foto: Eduard Erben

Riga - Hokejisté Lva Praha dokázali vyhrát na ledě posledního týmu Západní konference Dinama Rigy 3:1 a udělali další krok pro postup do play off KHL. Tam si dnes zajistil vstupenky druhý nováček soutěže - Slovan Bratislava.

Za vítěze se trefili ve druhé třetině Vrána a v závěrečném dějiství duo obránců Oystrick, Maenpää. Za domácí zaznamenal nakonec pouze čestný úspěch kapitán Karsums.

Všechny branky padly v přesilovkách, hosté využili hned dvě po zbytečných faulech obrovitého, bývalého elitního rváče NHL Raitinse Ivananse.

První třetina příliš hokejové zábavy nenabídla

Kdo přisedl k obrazovkách či snad do hlediště moderní arény v Rize až na druhou třetinu, o nic významného nepřišel. Domácí potvrzovali, proč patří na dno ligy, hosté pod vlivem této skutečnosti a faktu, že jsou favorité, hráli hodně nervózně.

Z letargie jim pomohl ve 24. minutě naprosto hloupým a zbytečným faulem bývalý postrach arén NHL Ivanans, když zezadu ve středním pásmu nesmyslně napadl Birnera.

O necelou minutu poprvé svého přečinu proti pravidlům litoval, když kotouč po střele faulovaného hráče uklidnil do sítě dojíždějící Vrána. Hosté po brance na ledě dominovali, jenže druhý zásah do černého nepřidali a tak přišel trest.

Také domácí se prosadili z přesilovky

Vyloučení beka Lepista využil po obrovském závaru kapitán domácích Karsums, který se několikrát během 20 vteřin zjevil zcela sám před Pöpperlem. A scénář hry se změnil, navrch měli domácí a Lva vysvobodila z útlumu až druhá siréna.

A opět Ivanans. Ten ve 43. minutě dalším zkratovitým faulem poslal k ledu Niživijse a hosté nyní na využití přesilovky potřebovali pouze 41 vteřin, než se po centru Danielssona od zadního mantinelu a šikovném Rachůnkově přizvednutí obráncovy hole trefil Oystrick - 1:2.

Třetí gól zápas rozhodl

O osm minut později šel ven Jecab Redlihs za podražení agilního Cipulise, který mu napadáním sebral kotouč, a Lev tentokrát potřeboval na potrestání pouhých osm vteřin, když se po krásné přihrávce Danielsson trefil další obránce Maenpää.

Zbytek zápasu se pak již jen dohrával z povinnosti, Sýkorovi svěřenci šikovně drželi kotouč, domácí tak nějak neměli potřebu ani motivaci na soupeře výrazněji dorážet.

Lev i díky dalším středečním výsledkům udržel sedmou pozici a ba co více, má jednu jistotu. Pokud v pátek zvítězí za tři body nad Spartakem Moskva, zajistí si před posledním zápasem s Doněckem už jistotu postupu do play off.

Lev je krok od postupu do play off

V opačném případě a pokud Doněck svůj páteční zápase neprohraje v základní hrací době, bude muset o postup bojovat právě v přímém souboji s ukrajinským celkem na jeho ledě.

Pro Lev nyní hraje také fakt, že má na svém kontě více výher za tři body než všichni zbylí konkurenti v boji o postup do vyřazovací části soutěže pod ním.

Zbylé týmy nad českým zástupcem už mají v současnosti jistotu bitev o Gagarinův pohár, včetně Slovanu Bratislava. Tomu k potvrzení jistoty kromě výhry 4:3 v prodloužení na ledě Spartaku Moskva pomohly i zbylá konečná skóre dnešních duelů.

Kontinentální hokejová liga:

Dinamo Riga - Lev Praha 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 35. Karsums (Sotnieks, Szczechura) - 25. Vrána (Birner, Mäenpää), 43. Oystrick (Danielsson), 51. Mäenpää (Danielsson, Oystrick). Rozhodčí: Bukin, Zacharov - Goljak, Deďulja. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:3. Diváci: 3530.

Dinamo Riga: Tellqvist - K. Redlihs, J. Redlihs, Galvinš, Sotnieks, Lavinš, Cibulskis - Indrašis, Szczechura, Karsums - Meija, Džerins, Bukarts - Pavlovs, Johnson, Upitis - Skvorcovs, Bičevskis, Biezais - Ivanans. Trenér: Artis Abols.

Lev: Pöpperle - Oystrick, Nakládal, Němec, Lepistö, Mikuš, Mäenpää, Krejčík - Danielsson, Novotný, T. Rachůnek - Řepík, Vrána, Birner - Hossa, Surový, Cipulis - Sekáč, Karamnov, Niživijs - Cingel. Trenér: Václav Sýkora.

Zbylé středeční výsledky KHL:

Chanty-Mansijsk - Petrohrad 2:3 (Trončinský 0+1 - Průcha 1+0), Barys Astana - Dynamo Moskva 4:2, Čeljabinsk - Jekatěrinburg 3:1, Čerepovec - Kazaň 0:2, Jaroslavl - Chabarovsk 4:1, Nižněkamsk - Ufa 1:2, Nižnij Novgorod - Novokuzněck 5:2, Atlant Mytišči - Novosibirsk 2:3 po sam. nájezdech, Spartak Moskva - Slovan Bratislava 3:4 v prodl. (za hosty Mojžíš 0+1), Viťaz Čechov - Dinamo Minsk 2:4 (za hosty Irgl 0+1), Doněck - CSKA Moskva 1:2 po sam. nájezdech, Dinamo Riga - Lev Praha 1:3.

14. Dinamo Riga 50 12 3 4 31 103:148 46

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off. Na prvních dvou místech jsou vedoucí týmy divizí.