reklama

Martinec: Hlinka je pro Spartu potřebnější než Ton

Jaroslavu Hlinkovi s Petrem Tonem to v letošní sezoně klapalo jako žádné jiné dvojici v extralize. V příštím ročníku si však už spolu ve Spartě nezahrají. Jaroslavu Hlinkovi s Petrem Tonem to v letošní sezoně klapalo jako žádné jiné dvojici v extralize. V příštím ročníku si však už spolu ve Spartě nezahrají. autor: Eduard Erben
Posezonní rozhovor se sportovním manažerem hokejové Sparty Patrikem Martincem.

Praha - Hokejová Sparta letos jela na titul. Měla na něj kádr, výkony i výsledky. Jenže v play off nezvládla semifinále s Brnem a šance na vytouženou trofej byly rázem fuč. Přesto holešovický klub hodnotí sezonu jako povedenou a mimořádnou.

Následně museli sparťanští fanoušci spolknout další hořkou pilulku - odchod kanonýra a rekordmana Petra Tona. Naproti tomu dalšímu veteránovi Jaroslavu Hlinkovi smlouvu vedení nabídlo.

"Můžeme si dovolit jen jednoho z nich. Hlinkovi jsme dali přednost kvůli tomu, že jeho pozice centra je pro nás teď potřebnější než pravé křídlo," vysvětluje v první části obsáhlého rozhovoru pro Aktuálně.cz sportovní manažer Sparty Patrik Martinec.

Od konce sezony už nějaký čas uběhl. Jak jste ji s chladnou hlavou zanalyzovali?
"Sezona byla z mého pohledu sportovního manažera veleúspěšná. Byla to důstojná oslava 110letého výročí Sparty. Akcionáři vytvořili podmínky k tomu, aby se zde vytvořilo mimořádné mužstvo, a také další akce pro fanoušky do toho kontextu zapadly. Z tohoto pohledu to byla výjimečná a parádní sezona."

Jenže bez zisku vytouženého titulu...
"Samozřejmě že jsme si všichni přáli, aby sezona skončila zlatou tečkou, což se bohužel nepovedlo. Přesto ji můžeme s odstupem hodnotit jako úspěšnou a také z pohledu 110 let Sparty jako mimořádnou."

Tým byl skvěle složen, v základní části dominoval. Z jakých důvodů jste skončili už v semifinále?
"Ten důvod, proč se to nepovedlo, není nikdy jen jeden. Když to vezmu z vyloženě sportovního pohledu, tak v semifinále s Brnem jsme neodehráli dobře první zápas (2:5) a hlavně druhou třetinu sedmého zápasu (4:5), kterou jsme prohráli 0:3. Tyto dva momenty mi vadily."

Po vyřazení se vaši fanoušci rozdělili na několik táborů, každý z nich viděl příčiny porážky trochu někde jinde. Někteří si myslí, že situaci nezvládl trenér Jandač, jiné zklamaly výkony klíčových mužů Tona a Pöpperleho, dalším vadila malá podpora od ostatních útoků. Nevadí vám, že se pak neúspěch v play off takto personalizoval, kdo za to mohl víc?
"Nerad bych ve Spartě jakýkoliv úspěch nebo neúspěch svaloval na jednotlivce. My jsme prostě Sparta, ať už akcionáři, vedení, trenéři, hráči, fanoušci, a rád bych, abychom vyhrávali a prohrávali společně. Jen tak budeme silní."

Tak to vás asi musí dost mrzet...
"Chápu, že každý fanoušek má právo svého pohledu na jednotlivého hráče, trenéra, manažera. A dneska díky sociálním sítím může svůj názor ventilovat, jak chce. Já bych však byl rád, abychom byli jako Sparta jednotní."

Spočívá to i v té tradiční sparťanské hrdosti, že se při neúspěchu, spíš než na sílu soupeře, více hledí na vlastní chyby? Nebo větší roli hrál fakt, že letos byla Sparta opravdu skvěle nastartována k zisku titulu a ambice jste měli jen ty nejvyšší?
"Tak na Spartě budou ambice vždycky ty nejvyšší, ať je mužstvo postavené, jak je, tak vždycky to bude Sparta. Všichni se k ní také tak staví a každý ji chce porazit."

Letos o tom však svým kádrem a od začátku herně i výsledkově přesvědčovala.
"To ano. Sezona byla výjimečná i podle toho, kolik peněz do ní akcionáři věnovali . Takový rozpočet už asi zase dlouho mít nebudeme. Samozřejmě nás mrzí, že nám to semifinále nevyšlo, ale s odstupem času se na ní z různých pohledů bude vzpomínat jako na výjimečnou."

Můžete naznačit, o kolik procent se v novém ročníku budete muset uskromnit?
"To nemůžu, ale bude to o dost nižší. Loni akcionáři ty oslavy výročí pojali hodně velkolepě a všechny akce byly parádní."

