Liberec porazil Boleslav i podruhé. Jihlava získala skalp mistra

Aktualizováno 1. 4. 2016 23:12
Dominance libereckých hokejistů nebere konce. Bílí Tygři v play off vyhráli i šesté utkání v řadě a v semifinále play off se ujali vedení 2:0 na zápasy. Mladou Boleslav dnes porazili 5:2. Zuří však i boje o záchranu, v těch si první body připsala Dukla Jihlava, která porazila po nájezdech Litvínov.
O jeden z libereckých gólů se postaral i Branko Radivojevič.
O jeden z libereckých gólů se postaral i Branko Radivojevič. | Foto: Milan Kammermayer

Liberec – Hokejisté Liberce porazili i ve druhém domácím utkání semifinále play off extraligy Mladou Boleslav a po výhře 5:2 vedou v sérii 2:0 na zápasy. V součtu se závěrem základní části Severočeši protáhli vítěznou šňůru na 12 zápasů. O osudu utkání se rozhodlo až mezi 51. a 54. minutou, kam Bílí Tygři vtěsnali tři góly.

Shodně tři body za gól a dvě nahrávky si v dresu vítězů připsali bek Radim Šimek a útočníci Petr Vampola, Martin Bakoš a Branko Radivojevič. Série bude pokračovat v pondělí v Mladé Boleslavi.

Utkání začalo očekávaným náporem Liberce. V polovině druhé minuty měl obrovskou šanci otevřít skóre Lakatoš, dorážkou zblízka proti Davidu Rittichovi ale neuspěl. V páté minutě se tváří v tvář hostujícímu gólmanovi dostal Valský, i on si na něm však vylámal zuby. O chvilku později už šli domácí do vedení: Šimek se neukvapil se střelou, dobře zacílil, a přestože Rittich zasáhl, kotouč vypadl za jeho zády přímo před Vampolu, který měl velmi snadný úkol uklidit ho za brankovou čáru.

Možnost zvýšit měl Vitásek, jenž mezi kruhy natáhl ke střele hrozivým nápřahem, jenže Rittich se nezalekl a předvedl výborný zákrok. V začínající 11. minutě si domácí po prohřešku Kučného zahráli první přesilovku, Bulíře v ní vychytal Rittich. "Měli jsme velmi dobrý nástup a byla jen škoda, že jsme nedali více než jeden gól," litoval Radivojevič.

S blížící se přestávkou začali pomalu ožívat i Mladoboleslavští. Jarůšek s Klimentou sice Lašáka nepřekonali, ale v 18. minutě dostal Jarůšek šanci na reparát, skvěle si pohrál se strážcem domácí branky a vyrovnal. "Ale tu třetinu jsme doslova přežili. Soupeř v ní byl lepší a nikdo by se nemohl divit, kdybychom prohrávali 0:5," prohlásil hostující kouč Marian Jelínek.

Boleslav nevyužila řadu šancí

Pro Mladou Boleslav šlo o důležitý okamžik, neboť gól jako kdyby dodal jejím hráčům porci energie a odvahy na zteč liberecké branky navíc. Tu neutlumil ani druhý zásah domácích zkraje druhé části. Za faul vysokou holí byl už pět vteřin po prvním buly vyloučen Klepiš, jemuž trest zkrátil od modré čáry skórující bek Šimek.

Ve 27. minutě zkusil štěstí z úhlu Klimenta a moc nechybělo, aby nachytal Lašáka ranou pod lapačku. Tomu puk propadl, ale domácí ho stihli zamést do bezpečí. Po polovině utkání se před Lašákem zjevil Pacovský, ani on nedal. Jenže chvilku poté přišly v rychlém sledu fauly Stránského a Výtiska a 110 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři hosté využili zásluhou nechytatelné bomby Trončinského.

Při hře v plném počtu na obou stranách pak ujeli Lenc s Klimentou do přečíslení dvou na jednoho, Klimenta zvolil v zakončení razantní střelu, jenže minul.

Ve třetí části byli zpočátku o něco aktivnější hosté a Lašák několikrát podržel domácí. Ale v 51. po nerozhodnosti Středočechů v zakončení z dobrých pozic se domácí dostali do přečíslení tří na jednoho a Radivojevič ho zakončil precizně pod horní tyč. "Tam mi to Lakatoš posunul, vzal jsem si puk po pravé straně a pak už jsem byl dost blízko na přihrávku, tak jsem to vzal na sebe. Díky bohu to tam padlo," popsal Radivojevič.

"Když jsem viděl, jak jedou tři na jednoho, tak jsem se trošku bál té nahrávky. Jsem blbec, nepohlídal jsem si bližší tyč a on to tam trefil," nabídl svůj pohled na vítěznou trefu domácích brankář David Rittich.

