reklama

Manažeři Slavie boří Růžičkovu obhajobu. Půl milionu si chtěl trenér nechat, píše žalobce

Hokejový trenér Vladimír Růžička byl obžalován ze zpronevěry. Hokejový trenér Vladimír Růžička byl obžalován ze zpronevěry. autor: Lukáš Caha
Vyšetřovatelé proti Vladimíru Růžičkovi nemají jen videa a výpověď Miroslava Palaščáka, který předal trenérovi dvakrát 250 tisíc korun za to, aby jeho syn více v klubu hrál, ale také výpovědi několika manažerů hokejové Slavie. Ti při výslechu na policii opakovali, že tehdejší manažer a trenér peníze převzal, aniž by to řešilo představenstvo. Zároveň potvrdili, že Růžička na převzetí půl milionu nesepsal žádnou smlouvu.

Praha - Hokejový trenér Vladimír Růžička bude před soudem ve složité pozici. Vyšetřovatelé proti němu nemají jen videa, které skrytě natočil Miroslav Palaščák a který Růžičkovi předal dvakrát 250 tisíc korun za to, aby jeho syn více v klubu hrál.

Policie navíc získala podle obžaloby, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, také svědectví několika manažerů hokejové Slavie. Ti při výslechu opakovali, že tehdejší manažer a trenér peníze převzal, aniž by to řešilo představenstvo. Zároveň potvrdili, že Růžička na převzetí půl milionu nesepsal žádnou smlouvu.

Třeba tehdejší předseda představenstva Tomáš Kotouč přitom policistům řekl, že hokejového trenéra na nutnost smlouvu sepsat upozorňoval už v létě 2012. V té době mu Růžička řekl, že Palaščák nabídl klubu přispět nějakou finanční částkou. "Na což jsem mu řekl, že věc je třeba vyřešit smlouvou, dále jsme se o tom již nebavili," prohlásil Kotouč.

Palaščák mi nedal doklady, řekl Růžička

Růžička při výslechu před tím, než byl obviněn, policistům popsal, že k zaevidování sponzorského daru nedošlo jen kvůli tomu, že Palaščák nedoložil potřebné doklady.

Státní zástupkyně Lucie Písecká této verzi neuvěřila. Růžičkova slova podle žalobkyně vyvrací videonahrávky i to, že trenér k doložení dokumentů Palasčáka nevyzval. Růžička byl obviněn letos v lednu a od té doby mlčí. Odmítl poté vypovídat na policii a jeho advokát Vít Kučera novinářům opakuje, že se k případu nebudou vyjadřovat.

Vyšetřovatelé mají za to, že se Růžička dopustil zpronevěry i proto, že o částce nemělo vedení klubu žádné informace. To na policii řekl například Vladimír Pitter, který v roce 2013 Slavii převzal společně s Richardem Benýškem.

Růžička podle Palaščáka tvrdil, že peníze chce dát na posilovnu a šatnu. To ale Pitter popřel. "Rekonstrukce posilovny v letech 2012 a 2013 probíhala z peněz klubu, který je obdržel zpravidla z dotačních titulů," prohlásil Pitter. Současný majitel klubu a vedle něj také Ladislav Blažek nebo Jiří Poletín uvedli, že přijetí půlmilionového daru ani jednou neřešilo představenstvo Slavie.

250 tisíc přinesl v obálce

Klíčovým svědkem proti Růžičkovi zůstává Miroslav Palaščák. Ten policii předal dvě videonahrávky. Na jedné z nich je i natočeno, jak Palaščák Růžičkovi v jeho kanceláři peníze předává, 250 tisíc korun mu dal dvakrát v obálce v papírových bankovkách.

U prvního předání peněz byl i Jiří Mouček, přítel Vladimíra Růžičky. Po něm Palaščák chtěl, aby mu vystavil fakturu. "Bylo mi řečeno, že se to tak nedělá," řekl Palaščák při výslechu. Mouček stejně jako Růžička mlčí, odmítl vypovídat i na policii.

Palaščákův syn ani po zaplacení 500 tisíc korun šanci nedostal. Nehrál ani za Most, kam ho Slavia poslala na hostování. Jeho otec se tak znovu setkal s Růžičkou a žádal ho, aby mu peníze do týdne vrátil. Půl milionu za tři dny přišlo Palaščákovi z účtu Růžičkovy manželky.

"Částka byla sice obviněným následně vrácena dárci, nikoli však společnosti HC Slavia Praha, navíc se tak stalo až se značným časovým odstupem a po urgencích ze strany Palaščáka, z čeho je možno dovodit úmysl obviněného finanční prostředky si ponechat," uvedla žalobkyně Lucie Písecká.

O náhradu škody ve výši 500 tisíc korun se k soudu Slavia Praha přihlásila. Kauzu začne Obvodní soud pro Prahu 10 řešit během několika týdnů. Mezi svědky bude vedle Palaščáka také několik manažerů hokejového klubu.

reklama