Litvínov sestřelil Slavii, baráž jasně vede. Druhé už jsou Karlovy Vary

12. 4. 2016 20:14
Baráž má zatím jasného vládce. První místo v tabulce v boji o extraligu si pojistili hokejisté Litvínova.
Litvínovská radost. K zachránění extraligy už nemá mistr daleko.
Litvínovská radost. K zachránění extraligy už nemá mistr daleko. | Foto: Dalibor Sosna

Litvínov - Baráž má zatím jasného vládce. První místo v tabulce v boji o extraligu si pojistili hokejisté Litvínova. Úřadující mistr na domácím ledě sestřelil pražskou Slavii 5:1. Pražané přišli o postupové druhé místo, protože Karlovy Vary doma přehrály Jihlavu 4:2.

Severočeši rozhodli o osudu zápasu proti Slavii hned v jeho úvodu - ve 12. minutě vedli už 4:0. Obhájce loňského titulu si díky třetí výhře za sebou upevnil vedení v tabulce skupiny. Shodně tři body za gól a dvě asistence si v dresu Vervy připsali útočníci František Lukeš a Robin Hanzl.

Litvínovský uragán

Na úvodní branku čekali diváci pouhých 66 vteřin. Po Gerhátově akci se trefil pohotovou střelou z mezikruží Martynek. Druhou trefu navíc přidal již ve čtvrté minutě bombou od modré čáry obránce Pavlík. Kotouč po jeho zásahu prolétl nejen mezi betony hostujícího brankáře, ale také sítí v brance, ale sudí po kratičké poradě s videorozhodčím branku uznali.

Na druhé straně poprvé prověřil Januse v sedmé minutě Mikulík, ale domácí brankář byl pozorný. A tak se opět radovali Litvínovští: Duda v situaci dva proti jednomu krásně našel Hanzla a ten se nemýlil. Hostující brankář Hylák příděl tří branek během osmi minut neustál a pustil do brankoviště svého náhradníka Krále.

To však ještě nebylo ze strany domácích vše. V 12. minutě zůstal Gerhát úplně sám před Králem, povodil si ho sem a tam a poté bez problémů zavěsil. Slavii se v jinak nepovedené první třetině podařilo alespoň vstřelit branku, když v 15. minutě zůstal před brankářem nehlídaný Jiránek a stačilo mu pouze nastavit čepel své hole.

I úvod druhé části patřil Litvínovským. Ve 24. minutě uháněl na Krále Martynek, kličku do bekhendu mu však hostující brankář výtečně zlikvidoval. Poté následovala více než půlminutová dvojnásobná početní výhoda domácích, ale na Krále během ní ani pořádně nevystřelili.

Verva si výhru pohlídala

Z hostů opět ohrozil Januse až v druhé polovině utkání Mikulík, který si zpoza branky vybruslil do zakončení, jenže Janus byl u své tyčky včas a šanci zmařil. V 37. minutě vstřelil pátou branku Litvínova Lukeš, který se na modré čáře podíval, zamířil a vypálil přesně do horního růžku, Král byl bezmocný. V závěru třetiny mohl snížit Kašpařík, ale z levého křídla tvrdou ranou vyprášil pouze Janusovy betony.

Zkraje třetí třetiny mohl zaznamenat svou druhou branku Lukeš, k jeho smůle však orazítkoval pouze horní tyčku. Na druhé straně byl sám před Janusem Markovič, zblízka trefil pouze dobře postaveného brankáře. V 50. minutě chyboval při rozehrávce Gula, ale Hruška jeho chyby nedokázal využít. V závěru utkání si Litvínov jasné vítězství pohlídal, připsal si tři body a opět se o něco vzdálil svým barážovým pronásledovatelům.

Průvodce extraligovým play off

Ještě než 14. března vypukne hlavní část vyřazovacích bojů, proběhne předkolo. Už dnes v něm nastoupí Zlín proti Třinci a Chomutov proti Kometě. Dál postoupí klub, který jako první vyhraje tři zápasy. Od čtvrtfinále už se hraje klasicky na čtyři vítězné duely.

Novinkou je, že pátý až sedmý zápas série může rozhodnout jedině prodloužení v pěti hráčích na každé straně (týká se to i předkola). V předchozích sezonách to platilo pouze pro sedmé utkání. Cílem je, aby se dramatické série nelámaly v samostatných nájezdech. Ty nyní můžou rozhodnout jen první až čtvrtý zápas, pokud nepadne branka ve dvacetiminutovém prodloužení.

O vítězi extraligy se rozhodne nejdříve 19. a nejpozději 26. dubna. Nejlepší výchozí pozici má pochopitelně první Liberec, který – pokud nevypadne – vždy nastoupí proti nejhůře postavenému týmu ze základní části a případný sedmý zápas bude hrát doma.

Pokud jde o méně úspěšná mužstva letošní sezony, jejich zápolení v play out začíná zítra. Dva nejhorší týmy ze zápasů o umístění si zahrají baráž, do níž postoupí finalisté první ligy. Jelikož do play out se započítávají body ze základní části, jsou v největším ohrožení Karlovy Vary (47 bodů), Litvínov (55) a Pardubice (57). Vítkovice mají solidní rezervu (66).

Baráž, v níž se čtyřkolově utká každý s každým, skončí 24. dubna a nabídne stejná pravidla jako základní část. To znamená, že při nerozhodném stavu fanoušci uvidí pětiminutové prodloužení. Pokud nepadne gól, přijdou na řadu samostatné nájezdy.

Zdroj: Sport

7. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Verva Litvínov - HC Slavia Praha 5:1 (4:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Martynek (Gerhát, Trávníček), 4. F. Pavlík (R. Hanzl, Lukeš), 8. R. Hanzl (Duda, Lukeš), 12. Gerhát (Trávníček, Martynek), 37. Lukeš (R. Hanzl, Kubát) - 15. Jiránek (M. Ondráček, Tuominen). Rozhodčí: Šír, Hradil - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 4867.

Litvínov: Janus - Z. Sklenička, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava, R. Pšurný, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Slavia: Hylák (8. T. Král) - Knot, M. Hruška, Andrlík, Krstev, Pavlin, Hraško, Kolařík - M. Čermák, Kašpařík, Bahenský - D. Hruška, Šafránek, Mikulík - Jiránek, Tuominen, M. Ondráček - Markovič, Vas, Andres. Trenéři: Razým a Srdínko.

HC Energie Karlovy Vary - HC Dukla Jihlava 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Redlihs (Haščák, Kůs), 26. Marosz (T. Rachůnek, Gulaši), 30. J. Svoboda (T. Rachůnek, Kůs), 59. Huna - 23. Prokš (Jícha), 39. Skořepa (Bilčík, Důras). Rozhodčí: Šindler, Pešina - Bláha, Brejcha. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 2742.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, M. Rohan, J. Tomeček, Gulaši, Redlihs, Dvořák, Baránek - Huna, Skuhravý, Vachovec - Haščák, Kůs, Koblasa - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - V. Tomeček, T. Rohan. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Jihlava: Škarek - Kaláb, Dobrovolný, Štebih, V. Zadražil, Bilčík, Grebeňuk, Parýzek - Důras, Skořepa, Jergl - Březina, F. Seman, Diviš - Kolář, Jícha, Prokš - Mrňa, Anděl, O. Malec. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.