Slavia v semifinále, Plzeň a Sparta si vynutily sedmý zápas

Podívejte se na fotogalerii z utkání na Spartě, kde se muselo vyměňovat rozbité plexisklo
Šesté utkání čtvrtfinále mezi Spartou a Třincem přineslo dramatickou bitvu.
Sledovalo ji téměř 10 tisíc diváků.
Převahu měli pochopitelně domácí sparťané, ale i hosté měli od svých fanoušků podporu.
Nechyběly ani tradiční roztleskávačky.
18. 3. 2013 20:22
Plzeň odvrátila vyřazení, když v Litvínově vyhrála 5:2, a srovnala stav série na 3:3.

Praha - Hokejisté Slavie jsou prvními semifinalisty letošního play off. Pražané v pátém utkání porazili Kladno 4:0 a celkově čtvrtfinálovou sérii vyhráli 4:1.

Svěřenci Vladimíra Růžičky rozhodli o jasné výhře především v přesilovkách, když využili všechny tři početní výhody. Za absentujícího brankáře Miroslava Kopřivu skvěle zaskočil Dominik Furch, který vychytal čisté konto.

To další dvě série, Litvínova s Plzní a Sparty s Třincem, rozhodne až sedmé utkání. ´Chemici´ totiž promarnili mečbol a na domácím ledě před vyprodaným hledištěm podlehli Západočechům 2:5. Sparta pak doma udolala Slezany 3:1.

Slávistický triumf korunoval Růžička

První třetina v O2 aréně přinesla vyrovnaný hokej. Na šance Poletína a Tomici z úvodu odpověděl Kužel s Kuchlerem, ale oba brankáři byli bezchybní.

Zkraje druhého dějství ještě Cháberu zachránila tyč, ale na Mickovu teč Kempného střely byl už krátký. O osm minut později zvýšil dorážející Žejdl a začínalo být jasné, že Kladnu ubíhají poslední minuty sezony.

Slávisté ve třetí třetině kontrolovali hru a zajímavých momentů tak bylo minimum. Domácí fanoušky však ještě dvakrát potěšil Růžička, když přidal další dvě slepené branky a podtrhnul triumf svého týmu.

Plzeňký obrat okolo druhé přestávky

Plzeň si musela prodloužení série tvrdě vybojovat. Litvínov totiž v utkání dvakrát vedl a měl i další velké šance. V 10. minutě přetavil nápor Severočechů ve vedoucí gól Piroš, jenž vzápětí nebyl daleko od druhého zásahu, ale trefil jen boční síť.

´Indiánům´ se podařilo vyrovnat chvíli před přestávkou a dokonce ve vlastním oslabení. Po chybě Posmyka ujel a úspěšně svůj brejk zakončil Kovář.

Ve 29. minutě šel Litvínov trochu kuriozně znovu do vedení, když se k Černému do gólové šance kotouč odrazil od rozhodčího Mináře. Radost však domácím vydržela jen 81 sekund, než bylo za faul Jareše nabídnuto Strakovi trestné střílení. A plzeňský kapitán zakončením nad lapačku uspěl.

Hosté najednou ožili a zvýšená aktivita se jim rozhodně vyplatila. 34 sekund před koncem druhé třetiny dokonal obrat Johnson a záhy po návratu z kabin přidali další trefy Lev a Straka.

Verva už na nepříznivý vývoj nedokázala zareagovat a rozhodnout tak bude muset až sedmý zápas.

Další rošáda brankářů

Jelikož gólman Hamerlík není zdravotně fit, musel se k šestému utkání do třinecké svatyně postavil Hrubec, jenž se rychle stihl dostat z ošklivého zranění oka. Ke změně došlo také ve sparťanském brankovišti, kde tentokrát dostal přednost Pinc.

V úvodní části měl rozhodně více práce Hrubec. Sparta se rozhodla neponechat nic náhodě a od počátku byla mnohem aktivnější, zvlášť Rachůnek zahrozil hned několikrát.

Úspěnější však byl jeho spoluhráč Pilař. Díky svkělé ráně od modré si připsal už pátý gól v sérii. Velkou příležitost k navýšení skóre měli domácí na začátku druhé dvacetiminutovky, ale přesilovka pět na tři zůstala nevyužita.

Změna stavu přišla až ve 35. minutě, když se zblízka prosadil Bahenský. Dvougólový náskok však Spartě vydržel jen necelou minutu, než snížil Zagrapan.

Vyražené plexisklo i trestné střílení za hozenou hůl

Druhá přestávka přišla v Tipsport aréně neobvykle o dvě minuty dříve, za což mohlo rozbité plexisklo po jednom z tvrdých hitů.

Také ve třetí části měli Pražané možnost dvojnásobné početní výhody, ale znovu zůstala bez využití. Sparťané se radovali až při dalším provinění Ocelářů. Zíb hodil zlomenou hokejku proti puku a následné trestné střílení proměnil Jánský.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 10. Piroš (J. Černý, Rapáč), 29. J. Černý - 19. Jan Kovář, 30. Martin Straka z trest. střílení, 40. Johnson (J. Jeřábek, Jan Kovář), 42. Lev (Pletka, Vampola), 43. Martin Straka (Johnson, Jan Kovář). Rozhodčí: Minář, Mikula - Kostka, Bláha. Vyloučení: 4:6, navíc J. Černý (Litvínov) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 3:3.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Sklenička, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Rapáč, Hübl, Lukeš - J. Černý, Piroš, Ručinský - Gerhát, Lapšanský, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.
Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Mozík, Frolo - Johnson, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, Vampola, Pletka - Petruška, Kašpařík, Vlasák - Hollweg, Lev, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.

HC Slavia Praha - Rytíři Kladno 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 30. Micka (Kempný, Kolařík), 38. Žejdl (Kempný, Krenželok), 54. V. Růžička mladší (Kempný), 55. V. Růžička ml. Rozhodčí: Kalivoda, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 2:3. Využití: 3:0. Diváci: 6386. Konečný stav série: 4:1.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kuboš, Holub, Kolařík, Kempný - Micka, P. Jelínek, Tomica - Hertl, V. Růžička ml., Sklenář - Žejdl, Alinč, Krenželok - Stránský, Skokan, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.
Kladno: Chábera - L. Procházka, David Růžička, P. Hořava, Piskáček, Macholda, Kužel, Kameš - Jass, Lukáč, M. Látal - Eberle, Patera, Kuchler - Valský, Dragoun, Rudovský - Strnad, Dalecký, Kuchejda. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Pilař (Bahenský, Jánský), 35. Bahenský (Forman, Krstev), 56. Jánský z trest. střílení - 36. Zagrapan (Hrňa, Orsava). Rozhodčí: Šír, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:7, navíc Roth (Třinec) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 9880. Stav série: 3:3.

Sparta: Pinc - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Krstev - P. Ton, J. Hlinka, Tenkrát - Pacovský, Broš, Jar. Svoboda - S. Treille, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Bahenský, Forman, od 30. min. navíc D. Kočí. Trenéři: Jandač a Votruba.
Třinec: Hrubec - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Ovčačík, Klouček, Lojek, Kania - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Klimenta, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Orsava, Zagrapan, Hrňa. Trenéři: Turek a Janků.