Litvínov byl půl minuty od titulu, ale pak prohrál nájezdy

19. 4. 2015 21:55
Páté finále extraligy sérii nerozhodlo. Třinec uspěl v nájezdech a snížil na 2:3 na zápasy.
Radost třineckých hokejistů.
Radost třineckých hokejistů. | Foto: ČTK

Třinec - Mistr už mohl být korunován, ale oslavy se nakonec odkládají. Hokejisté Litvínova byli 36 sekund od historického titulu, jenže Třinec prakticky v poslední možné chvíli dramatické páté finále extraligy vyrovnal a pak rozhodl v samostatných nájezdech. Za stavu 3:2 na zápasy tak bude finále pokračovat v úterý v Litvínově.

První branku zápasu dal v 11. minutě litvínovský obránce Gula, domácí Oceláři vyrovnali až v 60. minutě, kdy se prosadil útočník Plíhal. Dvacetiminutové prodloužení nabídlo řadu šancí, zejména na straně Vervy. Gól ale nepadl. V nájezdech pak rozhodla střela Draveckého.

Páté finále extraligy jsme sledovali živě ZDE

I v pátém utkání zůstalo všechno při starém a Třinec znovu bezvýsledně bušil do soupeře. Dostat se přes litvínovskou defenzivu do hotové příležitosti, to byl pro Oceláře opět skoro neřešitelný problém. Hosté měli v ofenzivě daleko více možností a brzy toho i využili.

Ručinský bekhendem ještě netrefil bránu, ale pak se z nepřehledné situace před Hamerlíkem, kdy kotouč tancoval po brankové čáře, do odraženého puku opřel Gula a druhým gólem v sérii dostal soupeře pod ještě větší existenční tlak.

Litvínov pak byl z brejků ještě nebezpečnější. Jánský po geniálním pasu od Kubáta ze sóla na Hamerlíka mířil do tyče, přečíslení tři na dva mohl lépe zakončit i Hanzl a jeho řada propásla několik slibných příležitostí i v úvodu druhého dějství.

Třinecká převaha vadla

Převaha Třince v závěru druhé části přerostla do drtivých rozměrů, jenomže se odbývala hlavně v rozích nebo za brankou a strategické prostory před Francouzem Litvínov mistrně čistil. Jen Cienciala se v oslabení dostal s pukem sám před bránu, ale Gula mu v poslední chvíli stihl sáhnout do rány.

Jak Třinci ubýval čas, vadla i jeho převaha. Hosty sice dvojnásobně přestřílel, ale rána, která by Francouze skutečně ohrozila, nepřiletěla. Naopak po tečovaném pokusu Chaloupky kotouč ve 46. minutě plachtil na horní síťku Hamerlíkovy branky.

Domácí už v závěru riskovali a měli štěstí, že v 59. minutě soupeř zle sehrál přečíslení tři na jednoho. Už při power play se ale Kubátovi nepodařilo odehrát puk od brány, Plíhal bekhendem 36 sekund před koncem srovnal a současně po 174 minutách ukončil Francouzovu neprůstřelnost.

Rozhodnout mohl Ručinský

Prodloužení už po necelých dvou minutách mohl skoncovat Pavelka, ale jeho rána skončila na horní tyči a v 67. minutě Hamerlík zázračně zhatil i stoprocentní šanci Ručinského. Hostující veterán zápas nerozřešil ani v 74. minutě, Hamerlík o milimetry nepustil puk za brankovou čáru i za cenu vlastního zdraví a v závěru musel přepustit místo Hrubcovi.

Spálené možnosti mohly Litvínov přijít draho, Orsava s Irglem však také ztroskotali na Francouzovi. Nerozchytaný Hrubec ale v nájezdech vychytal Hübla, Lukeše i Hanzla, a tak domácím stačila trefa Draveckého.

Finále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 60. Plíhal (Irgl), rozhodující nájezd Dravecký - 11. Gula (Martynek). Rozhodčí: Hejduk, Šír - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 2:3.

Třinec: Hamerlík (74. Hrubec) - Roth, Klesla, Nosek, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn - Irgl, Klepiš, Dravecký - Orsava, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Ružička - Cienciala, Matuš, Rákos. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Gula, Pavelka - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Jurčík, Piroš, M. Hořava ml. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.