reklama

Litvínov opět servíruje mečbol, Třinec deptá gólman Francouz

Třinec bude v 18:20 odvracet druhý mečbol Litvínova. Za stavu 2:3 na zápasy se dnes hraje na severu Čech. Třinec bude v 18:20 odvracet druhý mečbol Litvínova. Za stavu 2:3 na zápasy se dnes hraje na severu Čech. autor: ČTK
Nedáme Třinci šanci, slibuje litvínovský Robin Hanzl. Oceláře deptá neprůstřelný Pavel Francouz, i tak budou chtít dnes večer zkazit Litvínovu plánované mistrovské oslavy.

Litvínov - V hledišti Zimního stadionu Ivana Hlinky prý večer nepropadne puk ani na stojato. Tak naplněný natěšenými fanoušky "zimák" bude. Vstupenky z předprodeje zmizely za 62 minut, stála se na ně fronta celou noc. Litvínov je blízko blizoučko prvnímu titulu v klubové historii. S Třincem vede 3:2 na zápasy a na vlastním ledě chce hvězdami nabitého soupeře dorazit. 

"Nedáme jim šanci," prohlásil o šestém zápase sebevědomě útočník Litvínova Robin Hanzl. Utkání začíná v 18:20, deník Aktuálně.cz bude zápas sledovat také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Oceláři nabití euforií po zázračné nedělní výhře vyrazili do Litvínova včera odpoledne opět letecky, aby ušetřili na cestě přes celou republiku zhruba dvě a půl hodiny. Litvínov, servírující druhý mečbol, se domů v neděli trmácel celou noc po silnicích. A nejspíš to nebyla vůbec příjemná cesta. 

Smolný zápas prý Litvínov nepoznamená

Verva totiž už v neděli v Třinci po titulu sahala, byla blízko blizoučko - přesněji půl minuty a dva centimetry. Tolik dělilo nejprve Litvínov od titulu, než v samotném závěru Třinec gólem na 1:1 poslal zápas do prodloužení a v něm zastavily puku cestu do brány nejprve horní tyč a pak branková čára - více o momentu čtěte ZDE

Frustrace po zápase, který Litvínov ztratil v nájezdech, byla na hráčích znát. Nejeden se už viděl s pohárem nad hlavou. Ti starší se situaci snažili uklidňovat: "To je hokej, to se stává. Jedeme dál, připravíme se na úterý a budeme chtít vyhrát," říkal Martin Ručinský, po jehož střele se puk na brankové čáře zastavil. 

I trenér Radim Rulík, kterého vytočilo, že se puk zastavil v cestě za čáru kvůli neregulérní brankové konstrukci a Litvínov tak přišel u videa o titul, se snažil zůstat klidný: "Kdyby mi někdo před play off řekl, že z Třince pojedeme ve finále extraligy domů za stavu 3:2 na zápasy, skáču radostí do stropu. Jen se podívejte na kádr a hráče, jaké Třinec má. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je nesrovnatelné," říkal. 

Třinecké hvězdy deptá neprůstřelný Francouz

Je to fakt. Ani několikanásobně vyšší rozpočet a tým plný českých reprezentantů zatím Třinci ve finále na nadšení skromného soupeře nestačí. Oceláři se po skvělé sérii v semifinále se Spartou zadrhli a mají s Litvínovem obrovské problémy. Přesněji řečeno s gólmanem Pavlem Francouzem

Jeho jméno ale ve Werk aréně moc vyslovovat nesmíte. Je zřejmé, že už z neprůstřelného gólmana začínají být Třinečtí trošku otrávení. "Nebudu se k němu vyjadřovat. Nebaví mě číst, jak je dobrý. Je to furt dokola, musíme chodit před bránu," reagoval obránce Marek Trončinský na adresu Francouze.

Za Francouze ale mluví fakta: Hvězdy Třince se trápí. Zbyněk Irgl si připsal v sérii jen dvě asistence, nejlepší střelec základní části Erik Hrňa ani bod, stejně jako třeba Jakub Klepiš nebo Martin Adamský, od kterých se čeká, že budou v klíčových chvílích zápasy rozhodovat.

Litvínovský gólman ale působí jako nějaká plazma, která všechny puky pohltí - jednoduše mu nejde dát gól. Třinec, který patřil a stále patří v útoku mezi nejlepší týmy ligy, litvínovská obrana v čele s reprezentačním brankářem úplně vynulovala. A právě to je důvod, proč má Litvínov v celé sérii dosud navrch. 

Drtivá střelecká převaha Třinci nestačí

"Podle mě je Francouz momentálně nejlepší gólman v Evropě. Připomíná mi Dominika Haška, kterému taky nešlo dát gól. Myslím, že bude mít nabídky z NHL," žasl z formy gólmana v rozhovoru pro Aktuálně.cz Robert Reichel - klubová legenda Litvínova.

Oceláři měli většinu zápasů herní převahu, jenže ta se projevuje jen územní převahou a neškodným bušením do pozorné litvínovské obrany. A byť byla i střelecká převaha Ocelářů ve všech zápasech série výrazná (v tom posledním dokonce 50:30), ke gólům to nevede. Většina ran je z dálky a Francouz na ně dobře vidí, navíc létají doprostřed. V posledních třech zápasech dal Třinec ze hry jen dva góly.

A tak má Francouz v play off i naprosto neuvěřitelné statistiky: Průměr inkasovaných branek jen 1,21 na zápas a úspěšnost zákroků 95,86 procenta - to je o čtyři a půl procentních bodů více, než má třinecký Šimon Hrubec.

"S jinými gólmany stačí na tři góly třicet střel. Tak my teď musíme vystřelit třeba padesátkrát. A kvalitněji. Hledat růžek, tam má každý gólman slabiny," velí Rostislav Klesla

Stav 1:3 ve finále ještě nikdo neotočil

Třinec do Litvínova odcestoval bez svého hrdiny Petera Hamerlíka. Gólman, který ve finále vytlačil z brány Šimona Hrubce, šel daleko za hranici bolesti. Když přikryl po ráně Ručinského puk v prodloužení na brankové čáře, vykloubil si při tom rameno. Sezona už pro něj nejspíš skončila. 

Do brány tak musí opět Šimon Hrubec, kterého chce hlavně v úvodu Litvínov zasypat drtivým tlakem. Dosud jen jednou v sérii platilo, že nevyhrál tým, který se v zápase jako první ujal vedení. 

Litvínov žene kupředu sen o prvním titulu za téměř šedesátiletou nepřetržitou éru klubu v nejvyšší soutěži. Titul by rád nad hlavu zvedl na závěr své kariéry 44letý Martin Ručinský. 

Třinec zase pohání vzpomínka na čtyři roky staré play off v mistrovské sezoně. V semifinále tehdy Oceláři dokázali za stavu 1:3 otočit semifinále se Slavií.  V samotném finále se to ale ještě nikdy v historii hokejové extraligy nikomu nepovedlo.

reklama