Lopotný start českého týmu na MS. Na úvod udolal Dány

4. 5. 2012 18:20
O vítězství favorita 2:0 rozhodl hlavně výkon Kováře
Český tým se raduje z klíčové branky Aleše Hemského.
Český tým se raduje z klíčové branky Aleše Hemského. | Foto: Reuters

Stockholm - Vydřeným vítězstvím 2:0 nad Dánskem vstoupili do letošního mistrovství světa čeští hokejoví reprezentanti.

O výhře bronzových medailistů z Bratislavy rozhodla trefa Aleše Hemského ze závěru druhé třetiny a bezchybný výkon brankáře Jakuba Kováře, který musel čelit 26 střelám Seveřanů.

V závěru zápasu ještě vítězství pojistil Petr Tenkrát, kterému stejně jako u prvního gólu asistoval kapitán českého týmu Tomáš Plekanec.

Zbyněk Michálek musí na operaci, na MS nepojede
Hadamczik povede národní tým až do roku 2015
Hemský: Musíme se zlepšit. Dánové byli lepší než my
Měli jsme na ně, smutní Slováci po prohře s Kanadou

Další zápas na mistrovství světa čeká výběr Aloise Hadamczika už zítra. Ve Stockholmu od 20:15 vyzvou v hale Globen domácí Švédsko.

Ospalá první třetina branku nepřinesla

Zápas mezi Českem a Dánskem začal opatrně. Seveřané se soustředili především na obranu a českým reprezentantům přechod do útočné třetiny očividně dělal potíže.

Hardt v souboji s Vondrkou.
Hardt v souboji s Vondrkou. | Foto: Reuters

Více prostoru tak dostali až při vyloučení Daniela Nielsena, v níž asi největší příležitost neproměnil Jakub Petružálek.

Dánové se k ohrožení branky Jakuba Kováře dostali v závěru první desetiminutovky, kdy si po faulu Zdeňka Kutláka dokonce zahráli přesilovku.

V závěru první třetiny se pak do dobré šance dostal Tomáš Plekanec, který se obtočil kolem branky a vypálil na Frederika Andersena. Brankář Frölundy ale byl pozorný.

Češi si poté zahráli ještě jednu přesilovku, ale nakonec po brejku Dánů byli rádi, že Kovář při šanci Larsena a Hardta předvedl dva dobré zákroky.

K útoku musel zavelet Plekanec

Hned v úvodu druhé části si mezi kruhy od levého mantinelu vyjel Michael Frolík, ale střelu útočníka Chicaga Blackhawks brankář Andersen vytěsnil navzdory stínícímu Tenkrátovi lapačkou do rohu.

Jakub Kovář si připsal shutout.
Jakub Kovář si připsal shutout. | Foto: Reuters

Pak se ale v krátkém rozmezí nechal vyloučit nejprve znovu Kutlák a poté za vyhození puku David Krejčí a český tým hrál více než minutu a čtvrt v oslabení tří proti pěti. Těžkou situaci ale nakonec díky několika výtečným zákrokům Kováře zvládl.

Než se ovšem Češi opět dostali do tempa, přišlo další vyloučení, tentokrát za hákování Aleše Hemského. V tom už se ale Seveřané k ohrožení Kovářovy svatyně nedostali.

Dojem z mizerné druhé třetiny ale favorité utkání dokázali napravit. Podobně jako na minulých dvou mistrovstvích ovšem musel zdvihnout plandající prapor českého týmu kapitán české eskadry, kterým je letos Tomáš Plekanec, nástupce Tomáše Rolinka.

Útočník Montrealu pět sekund před koncem druhé části ideálně našel při přesilovce před brankou volného Aleše Hemského, jenž puk bez potíží uklidil z hranice brankoviště do sítě.

Pojistku přidal Tenkrát

Z českých hráčů ovšem tímto gólem ospalost rozhodně nespadla. Na začátku třetí třetiny hokejisté v červeném jen přihlíželi, jak Dánové víří v jejich obranném pásmu. V největší šanci Seveřanů ovšem Jensen jen minul pravou tyčku.

Tempo hry poté poněkud opadlo. Češi se spokojili se svým hubeným vedením a Dánové se nakonec na vyrovnání nezmohli.

Naopak tři minuty před koncem výhru obhájců bronzu z loňského MS potvrdil střelou z pravého kruhu Petr Tenkrát, jemuž nahrával znovu Tomáš Plekanec.

Češi si tak připisují první vítězství na turnaji a do zítřejšího utkání se Švédy, kteří jsou jedním z favoritů turnaje, tak nastoupí s třemi body v kapse.

Výsledek:

Skupina B (Stockholm):

Česko - Dánsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 40. Hemský (Plekanec, P. Nedvěd), 58. Tenkrát. Rozhodčí: Lewis (Kan.), Kaval - Morrison (oba USA), Suominen (Fin.). Vyloučéní: 4:4. Bez využití. Diváci: 1610.

Česko: Jakub Kovář - Blaťák, Nakládal, Čáslava, Kutlák, Němec, Krajíček - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Průcha, Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Dánsko: Andersen - Larsen, J. B. Jensen, D. Nielsen, Lassen, M. Boedker, K. Jensen, Hersby - Eller, F. Nielsen, Hardt - Hansen, Jakobsen, Madsen - Starkov, Lykkeskov, Green - Storm, Poulsen, J. Jensen. Trenéři: Per Bäckman, Carl-Johan Klint a Tomas Jönsson.