O 71 vteřin později navíc Bakoš ukličkoval Pacovského, který ho bránil bez hole, a zvýšil na 4:2. A když přidal na začátku 54. minuty Krenželok v přesilovce další gól, bylo definitivně rozhodnuto.

"Tohle nás uklidní, že se podařilo vyhrát oba domácí zápasy, protože víme, že v Mladé Boleslavi to není jednoduché. Vybláznění diváci tam budou furt houkat na rozhodčí a nebude to jednoduché, ale my tam pojedeme urvat alespoň jeden zápas a vytvořit si co nejlepší pozici," prohlásil Šimek. "Rozhodlo šest sedm minut v poslední třetině, ale takový je hokej," podotkl trenér hostů Jelínek.

Jihlava porazila mistra

Hokejisté jihlavské Dukly se radují ze skalpu úřadujícího mistra i z prvních bodů do baráže o extraligu. V jejím druhém kole zdolali doma Litvínov po téměř tříhodinové bitvě 2:1 na nájezdy. Ten rozhodující proměnil ve čtvrté sérii Filip Seman, druhým hrdinou na straně vítězů byl gólman Jakub Škarek.

Na Horácký stadion se boj o nejvyšší domácí hokejovou soutěž vrátil po dlouhých 12 letech a hráči Jihlavy jako by svým fanouškům nechtěli připravit další čekání. Už po 67 vteřinách poslal Jan Kolář puk na pravé křídlo rozjetému obránci Richardu Divišovi, jenž z úhlu propálil Michaela Petráska v litvínovské brance.

"Do zápasu jsme vstoupili dobře, ale postupem času se začala projevovat zkušenost soupeře. Druhá třetina pro nás nebyla ideální, protože Litvínov si vytvořil řadu šancí," podotkl kouč Jihlavy Petr Vlk.

Hosté byli aktivnější, díky nedisciplinovanosti domácích hráčů si v přesilovkách vytvořil i tlak, ale výtečný Škarek v brance Dukly dlouho odolával. Největší šanci první třetiny spálil v 6. minutě Martynek, jenž nastřelil jen břevno Škarkovy branky.

Litvínov domácí drtivě přestřílel

Šestnáctiletý gólman poprvé kapituloval krátce po polovině utkání, když jej dalekonosnou ranou od modré překonal nad vyrážečku Jiří Gula. Litvínov byl i nadále lepším týmem, ale závary před brankovištěm i střely od modré čáry nedělaly mladému jihlavskému gólmanovi žádné problémy.

"Bohužel ze střel, které jsme vyslali na branku, jsme dali pouze jeden gól, a to je málo. Soupeř výborně bránil a výborně mu zachytal gólman," posteskl si asistent litvínovského trenéra Jiří Šlégr.

Poslední třetinu i prodloužení hrály oba celky hodně opatrně, střely na branku byly zřídkavým jevem. Litvínov v pokusech na branku vyhrál jasně 37:17, ale z vítězství se nakonec radoval soupeř. Poté, co v nájezdech s bekhendovým blafákem promarnil možnost rozhodnout Robin Hanzl a ve čtvrté sérii nedal František Lukeš, rozjel se ke svému pokusu Filip Seman, nic nevymýšlel a jeho švih skončil v síti.

První body bere také Slavia

Pražská Slavia porazila ve druhém kole extraligové baráže Karlovy Vary 4:2 a získala první tři body do tabulky čtyřčlenné skupiny. Dva kanadské body si na straně vítězů připsali Henri Tuominen a David Hruška. Hostům nepomohly ani dva góly Marcela Haščáka.

"Potřebovali jsme vyhrát, protože to byl náš první domácí zápas a tým, který chce postoupit, musí doma vyhrávat. Bez toho je na to těžké pomýšlet," řekl spokojený útočník David Šafránek.

Slavii se vydařil vstup do utkání a na začátku čtvrté minuty se dostala do vedení, když Tuominen tečoval střelu Jiránka mimo dosah brankáře Závorky. Hosté se po chvilce ale z inkasované branky oklepali a získali převahu. Vyrovnat mohl Rachůnek, Hyláka však nepřekonal.

Aktivitu Západočechů podpořily přesilové hry. Andrlíkovo ani Bahenského vyloučení ještě Energie nevyužila, při Hraškově trestu už ale Haščák skóroval. Ještě předtím se při vyrovnaném počtu hráčů na ledě dostal do šance Marosz, Hylák byl ale připraven.

Ve druhé dvacetiminutovce se obraz hry zcela otočil a Závorka, který si v první části připsal jen tři zákroky, byl v permanenci. A přestože zlikvidoval 17 střel domácích, nerozhodný stav neudržel. Ve 29. minutě jej překonal pohotově dorážející Šafránek. Zvýšit vedení Slavie mohl Kašpařík, ani jednu ze svých příležitostí však nevyužil.

