Litvínov je krok od semifinále, Boleslav smetla Třinec

17. 3. 2015 20:17
Hokejisté Litvínova vyhráli ve třetím utkání čtvrtfinálové série na ledě Pardubic 3:1.
Radost hokejistů Litvínova
Radost hokejistů Litvínova | Foto: Tomáš Liška

Pardubice - Hokejisté Litvínova vyhráli ve třetím utkání čtvrtfinálové série na ledě Pardubic 3:1, vedou 3:0 na zápasy a jediná výhra je dělí od postupu do semifinále. Dvěma góly zařídil úspěch Vervy útočník Peter Jánský. Postup mezi nejlepší čtyři, na který čekají od roku 2000, mohou Severočeši dovršit už ve středu, kdy se bude hrát od 18:00 opět v Pardubicích.

To Třinec roli favorita nepotvrdil. V Mladé Boleslavi prohrál 2:5 a sérii tak vede jen 2:1.

Do sestavy Pardubic se vrátil po otřesu mozku útočník Cetkovský a místo gólmana Kristana, který chytal v druhém duelu v Litvínově, se vrátil mezi tyče osmnáctiletý Vejmelka. Úvod utkání patřil Litvínovu a ve třetí minutě otevřel skóre při Marcinkově vyloučení Petružálek, který z pravého kruhu prostřelil mladého pardubického gólmana mezi betony.

Další ránu na Vejmelku vyslal Kubát. Defenziva domácích chybovala a Východočeši mohli být rádi, že Hübl při úniku přestřelil a Jánský v další šanci minul. V osmé minutě ale už svou další možnost Jánský proměnil.

Jedinečnou šanci na snížení měl za pět minut pardubický kanonýr Sýkora, ale u levé tyče po Zohornově přihrávce před odkrytou brankou trefil jen ležícího Francouze. Při dalším Marcinkově trestu minul Ručinský. Na konci úvodní části trefil domácí bek Čutta z úhlu jen boční síť.

Francouz dostal teprve druhý gól

Gólu, teprve druhého v sérii, se Pardubice dočkaly ve 25. minutě, kdy se dostal k puku před litvínovskou brankou Sýkora a ránou k levé tyči nedal Francouzovi šanci. Domácí se snažili tlačit za vyrovnáním a Severočeši hrozili z brejků.

Odolali při trestu kapitána Trávníčka, který pak mohl ve 35. minutě po kombinaci Petružálka a Gerháta zvýšit. To se povedlo vzápětí Jánskému, který při Gašparovičově vyloučení projel lehce za obranu a překonal Vejmelku blafákem do bekhendu mezi betony. Litvínov se ještě v závěru druhé části ubránil při Kubátově trestu.

Pardubice se v závěrečné části marně snažily dostat do tlaku, protože Litvínov pozorně bránil a dovolil soupeři minimum šancí. V ojedinělé byl Zohorna, ale Francouz jeho pokus kryl. Na druhé straně zahrozil z brejku Petružálek.

Naději na zvrat nevykřesali domácí ani v 53. minutě při Kubátově vyloučení, kdy po Sýkorově ráně zasáhl Francouz betonem i proti dorážejícímu Zdráhalovi. Litvínovská opora vykryla i Radilův pokus z úhlu. Hosté si v závěru náskok bez problémů pohlídali.

Boleslav si Třinec pohlídala

V Mladé Boleslavi byl v 6. minutě vyloučen hostující Ružička a obránce Robar zajistil střelou od modré čáry vedení. Další přesilovku Středočeši nevyužili a ve 12. minutě poprvé vážněji zahrozil Třinec, přečíslení tři na jednoho však skončilo u gólmana Růžičky.

Hosté pak byli výrazně nebezpečnější, nedařilo se jim ale v koncovce, což dokumentoval i v přesilovce osamocený Plíhal. Mladá Boleslav ale nápor soupeře přestála a na začátku druhé třetiny opět převzala aktivitu. Klimenta ještě trefil tyč, ve 27. minutě však Bárta překonal Hrubce podruhé.

V polovině zápasu mohl snížit Hrňa, Růžička však nájezd nejlepšího střelce základní části vyrazil. Ve 32. minutě se už Ocelářům podařilo snížit, individuální akcí se prosadil Cienciala. O tři minuty později bylo vyrovnáno, když na konci vzorové spolupráce první formace Slezanů byl Hrňa. Růžička byl bez šance zasáhnout.

Domácí ale ztráta vedení nepoložila a podařilo se jim přidat třetí gól. Hrabalovo vyloučení potrestal pohotově dorážející Bárta. Ve 45. minutě měl možnost vyrovnat Ružička, ale mladoboleslavského gólmana nepřekonal. Prosadili se tak opět domácí, Roth fauloval Látala v šanci a rozhodčí nařídili trestné střílení, který útočník Bruslařského klubu bezpečně proměnil. Látal tak gólově oslavil dnešní 27. narozeniny.

Třinec se snažil duel zdramatizovat, ale v 56. minutě měl na hokejce rozhodnutí Mikulík. Hrubec však jeho šanci zlikvidoval. Vzápětí byl navíc Mikulík vyloučen a hosté se rozhodli riskovat bez brankáře. Klimenta rychle upravil na konečných 5:2.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Verva Litvínov 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
24. P. Sýkora (Cetkovský) - 3. Petružálek (R. Hanzl, Kubát), 8. Jánský (Hübl, T. Pavelka), 36. Jánský (Kubát, Francouz). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. Diváci: 8365. Stav série: 0:3.

Pardubice: Vejmelka - J. Zdráhal, Čáslava, Kolafa, Čutta, Benák, Havlík, Ščotka - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Gašparovič, Marcinko, Tybor - Radil, Nahodil, Starý - Moučka, Venkrbec, Poulíček. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Štindl, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
7. Robar (Mikulík, Klimenta), 27. Bárta (Robar, Ovčačík), 38. Bárta (L. Pabiška, Pacovský), 52. M. Látal z trest. střílení, 57. Klimenta (Broš, Kočí) - 32. Cienciala (Matuš, Rákos), 35. Hrňa (Klepiš, Ružička). Rozhodčí: Šindler, Hejduk - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4200 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Stříteský, Kučný, Ovčačík, Kočí, Trška, Robar, R. Čermák - M. Látal, Broš, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, L. Pabiška - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Hrabal, od 57. navíc Foltýn - Hrňa, Klepiš, Ružička - Kovařčík, Plíhal, Žejdl - Dravecký, Polanský, Adamský - Cienciala, Matuš, Rákos. Trenéři: Kalous a Varaďa.