Litvínov se rozjel, doma porazil i Třinec. Naopak Oceláři ztratili na vedoucí Spartu

4. 3. 2021 20:44
Hokejisté Litvínova porazili v dohrávaném utkání 50. extraligového kola na svém ledě Třinec 3:2 a připsali si popáté za sebou plný bodový zisk.
Ani kouč Václav Varaďa na Litvínov nic nevymyslel
Ani kouč Václav Varaďa na Litvínov nic nevymyslel | Foto: Milan Kammermayer

Oceláři, kteří byli po událostech posledních dnů vedeni nezvykle jako domácí tým, naopak potřetí v řadě nebodovali a dál mají dvoubodové manko na vedoucí Spartu. Duel rozhodl gólem za stavu 2:2 ve 49. minutě při přesilovce obránce Aaron Irving.

"Myslím, že jsme tady neodehráli špatné utkání. Vypracovali jsme si dost příležitostí na to, abychom vstřelili góly, ale bohužel jsme je neproměnili. To, myslím, rozhodlo celý dnešní zápas," prohlásil na tiskové konferenci asistent třineckého kouče Marek Zadina.

Třinečtí nastoupili na dresech s černou stužkou na hrudi k uctění památky manželky kapitána Petra Vrány Lindsey, která v úterý za tragických okolností zemřela. Do prvním útoku se zařadil místo Vrány Michael Špaček, který nastoupil za Oceláře poprvé od 7. února, protože po následné účasti na Švédských hrách v Malmö byl mimo hru kvůli koronavirové nákaze.

Ve druhé minutě mohl otevřít skóre ve prospěch Litvínova Pospíšil, který se dostal sám před Kacetla a trefil levou tyč. Na druhé straně v úniku nezamířil přesně Marcinko.

Při dalších akcích Ocelářů se vyznamenal Zajíček, který si nejdříve poradil i s průnikem Romana, potom s únikem Kurovského a nepřekonal jej po sólu přes celé hřiště ani obránce Gernát. "Mám to rád, když na mě pořád něco lítá a musím být připravený. Je to rozhodně lepší, než když na člověka nic neletí celou třetinu a pak tam spadnou dva blbý góly. To je pak na nic," konstatoval brankář Severočechů Šimon Zajíček.

V 17. minutě udeřila Verva. Lukeš našel před brankou Hübla, po jehož střele si sudí ještě platnost gólu ověřili u videa.

Po 24 sekundách druhé části Severočeši zvýšili. Polský útočník Zygmunt si našel střeleckou pozici na pravém kruhu a zamířil k protější tyči. Při následném Zygmuntově vyloučení se Litvínov ubránil a ještě mohl v oslabení po Gernátově zaváhání udeřit Helt, ale brejk neproměnil. Další možnost měl už při plném počtu hráčů na ledě v přečíslení Jarůšek.

Ve 27. minutě Oceláři snížili, poté co střelu Mariana Adámka od modré čáry tečoval Roman. Při Balinskisově trestu se Třinec neprosadil a v 36. minutě mohl zvýšit Lukeš, ale sám před Kacetlem neuspěl. Potom si zahrál Litvínov dvě přesilovky. Při první málem inkasoval po průniku Hrehorčáka, při druhé těsně před druhou pauzou trefil Lukeš tyč.

Slezané se ve zbytku Rodewaldova trestu ubránili. V končící 45. minutě pak v početní výhodě sami skórovali: Hrňa se opřel do Růžičkovy přihrávky a trefil přesně, hříšníka Balinskise poslal zpět do hry už po 23 sekundách. Jenže pak přišla nedisciplinovanost Ocelářů, a přestože se dokázali obránit takřka minutu ve třech, v klasické přesilovce rozhodl nekompromisně Irving.

Čtyři minuty před koncem základní hrací doby mohl zařídit zpátky rovnovážný stav Kurovský, ale Severočeši jeho šanci se štěstím přečkali a vzápětí měli sami k dispozici přesilovku. Odehráli ji velmi opatrně a šance měli až při závěrečné hře Třince bez gólmana. Látal a Zdráhal sice prázdnou branku minuli, jejich tým to ale mrzet nemuselo.

Litvínov bodoval s Oceláři poprvé v sezoně. "Proti Třinci se hraje hrozně těžko, jsou hrozně silní v útoku, ale ani v obraně vám toho moc nedovolí. Když si vezmeme ty zápasy, první dva byly jasnou záležitostí Třince. V tom třetím u nás jsme prohráli 1:2 a bylo to stejně jako dnes, kdy se ta štěstěna přiklonila k nám, o detailech. Jsme moc rádi, že jsme je přetlačili. Pro nás to je výborný výsledek," pochvaloval si kouč vítězů Vladimír Országh.

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Miloš Roman (M. Adámek, Hrehorčák), 45. Hrňa (Martin Růžička, Freibergs) - 17. V. Hübl (F. Lukeš), 21. Zygmunt (Gerhát, Ščotka), 49. Irving (Demel, P. Zdráhal). Rozhodčí: Kika, Obadal - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:1. Bez diváků.

Třinec: Kacetl - M. Doudera, Gernát, D. Musil, Freibergs, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, Michael Špaček, M. Stránský - Rodewald, Marcinko, Kurovský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Hrňa, Miloš Roman, Hrehorčák - Dravecký. Trenér: Varaďa.

Litvínov: Zajíček - Balinskis, Cibulskis, Demel, D. Zeman, Irving, Ščotka - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Zygmunt, Gerhát, M. Látal - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - Havelka, Helt, P. Svoboda. Trenér: Országh.

1. Sparta Praha 50 31 3 6 10 187:113 105
2. Třinec 50 30 4 5 11 180:126 103
3. Mladá Boleslav 50 24 6 7 13 160:121 91
4. Liberec 50 22 8 5 15 143:115 87
5. Hradec Králové 50 25 4 3 18 136:121 86
6. Plzeň 50 22 6 7 15 156:125 85