reklama

Litvínov a titul? To by spíš vyhráli fotbalisté v Itálii

Jiří Šlégr se po dvou letech vrací do extraligy. Jestli bude lepší než ostatní obránci, bude na tom český hokej opravdu špatně. Jiří Šlégr se po dvou letech vrací do extraligy. Jestli bude lepší než ostatní obránci, bude na tom český hokej opravdu špatně. autor: Eduard Erben
Fotbalisté by spíš vyhráli v Itálii, než aby Litvínov se Šlégrem a Ručinským vyhráli titul. Na začátku extraligy si to myslí expert Pavel Richter.

Praha - Jiří Šlégr a Martin Ručinský sní o extraligovém titulu, kurzy sázkových kanceláři ani deníkem Aktuálně.cz oslovený hokejový expert Pavel Richter ale s Litvínovem vůbec nepočítají.

"Jsou to jen takové řeči, jako když fotbalisté jeli do Itálie vyhrát. Všichni stejně věděli, že mají šanci asi tak dvě procenta," míní Richter o šancích Vervy, která dnes v 17:30 doma proti Zlínu zahájí nový ročník Tipsport extraligy

Šance Litvínova by úplně nepodceňoval gólman Dominik Hašek, oba se ale s Richtrem jasně shodují na tom, že absolutní favorité jsou úplně jiní - Sparta a Třinec.

Sparta a Třinec ambice vyhlašovat ani nemusí

"Tyhle týmy své ambice nemusí ani vyhlašovat, vždyť to všichni ví. Mají peníze a skupují nejlepší hráče, kteří jsou v Česku k dispozici. Prostě musí být nejsilnější a hrát o titul," říká Richter mistr světa z roku 1985 a také legenda Sparty.

"Osobně jsem na Spartu hodně zvědavý, protože zase hodně obměnila kádr a trenér Jandač to nebude mít s poskládáním týmu vůbec jednoduché. Jisté ale je, že příchodem brankáře Tomáše Pöpperleho Sparta vyléčila svou dlouhodobou slabinu. Pöpperle je jeden z nejlepších gólmanů v Evropě," myslí si Richter.

"Na titul bych ale tipoval ještě Pardubice, které se budou snažit odčinit loňskou špatnou sezonu, a taky mistrovskou Plzeň. Litvínov je nevyzpytatelný," doplňuje ho Hašek.

O padáka bude hrát asi Kladno

Zatímco favorité soutěže jsou podle nich jasní, na spodku tabulky to bude o dost vyrovnanější. Ať už se na to ale oba dívají z jakéhokoliv úhlu pohledu, baráž si podle nich zahraje Kladno. A to navzdory prohlášením majitele Jaromíra Jágra o ligovém titulu. 

"Loni se dostali až do čtvrtfinále, ale hodně jim pomohla výluka NHL. I když závěr sezony Kladno zvládlo navzdory tomu, že mu nikdo nevěřil, letos už bojovný hokej a sázka na mladé hokejisty Rytířům stačit nebude," přemýšlí Richter.

"Také na boj o záchranu tipuji i přes odvážná prohlášení Kladno a k němu ještě Karlovy Vary a Chomutov. Jsem zvědavý na Hradec. Uvidíme, jak se v nejvyšší soutěži zabydlí. Pokud se probojuje do elitní desítky, bude to pro něj velký úspěch," říká svůj názor Hašek.

Povinní junioři? Richter kvůli místa u mužů lehal do střel po držce

Extraliga letos nabídne několik novinek. Tou nejpodstatnější a také nejdéle diskutovanou je povinné vytěžování juniorů. Kluby budou muset od nové sezony na soupisce povinně garantovat pět míst pro hráče do 23 let. A s tím Richter zásadně nesouhlasí.

"Ničemu to nepomůže, odehrají jedno střídání a budou sedět na střídačce. Za nás jsme si museli místo v týmu jako junioři vybudovat. Do střel jsme po dršťkách museli skákat i na tréninku, staří chlapi nás tam řezali. Jen tak jsme se hokej naučili. Teď se šance mladým dává zadarmo," štve Richtera.

"Však se podívejte třeba na Tomáše Hertla. Ten hrál, protože Vladimír Růžička věděl, že na extraligu má. Tohle pravidlo je krok zpět."

I Richter nicméně doufá, že se plete a mladí nakonec ukáží, že si místo v sestavě zaslouží. Jedno je ale jasné: Pokud budou horší než Jiří Šlégr po dvouleté pauze bez hokeje, je to s českým hokejem hodně špatné.

"Jirkovi fandím. Hokej mu sluší víc než politika a taky si myslím, že je dobře, že se vrací, protože je to pořád člověk, který do haly přitáhne diváka. Jenže jestli bude lepší obránce než ostatní, je na tom český hokej hodně špatně," uzavírá Richter.

reklama