Finský střelec byl blízko hat tricku

Závěrečná třetina se hned v úvodu značně protáhla. Mikulík trefil bekhendovou střelou tyč, puk se následně odrazil pod Závorku a po přerušení hry rozhodčí čtvrt hodiny s kolegou u videa řešili, zda puk přešel brankovou čáru, či nikoliv. Platila druhá varianta.

V 50. minutě byl blízko třetí brance Tuominen, Závorka však jeho střelu vytěsnil vedle tyčky. Ve stejném minutě však byli v rozmezí 10 sekund vyloučeni Redlihs se Skuhravým a Pražané dlouhou přesilovku pět na tři využili. Šest sekund před návratem lotyšského beka na led se prosadil Knot.

"Ze začátku nám přesilovka moc nevycházela, protočili jsme tam obě lajny a potvrdilo se, že s nimi trochu zápasíme. V Litvínově jsme si také v přesilovkách gólem nepomohli. Teď už to vypadalo, že ho opět nedáme, ale naštěstí se to nakonec povedlo a odskočili jsme na dvoubrankový rozdíl, což nám pomohlo," uvedl Ronald Knot.

Jedenadvacetiletý bek tak možná byl odměněn i za svoji čestnost, neboť na začátku druhé třetiny odvolal signalizovaný faul Marcela Haščáka na svoji osobu. "Podjela mi brusle při kličce a rozhodčí si myslel, že to byl faul. Já jsem ale věděl, že tam kontakt nebyl, tak jsem mu to šel říct," uvedl Knot, jehož rozhodnutí po utkání ocenil i trenér hostů Karel Mlejnek. "V takovém důležitém utkání a od tak mladého hráče, to se jen tak nevidí. Pravděpodobně i to mu bylo odměnou a dal branku na 3:1 v přesilové hře," řekl Mlejnek.

Energie se však bleskově využitou početní výhodou vrátila rychle do zápasu. Po Haščákově trefě šel Čermák zpátky na led už po devíti sekundách. Vyrovnat se ale hostům nepodařilo, naopak při power play počtvrté inkasovali.

Semifinále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. Vampola (Šimek, Bakoš), 22. Šimek (Bakoš, Radivojevič), 51. Radivojevič (Lakatoš, Šimek), 52. Bakoš (Vampola, Radivojevič), 54. Krenželok (Birner, Vampola) - 18. Jarůšek (Lenc), 33. Trončinský (Urban). Rozhodčí: Fraňo, Hradil - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, Lakatoš, Krenželok - Stránský, Jonák, J. Vlach (45. Ordoš). Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Rýgl, Trončinský, Kučný, Robar, Kučný - Klimenta, Klepiš, Lenc - Hyka, Urban, Pacovský - Jarůšek, Bárta, L. Pabiška - M. Látal, R. Hruška, Kubica. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

2. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Dukla Jihlava - HC Verva Litvínov 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Diviš (Kolář), rozh. nájezd F. Seman - 33. Gula (Reichel, Havlíček). Rozhodčí: Čech, Mrkva - Bláha, Frodl. Vyloučení: 7:3. Bez využití. Diváci: 4136.

Jihlava: Škarek - Kaláb, Dobrovolný, Štebih, Šafář, Bilčík, Grebeňuk, V. Zadražil - Důras, Skořepa, Jergl - Beránek, F. Seman, Harkabus - Kolář, Jícha, Diviš - Mrňa, Melenovský, Anděl. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Piroš, Trávníček - Reichel, Havlíček, M. Hořava - Jurčík, Válek, Gerhát - R. Pšurný. Trenéři: Rulík a Šlégr.

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Tuominen (Jiránek), 29. Šafránek (D. Hruška, Mikulík), 52. Knot (Tuominen, D. Hruška), 60. Pavlin (Bahenský) - 18. Haščák (J. Svoboda, Sičák), 54. Haščák (Skuhravý, Sičák). Rozhodčí: Šír, T. Horák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 3483.

Slavia: Hylák - Knot, Kolařík, Pavlin, Andrlík, A. Růžička, Hraško - D. Hruška, Šafránek, Mikulík - Markovič, Vas, Robinson - Jiránek, Tuominen, M. Ondráček - M. Čermák, Kašpařík, Bahenský. Trenéři: Razým a Srdínko.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, M. Rohan, J. Tomeček, Bičánek, Redlihs, T. Dvořák - Bartek, Skuhravý, Vachovec - J. Svoboda, Kůs, T. Rachůnek - Huna, Haščák, T. Rohan - V. Tomeček, Marosz, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.