reklama

Z Málka je kouč. I díky videu chce vychovat nového Francouze

Roman Málek sundal výstroj. Jeho kariéra nejspíš končí. Bývalý vynikající gólman si ale rychle našel práci, v hokejové Slavii bude trénovat brankáře. Roman Málek sundal výstroj. Jeho kariéra nejspíš končí. Bývalý vynikající gólman si ale rychle našel práci, v hokejové Slavii bude trénovat brankáře. autor: ČTK
Bývalý vynikající extraligový gólman Roman Málek kvůli zranění ukončil kariéru a začal ve Slavii trénovat brankáře. Chtěl by být úspěšný jako Zdeněk Orct, který v Litvínově vypiplal Pavla Francouze.

Praha - V 37 letech ví, že se jeho kariéra chýlí ke konci. Bývalý vynikající gólman a dodnes držitel extraligového rekordu v počtu vychytaných nul během jedné sezony Roman Málek si už taky našel angažmá, ve kterém s ním do brány nepočítají.

Kdysi velice ohebný gólman se vrátil do Slavie, kde bude trénovat brankáře. "Je to něco jiného, taková druhá strana barikády. Já už jsem v létě měl na Slavii mládež a pomalu si na to zvykám. Baví mě to," pochvaluje si Málek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Málek zároveň přiznává, že jeho kariéra je nejspíš úplně u konce. I když sportovní manažer Slavie Luděk Bukač nezastírá, že by jej klub v případě nutnosti v sezoně do výstroje ještě rád oblékl.

Jenže Málek už má jiné vzory. Zdeněk Orct a Pavel Francouz. To je totiž i pro něj naprosto ukázková spolupráce bývalé vynikajícího gólmana, pod jehož vedením se Francouz vypracoval v nejlepšího brankáře extraligy.

"Přesně takovou cestou bych chtěl jít taky," říká jimi inspirovaný Málek, který těsně před rozhovorem na tréninku Slavie nafasoval i GoPro kameru, na kterou hodlá všechny chyby svých svěřenců pečlivě zaznamenat. Tak jako to v Litvínově dělá i velmi pečlivý Orct.

Byl tady na tréninku i sportovní manažer Slavie Luděk Bukač. Nepřemluví vás k tomu, abyste místo trénování brankářů nakonec za Slavii odchytal ještě jednu sezonu?
Já jsem ještě hrát chtěl, ale stal se mi ten úraz kolena. Čekají mě ještě dva měsíce rehabilitace, na led teď musím chodit s ortézou. Asi se může stát všechno, ale... Já nevím. Momentálně chci, abych měl to koleno v pořádku, chci si zase zahrát tenis s dětmi, chci být prostě v pořádku. A co bude dál, to uvidíme.

Baví vás trénovat brankáře?
Jo, baví mě to. Já jsem nikdy nekoukal na hráče, co dělají, takže těm vůbec nerozumím a trénovat bych je nemohl. Gólmana jsem ale celý život dělal a myslím si, že mám mladším klukům hodně co předat, mám je co naučit.

Brankářskou trojici zatím ve Slavii tvoří zkušený 31letý Alexander Hylák, a doplňují jej dva devatenáctiletí dorostenci. Poslouchají vás?
Jo a je to příjemné. Jsou to mladí kluci z juniorky, s nimi se dá asi líp pracovat, než kdyby sem přišel někdo v pětatřiceti. Přijde mi, že jsou takoví kluci ještě tvárnější.

Jaký jste jako trenér? Čerpáte z vlastních zkušeností, nebo se hodně vzděláváte?
Obojí. Čerpám z toho, co jsem dělal já a taky spolupracuju s Vláďou Dohnalem, který trénuje gólmany v Pardubicích a taky s Petrem Přikrylem, který tu samou práci dělá na Spartě. Společně jsme v létě dělali i kemp pro gólmany, hodně si pomáháme. Je to moc zajímavé, mám pořád co číst, pořád se musím učit.

Na tom je zajímavé, že si trenéři brankářů pomáhají mezi sebou, i když jsou vlastně v konkurenčních klubech, že?
Jo, jo. Ale tak víte co, gólman je úplně něco jiného. A my si potřebujeme poradit. Když něco nevím já, zavolám klukům. Nebo naopak. Pro mě osobně je to třeba hrozná pomoc.

Jak moc se trénink brankářů změnil za poslední léta?
Strašně, fakt strašně moc. Já jsem měl třeba trenéra gólmana až v Plzni, to byl Ruda Pejchar a mně už bylo okolo třiceti. Všechno se změnilo, trénování, i hokej samotný. I já se musel změnit, na konci kariéry už jsem nemohl chytat tak, jako když jsem začínal.

Jak moc brankáři může pomoct, když má k dispozici vlastního trenéra?
Jedna věc je trénink, aby na něj někdo dohlížel, že dělá věci technicky dobře. A druhá věc je psychika. Přece jen jako bývalý brankář vím, co se mu asi tak honí hlavou, jak se cítí, když dostane dva rychlé góly. Je to hodně i o komunikaci, psychice. Jako trenér se snažíte brankáři hlavně pomoct.

To bylo dobře vidět v případě Litvínova, Tam se Pavel Francouz vypracoval v nejlepšího extraligového gólmana hodně díky svému trenérovi Zdeňku Orctovi, který rozebírá na video každý trénink, že?
A já chci jít přesně touhle cestou taky. Používat i video. Gólman se musí vidět, protože když mu to na ledě jen řeknete, kolikrát si myslí, že to tak vůbec není. Ale pak na videu vidí, jak to je a věci, které dělá špatně, se snaží změnit.

Takže se večer bavíte stříháním videa?
Zrovna před chvíli jsem dostal novou kameru, takže se s tím zatím učím. Za chvíli mě čeká trénink s akademií, tam to použiju poprvé.

reklama