Po sezoně jste nenabídli prodloužení smlouvy kanonýru Petru Tonovi. Mohl za to nějaký hlavní důvod, nebo šlo o souhru více faktorů?
"Myslím, že o tom bylo už napsáno dost. (Odkazuje na rozhovor s trenérem Josefem Jandačem na klubovém webu, kde Jandač mj. říká: "Situace se rozhodně nemá tak, že Petr byl viníkem toho, jak sám prezentoval v novinách, že jsme nebyli ve finále. Nebo že jsem s ním měl nějaké osobní problémy. Tak to není.") Těch důvodů bylo samozřejmě několik. Od ekonomických po sportovní. Osobně si Petra Tona strašně vážím. Je to nejlepší střelec historie Sparty a pravděpodobně nikdo nikdy už ten jeho rekord asi nepřekoná. Sportovní vedení se prostě rozhodlo tak, jak se rozhodlo, a těch důvodů tam bylo víc. S Petrem jsme si je vyříkali a myslím si, že není třeba je ventilovat v novinách."

Souviselo to především se strategií budování mladšího kádru?
"Přesně tak. Prvním důvodem je ekonomická stránka a druhou tato strategie."

S Tonem však souvisela také mediální prezentace klubu. Jeho tvář se dívala na fanoušky z mnoha plakátů, bilboardů, na webu, byl dáván za vzor sparťanské nezdolnosti a oddanosti. A teď mu neprodloužíte smlouvu. Navíc po jeho individuálně nejlepší sezoně. Nemůže takový přístup klubu ublížit?
"Akcionáři samozřejmě mají právo hovořit do složení mužstva a rozhodovat se, komu ty peníze, které oni do hokeje vkládají, vedení dá. Byli s tímto krokem seznámeni a samozřejmě ho také museli odsouhlasit. Všechny takovéto kroky se podnikají v souladu s akcionáři. Není to tak, že by si jen něco rozhodli Martinec s Jandačem."

Kromě Tona odchází i branář Tomáš Pöpperle, další ze symbolů. Máte už představu, kdo tyto tradiční tváře v prezentačních kampaních nahradí?
"Jsem přesvědčen, že tyto nové sparťany, kteří by je mohli v budoucnu postupně nahradit, v týmu máme. Samozřejmě to nebude hned, že někdo přijde a dá čtyřicet gólů jako Ton, ale myslím si, že postupem času a budováním kádru se tyto tváře vykrystalizují a fanoušci si najdou nové oblíbence."

Zatímco s Tonem jste se rozhodli dál nepočítat, další ofenzivní opoře Jaroslavu Hlinkovi jste smlouvu nabídli. Jak to má fanoušek chápat?
"O Jardu máme mimořádný zájem, smlouvu jsme mu nabídli na maximu finančních možností Sparty, které k dnešnímu dni máme, a čekáme na jeho rozhodnutí."

V čem se ale liší přístup Sparty k oběma hráčům?
"Rozdíl je v tom, že oba zároveň si dovolit nemůžeme. Můžeme si dovolit jen jednoho z nich. Hlinkovi jsme dali přednost kvůli tomu, že jeho pozice centra je pro nás teď potřebnější než pravé křídlo. Kdybychom podepsali Petra Tona, tak bychom k němu museli zároveň podepsat i kvalitního centra, aby ty góly dával. Proto jsme z těchto dvou pozic vybrali Jardu Hlinku."

Přestože razíte generační obměnu kádru, do brány přichází 34letý Slovák Rastislav Staňa. I když hrával v KHL a chytal i na mistrovství světa, je to docela překvapení.
"My jsme si mysleli, že u nás zůstane Tomáš Pöpperle. Ten nám však už v průběhu sezony oznámil, že ve Spartě pokračovat nebude, že chce do KHL. Máme tak Filipa Novotného, který je velice talentovaný a má podle nás obrovskou perspektivu, ale zároveň jsme k němu potřebovali zkušeného brankáře, který tu těžkou pozici ve Spartě zvládne. Jsme přesvědčeni, že Rasťa Staňa může očekávání vedení a fanoušků naplnit."

A co další posily na ostatních postech? Přijdou ještě nějaké?
"Mužstvo určitě ještě není uzavřeno. Chceme ho v rámci finančních možností ještě doplnit tak, aby naplňovalo ambice fanoušků, abychom hráli v popředí tabulky a uspěli v play off. Hodně bude záležet na tom, jak se rozhodne Jarda Hlinka. A na rozdíl od loňska budou v týmu i cizinci."

Stavíte tým, který má znovu útočit na titul, nebo budujete mužstvo tak, aby k této metě dospělo třeba během dvou tří let?
"Tým nebudujeme znovu. Loni jsme postavili kostru, ti hráči jsou podepsáni na delší období, takže by měla dva tři roky vydržet. Jsou to třeba Přibyl, Buchtele, Piskáček, Polášek, Švrček atd. K ní pak musíme doplnit další hráče tak, aby mužstvo bylo v rámci finančních možností co nejsilnější."

Druhou část rozhovoru, v níž Martinec mluví o nově vzkříšené Lize mistrů a sparťanských ambicích v této soutěži, si přečtěte ZDE.

reklama