Litvínov na druhý pokus doma vyhrál, má extraligový mečbol

16. 4. 2015 19:50
Hokejisty Litvínova dělí už jen jediné vítězství od zisku premiérového extraligového titulu
Pavel Francouz a Jiří Gula z Litvínova slaví vítězství Vervy ve čtvrtém finále proti Třinci. | Foto: ČTK

Litvínov - Hokejisty Litvínova dělí už jen jediné vítězství od zisku premiérového extraligového titulu . V dnešním čtvrtém zápase porazili Třinec 3:0 a v sérii vedou už 3:1.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

O branky vítězů se postarali obránce Jiří Gula a útočníci Robin Hanzl s Viktorem Hüblem. Gólman Pavel Francouz vychytal potřetí v letošním play off a poprvé ve finále čisté konto.

Finálové série se vrací zpět do Třince, kde se bude hrát v neděli od 18:20 hodin.

"Je to výborný stav. Musíme se na to opět připravit. Tohle byl nejtěžší zápas, ale pro vítězství budeme muset udělat ještě víc, utkání gradují. Myslím, že na to máme," řekl kapitán Litvínova Michal Trávníček. "Vždycky jsme předchozí série zvládli až na druhý pokus, takže i teď to bude nesmírně těžké. Takže se na utkání v Třinci připravíme a uvidíme," doplnil Trávníček.

Třinec se bude snažit o obrat v sérii. "Musíme to hodit za hlavu. Teď to doma musíme zvládnout, abychom to vrátili sem, za stavu 2:3 už to zase může být otevřené," prohlásil třinecký obránce Rostislav Klesla.

Třicet minut vládly obrany

Oba týmy se v úvodu soustředily na důkladnou defenzivu a brankáři byli dlouho prakticky bez práce. Litvínov si nevytvořil šanci ani při Kleslově vyloučení a krátce po skončení přesilovky v deváté minutě alespoň otestoval pozornost Hamerlíka zpoza branky Gerhát. Třinecký gólman, který ve středu vychytal při svém druhém startu v letošním play off čisté konto, vzápětí čelil i pokusům Pavelky a Martynka.

Francouz na druhé straně musel zasahovat proti ráně Milana Doudery od modré čáry, Hamerlíka otestovali Gula a Kubát. V 15. minutě ukryl Ružičkovu střelu v lapačce litvínovský gólman. Při Trávníčkově trestu hráli první přesilovku hosté a dvakrát zkoušel štěstí Roth. Ještě před první pauzou se snažil prosadit pokusem z úhlu domácí Gerhát.

V úvodu druhé části byli aktivnější Oceláři, ale Francouz jejich pokusy pochytal. Velkou šanci zlikvidoval ve 27. minutě po individuální akci Polanského. Oba brankáři čelili stále většímu počtu nebezpečných pokusů, Hamerlíkovi nadělal potíže především Lukeš.

První se trefil bek

Ve 31. minutě už litvínovští fanoušci slavili vedení. Při hře čtyř proti čtyřem vypálil od modré čáry přes obránce Gula a Hamerlík poprvé v sérii inkasoval. Třinec se snažil odpovědět a Francouz musel i při oslabení hostů po vyloučení Trončinského krýt Hrňovu střelu. Až v závěru přesilovky musel Hamerlík zasahovat proti Lukešově ráně.

Litvínov se ale dočkal zvýšení náskoku ve 37. minutě. Nejproduktivnější hráč play off Hanzl vybruslil zpoza branky, u levé tyče dostal prostor k zakončení a trefil se pod Hamerlíkovu vyrážečku. Vzápětí mohl pojistit vedení ještě Lukeš, ležícího třineckého gólmana ale nepřekonal.

Na přelomu druhé a třetí třetiny se Severočeši ubránili při Hanzlově pobytu na trestné lavici a ve 43. minutě měli další šanci na zvýšení náskoku. Jánský ale po úniku minul. Další možnosti měli Jánský, Ručinský a především Kubát.

Nervózní závěr obrat nepřinesl

Třinec marně dobýval obranný val Litvínova. Když už se dostal před polovinou závěrečného dějství do tlaku, chyběla při pokusech Plíhala, Rotha či Orsavy buď přesnost, nebo zasáhl Francouz či blokující obránci. V ohrožení byl ale i Hamerlík.

Při Chaloupkově vyloučení sáhl Třinec k power play, ale Francouz odolal a navíc v 56. minutě Hübl z vlastního obranného pásma trefil prázdnou branku. O chvíli později zamířili do kabin po vyloučení na pět minut a do konce utkání domácí Kubát, který fauloval Matuše, a hostující Růžička po následné potyčce. V závěru se ještě Třinec bránil v oslabení.

Finále play off hokejové extraligy - 4. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Gula (Trávníček, T. Pavelka), 37. R. Hanzl (Ručinský, Z. Sklenička), 56. Hübl (T. Pavelka). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5, navíc Kubát - Marek Růžička oba 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6011 (vyprodáno). Stav série: 3:1.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Gula, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava ml., Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Nosek - Dravecký, Klepiš, Ružička - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Orsava - Ciencala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.