reklama

Lvu se poklonil i Medveděv. Udrží Praha silný tým pohromadě?

Gagarinův pohár byl blízko. Lev Praha ale sedmé utkání finále s Magnitogorskem prohrál. Gagarinův pohár byl blízko. Lev Praha ale sedmé utkání finále s Magnitogorskem prohrál. autor: Lev Praha
Kabinu českého týmu navštívil i nejvyšší muž Kontinentální ligy Alexander Medveděv. Nemluvil dlouho, byl stručný. Děkoval za to, jaké finále Lev Praha KHL nabídl.

Magnitogorsk/Praha - Hokejová loupež nevyšla, protože Lev Praha v Magnitogorsku sedmý zápas finále prohrál. Gagarinův pohár tedy zůstane v Rusku. Zklamání z toho, jak nadějně rozehraná série s Metallurgem nakonec dopadla, i špatná nálada spolu s ním ale vyprchaly vlastně docela rychle.

Kabinu českého týmu bezprostředně poté, co nejcennější hokejovou trofej v Evropě ve středu zvedl nad hlavu soupeř, navštívil i nejvyšší muž Kontinentální ligy Alexander Medveděv. Nemluvil dlouho, byl spíš stručný. Děkuji, sehráli jste nejkrásnější hokejové finále za celých šest let existence KHL, řekl a všem podal ruku. Ozval se potlesk, otevřela první piva.

Party začala jeho proslovem, pokračovala v letadle na cestě domů a skončila za svítání v centru Prahy.

„Hráli jsme krásný hokej, pobláznili jsme celé Česko a já jsem hrdý na to, že jsem v tomhle týmu byl. Lev se nemá za co stydět,“ říkal obránce Ondřej Němec a stejně mluvil i kapitán Jiří Novotný. Také oni byli nejprve smutní, že jim mezi prsty proklouzla možná životní šance, ale nakonec slavili a na palubě letadla rozlévali ostatním tvrdší alkohol.

Zážitky na celý život

„Teď to bolí, ale až opadnou emoce a uvědomíme si, kam až jsme došli, budeme na to hrdí,“ řekl Martin Ševc. „A jestli mě něco štve? Snad jen to, že jsme prohráli, ale nemůžeme o sobě říct, že jsme byli horší.“ Bláznivý let z Magnitogorsku trval čtyři a půl hodiny. Vypilo se hodně piva i whisky, ale to nejlepší na Lvy stejně čekalo až v Praze. Těsně po půlnoci je na terminálu starého letiště v Ruzyni vítala zhruba stovka fanoušků. Tohle na palubě nikdo nečekal.

Ještě v září na první zápas sezony s Podolskem přišlo dva a půl tisíce diváků, a to se ještě počítadlo hodně snažilo, aby k takovému číslu na prázdných tribunách staré holešovické haly vůbec dospělo. Osm měsíců nato už v Praze padaly divácké rekordy celé ligy, Lvu během finále soutěže nestačila ani kapacita obří O2 areny.

„Patří jim za to obrovské díky. Rozjížděli se podobně jako my pomaleji, ale vygradovalo to v zážitky na celý život,“ řekl dojatý Němec na adresu fanoušků. Ještě na podzim by ho takový závěr sezony ani ve snu nenapadl. Show, jakou Kontinentální liga ve lvím podání na jaře nabídla, hokejová Praha od mistrovství světa před deseti lety nepamatuje.

„Já teď jen věřím v to, že vedení udělá všechno pro to, aby se Lev v létě nikam nestěhoval. Aby tým, který celý rok takhle dřel, zůstal celý pohromadě a abychom to příští rok zkusili znovu,“ dodal ještě Němec.

Co bude příští sezonu, se ještě neví

Narazil tím na to, co se bude v Holešovicích dít přes léto. Ani v tuhle chvíli totiž nikdo pořádně netuší, co se Lvem bude a kde se vůbec pustí do příští sezony. Ta letošní stála zhruba 750 milionů korun. Takový byl alespoň rozpočet, který klub na začátku sezony uvedl. Z drtivé většiny to byly peníze podnikatele Jevgenije Miškovského, který má vazby na Medveděvův Gazprom.

V zákulisí se ale už delší dobu mluví nejen o změně ruských majitelů. Údajně se jednalo také o tom, že by Lev Praha své domácí zápasy hrál v Karlových Varech, kde je moderní aréna. Po letošním lvím úspěchu je ale reálnější spíše to, že budou Rusové chtít, aby tým zůstal v Praze a hrál své zápasy v O2 areně.

Dohodnuto ještě nic není, ale zaplněná hala a divácký rekord 17 073 diváků na jedno utkání dělá ruské lize skvělou reklamu.

„Dva roky si budujeme historii, bylo to těžké od začátku a byla by to velká škoda vůči lidem. Nechci, aby se Lev někam stěhoval. Chci hrát v Praze,“ vyslovil své přání kapitán Novotný. Otázkou teď ale také zůstává, v jaké síle jeho komanda vykročí za obhajobou svého úspěchu.

Smlouvy končí zhruba polovině hráčů. Podepsáno nemá třeba brankářská jednička Petri Vehanen, obránci Ondřej Němec a Nathan Oystrick nebo útočník Niko Kapanen. Z nabídek z NHL si vybírá český talent Jiří Sekáč. Ale především pak končí trenér Kari Jalonen, který má na letošním úspěchu lví podíl a o nějž klub nadále usiluje. Ani Jalonenovi by pokračování angažmá v Praze nevadilo, jenže v září přebírá finskou reprezentaci a není jisté, jestli souběžně s ní bude moct pracovat i pro český klub. Na všechny tyhle otázky je ještě brzy.

Kontinentální liga chystá pro příští rok změny, zvažuje zavedení maximálního počtu cizinců i v neruských týmech a to by práci sportovních manažerů v Praze podstatně ovlivnilo. „Teď si užijeme zakončení sezony a hned v pondělí se začneme připravovat na tu další,“ řekl PR manažer Lva Jan Rachota. Současný stříbrný Lev se rozpustí dnes večer po velké autogramiádě v Galerii Harfa.

reklama