reklama

Tygři vládnou i díky novým trendům. Bude nás následovat spousta klubů, věří kouč

Liberecký Filip Pešán se ve 38 letech stal nejmladším koučem, který zdvihl nad hlavu mistrovský pohár. Liberecký Filip Pešán se ve 38 letech stal nejmladším koučem, který zdvihl nad hlavu mistrovský pohár. autor: ČTK
Prezidentský pohár, Masarykův pohár, extraligový rekord v počtu výher i bodů. Hokejový Liberec dokráčel k historickému titulu stylově. Co stálo za velkolepým úspěchem? Důležité byly například peníze, ale zásadní roli sehrál také Filip Pešán, nejmladší kouč, který zvedl nad hlavu pohár pro vítěze extraligy.

Praha – Prezidentský pohár, Masarykův pohár, extraligový rekord v počtu výher i bodů. Hokejový Liberec dokráčel k historickému titulu stylově. Co stojí za velkolepým úspěchem?

Peníze

Ne, mistrovský trůn nedobyla parta outsiderů. Ambiciózní Spartu ve finále přehrál nabitý tým se šesti hráči, kteří okusili mistrovství světa. Bílí Tygři nemusejí hospodařit ve skromných podmínkách, a proto před sezonou přivedli Martina Ševce a Michaly Birnera s Řepíkem, trio známé z bohatého Lva. V průběhu ročníku pak ukázali na Tomáše Mojžíše.

Fanoušci Liberce tak nemusejí mít strach, že dopadnou jako jejich litvínovští kolegové. Ti rok po mistrovských oslavách trnuli při barážových bojích, jelikož klub nedokázal ustát odchody opor.

Revoluce v přípravě

Dvoufázový dril až pět hodin denně? Dlouhé vyjížďky na kole? Zapomeňte. Nový kondiční kouč Tygrů Aleš Pařez, který 20 let strávil v zahraničí, zavedl na severu Čech nové pořádky. Hráči podstupovali intenzivní silové tréninky, díky kterým lépe zvládali krátká střídání na ledě. Nikdy výrazně nevypadli z formy, výbornou fyzičkou udivovali i ve finále. "Určitě rozhodla i naše kondice," je si jistý obránce Ševc.

Prázdný lazaret

Liberečtí samozřejmě léčili šrámy a občas museli hrát bez některé z opor, ale nikdy nelepili soupisku z juniorů. Relativně pevné zdraví, které má patrně základ i v překopané přípravě, je provázelo až do finále. To sparťané byli pochroumanější, pocítili především ztrátu Daniela Přibyla, nejproduktivnějšího muže základní části. Na marodku si po trpkém konci stěžoval i kouč Pražanů Josef Jandač (více ZDE).

Nová trenérská hvězda?

Za úspěchem stojí hráči, za neúspěchem trenér? V Liberci to, zdá se, neplatí. Filip Pešán se ve 38 letech stal nejmladším koučem, který vyhrál extraligový titul, čímž vzbudil obrovský ohlas.

"Když to řeknu blbě, nemá toho moc za sebou. Myslím si ale, že toho má hodně před sebou," prohlásil o něm liberecký útočník Petr Vampola.

Právě v případě Vampoly se Pešán uchýlil k odvážnému tahu. Když první centr podruhé ve finále dostal trest do konce utkání, mladý trenér ho v pátém klání vyškrtl ze sestavy. Další šanci mu dal až včera, což se vyplatilo. Hříšník se proměnil v hrdinu, neboť vsítil důležitý vyrovnávací gól.

Pešán ve finále rovněž dvakrát sáhl po střídání brankářů, pokaždé tím mužstvo povzbudil. Celkově ukázal, že má cit.

Jinak ale se sestavou míchá nerad, což pramení i z toho, že v klubu zároveň dělá i sportovního ředitele. Když jde o hokej samotný, nikdo mu na práci nesahá. "V nedávném rozhovoru jsem četl Honzu Stránského, který prohlásil, že ještě nezažil trenéra, který by neměnil sestavu. Možná nezažil trenéra, který je sportovní manažer zároveň," pronesl Pešán. "Myslím si, že je to nějaký trend, který bude následovat spousta klubů, což už jsem zaznamenal."

Dobrým příkladem jsou Vítkovice, které sportovní stránku klubu svěřily Jakubu Petrovi, úspěšnému mládežnickému trenérovi, jenž stále vede reprezentační dvacítku.

Ačkoliv Filip Pešán dostal pod Ještědem už čtvrtou šanci, poprvé mohl směřování mužstva výrazně ovlivnit. Zatímco dřív v průběhu sezony nahrazoval vyhozené trenéry, tentokrát byl s týmem od začátku.

Jako sportovní ředitel si navíc mohl vybírat posily, kladl při tom velký důraz na charakter: "Při výběru hráčů i při odchodech jsme tyhle věci řešili. Musím říct, že jsme měli šťastnou ruku, byť to bylo promyšlené. Kluci, co do týmu přišli, jsou nejen výborní hokejisté, ale hlavně fantastičtí lidé."

Po oslavách čeká Pešána další práce, která nejspíš nabobtná tím, že pár válečníků ze zlaté jízdy možná vyzkouší cizinu. "Jestli se někteří kluci dostanou na mistrovství světa a třeba i odejdou za lepším hokejem, budeme pečlivě vybírat další hráče, kteří je nahradí. Chceme nastolit nějakou kvalitu práce," říká kouč Liberce.

Stojí před ním velká výzva. Potvrdí status vycházející trenérské hvězdy a zopakuje s Libercem boj o titul, nebo ve stopách Třince sklouzne s nabitým kádrem k (pod)průměru?

reklama