Litvínovu se bortí sen i sestava. Zranil se Ručinský

Adam Sušovský Adam Sušovský
22. 4. 2015 10:01
Mistrovský titul začíná Litvínov ztrácet mezi prsty, Oceláři smazali i druhý mečbol a vynutili si rozhodující zápas. Mají navrch, i kvůli rozsáhlé marodce Litvínova. Je zraněný i Martin Ručinský?
Martin Ručinský
Martin Ručinský | Foto: Lukáš Filipec

Litvínov - Místo mistrovských oslav oči pro pláč a obrovský vztek. Hokejisté Litvínova se vzpamatovávají ze šoku, jaký si nikdo nedokázal představit. Verva promrhala ve finále extraligy i druhý mečbol a vývoj série se za stavu 3:3 obrátil proti ní.

Litvínov se i proto pořád nemůže smířit s neuznanou brankou v prodloužení pátého duelu, která by z něj udělala ligového mistra už na ledě Třince. Puk však na cestě do brány nejspíš zastavila molitanová výztuž v bráně.

"Je to hnus a šlendrián," cloumaly včera emoce s asistentem trenéra Miloslavem Hořavou, který velice otevřeně a tvrdě kritizoval vedení soutěže v čele s Josefem Řezníčkem. "Tahle vyšší moc vzala Litvínovu titul. Zatím." Celý rozhovor s Miloslavem Hořavou si můžete přečíst ZDE.

Rozsypala se obrana, zranil se Ručinský

K titulu má teď blíž Třinec, který z Litvínova v noci odlétal v těžké pohodě. Další zápas o holý život totiž včera vyhrál jednoznačně 6:3 a rozladěného soupeře může dorazit v sedmém zápase na vlastním ledě.

Na Litvínov se lepí obrovský kopec smůly. Od té doby, co Tomáš Plíhal poslal 36 vteřin před koncem pátý zápas do prodloužení, se hokejový Bůh otočil k Litvínovu zády. V prodloužení Litvínov v Třinci sahal po titulu, jenže Pavelka trefil od modré jen tyč a dorážku Martina Ručinského zastavila na brankové čáře "vyšší moc". Lépe nebylo ani včera v Litvínově, i doma musela Verva skousnout bolestivé rány.

Třinec vyhnal pěti góly z brány dosud suverénního Pavla Francouze, který najednou ztratil jistotu a začal pouštět velmi laciné branky. A do toho se Litvínovu zranili klíčoví hráči: Utkání nedohráli obránci Gula s Kubátem, už po rozbruslení odstoupil Gerhát, ale ze všeho nejvíc bolí zranění Martina Ručinského.

Ručinský nebyl schopen pokračovat

44letý tahoun Litvínova se zranil už v průběhu první třetiny, v závěru dvouminutové přesilovky pět na tři, kterou Litvínov trestuhodně promrhal, při zdánlivě nenápadném střetu. Na hrazení ho dohrál Martin Adamský a Ručinský měl po souboji problémy s levou rukou. S bolestivou grimasou dojel na střídačku a tam zlostí praštil i do kamery České televize.

"Normálně jsem ho dohrál. Viděl jsem ho u hrazení a nevěděl jsem, že je to Ručinský. Dohrál jsem ho a tím to pro mě haslo," řekl Adamský.

Jenže Ručinský se při střetu zvláštně schoulil do klubíčka a dopadl na ruku. Do druhé třetiny ještě normálně nastoupil, dokonce dal Litvínovu naději gólem na 2:3, jenže ve třetí třetině už naskočil jen do dvou střídání. A dál to prý nešlo.

Ve druhé přestávce navíc trenéři stáhli z brány gólmana Pavla Francouze. Zda to bylo kvůli jeho výkonu, nebo proto, že jej trápí nějaké zranění, je dosud nejasné.

"Nebudu prozrazovat, proč nedohráli: Fanoušci si musí počkat na sestavu v sedmém zápase. Víc to komentovat nechci," řekl ve studiu ČT Radim Rulík tajemně. Zároveň však dodal, že zranění Martina Ručinského omezovalo natolik, že by nedokázal do hry naskočit ani v případě, že by se Litvínovu v závěru povedlo zápas ještě zdramatizovat a bylo jeho přehledu například v power play potřeba.

Litvínov měl navrch, Třinec ale tvrdě trestal

Tak blízko naději na zvrat, aby se dal odvolat gólman, ale Litvínov v závěru zápasu nebyl. O tom, jak se v sérii karty obrátily, asi nejlépe svědčí i styl, jakým Třinec včera v Litvínově uspěl. Vůbec poprvé v celé sérii měli drtivou střeleckou převahu hráči Litvínova (41:23), ale branky střílel mnohem nebezpečnější soupeř.

Oceláři trestali jakoukoliv chybu, podobně jako to v dosavadním průběhu série dělal Litvínov, a soupeři dávali jednu těžší ránu za druhou.

Třinec se velice brzy ujal vedení 1:0, pak přečkal dvě minuty dlouhé oslabení pět na tři. Rulík právě tenhle moment označil za jeden z klíčových chvil zápasu. Litvínov dvojnásobnou přesilovku nezvládl a Šimon Hrubec byl v podstatě bez práce.

"Nesehráli jsme to dobře, málo jsme stříleli. Na každého asi trošku dolehl tlak, kluci chtěli doma titul urvat. Musíme ale taky ocenit sílu Třince, který má na oslabení výborné typy hráčů. Každopádně když chceme pomýšlet na úspěch, musíme ve finále takovou přesilovku využít," řekl.

A další těžké rány přišly záhy: Litvínov usilovný nápor v první třetině nakonec přece jen přetavil ve vyrovnávací branku. Jenže z ní se radoval jen osm vteřin. Oceláři okamžitě po vhazování vyrazili dopředu a Plíhal Ocelářům vrátil vedení i zásluhou prvního zaváhání Francouze, který ránu propustil smolně pod rukou.

Ve druhé části se pak Verva ještě jednou přiblížila soupeři kontaktním gólem Ručinského v přesilovce na 2:3, jenže místo aby její tlak gradoval, radovali se zase hosté. Tentokrát to trvalo půl minuty, než po vyhraném vhazování propálil opět nepozorného Francouze od modré Linhart. Další zlomový bod zápasu.

"V téhle fázi bychom neměli inkasovat, minimálně tři čtyři střídání jsme měli vydržet nedostat gól. Dvakrát jsme ale inkasovali a to byl zlomový moment," řekl Rulík.

Rozhodující sedmé finále se v Třinci hraje ve čtvrtek (online můžete zápas od 18:20 sledovat zde) a Litvínov čeká po těžkých ranách osudu tvrdá práce: Dokážou hráči v sobě najít dost sil, aby rozjetý Třinec ještě zastavili?