reklama

Martinec ze Sparty: Ligou mistrů chceme zastavit expanzi KHL

Patrik Martinec vidí v Lize mistrů možnost, jak konkurovat KHL Patrik Martinec vidí v Lize mistrů možnost, jak konkurovat KHL autor: hcsparta.cz
Rozhovor se sportovním manažerem hokejové Sparty Patrikem Martincem o účasti v Lize mistrů.

Praha - Evropská liga, Super six, Liga mistrů, European Trophy. Pokusy o vytvoření prestižní celoevropské pohárové soutěže v hokeji nesly za posledních dvacet let různé názvy. Ovšem ani jeden z projektů se na delší dobu neuchytil.

Teď je tady vzkříšená Liga mistrů (Champions hockey league), která působí mnohem nadějněji.

Z šestice českých týmů do ní zasáhne i Sparta. Její sportovní manažer Patrik Martinec věří, že tentokrát bude mít soutěž úspěch a vzbudí velkou pozornost i mezi domácími fanoušky.

"Pokud my v Evropě nechceme být jen farmami pro týmy KHL, tak právě díky Champions league jí můžeme být konkurencí," říká Martinec ve druhé části obsáhlého rozhovoru pro Aktuálně.cz.

První část rozhovoru, která se týká posezonního hodnocení a proměny kádru, si přečtěte ZDE.

V příští sezoně vás také čeká Liga mistrů. Jak tuto soutěž pojmete a s jakými ambicemi do ní půjdete?
"Řeknu to jednoznačně - tato soutěž je pro nás prioritou. Rozhodně ji nebereme jen jako nějakou přípravu. Je to prestižní soutěž a jediná v Evropě, v níž se takovéto týmy potkávají. Chceme v ní uspět."

Pokud se tedy objeví nabitější období, budete soustřeďovat síly především na Ligu mistrů?
"Samozřejmě chceme být úspěšní v extralize i Lize mistrů. Když to porovnám s fotbalem, tak je to stejné. Není to tak, že by si tým řekl, že do jedné z těch dvou soutěží postaví náhradníky. Chceme je obě hrát v co nejsilnějším možném složení a pokud možno v obou uspět."

Je pro vás Liga mistrů lákavá víc kvůli mezinárodní konfrontaci na vysoké úrovni, nebo z finančního pohledu?
"Finanční hledisko zatím roli nehraje, protože do toho vkládají prostředky samy kluby. Soutěž teprve začíná a věříme, že bude úspěšná, protože Kontinentální liga stále více expanduje. A pokud my v Evropě nechceme být jen farmami pro týmy KHL, tak právě díky Champions league jí můžeme být konkurencí."

Předchozí pokusy o vznik této soutěže nebyly příliš úspěšné. Konkurenceschopnost Kontinentální lize je velkou motivací, aby se to už tentokrát povedlo?
"Ano. Samozřejmě by pak bylo ideální, kdyby pak i nejlepší kluby z KHL v Champions league hrály. V tu chvíli to bude opravdu nejsilnější soutěž v Evropě."

Podmínky pro účast v soutěži jsou nastaveny do několika úrovní, z nichž potom pramení typy udělovaných licencí, podobně jako třeba v basketbalové Eurolize, i když tam je to ještě mnohem složitější. Je i proto tento projekt nadějnější?
"Myslím si, že určitě. I díky tomu, že kluby do toho vložily své finanční prostředky, je v zájmu každého z nich, aby Champions league rostla a byla stále lepší, sledovanější a získávala na prestiži."

Té se však příliš netěšila European Trophy, která se už letos konat nebude. Pro většinu klubů to byla spíš série přípravných utkání před začátkem domácí soutěže, která zároveň musela při cestování po Evropě stát docela dost peněz.
"Řekl bych, že European Trophy byla jakýmsi předskokanem Ligy mistrů. Kluby si musely samy vyzkoušet, jestli vůbec mají zájem takhle spolupracovat a nějaký model Champions league vytvořit. Zkušenosti z European Trophy kluby přesvědčily, že to smysl má a že cesta společného projektu může být úspěšná."

Říkáte, že Sparta bere Ligu mistrů hodně prestižně. Jak na ni nalákáte fanoušky, aby i oni měli o tuto soutěž stejný zájem?
"Myslím si, že i podle termínového kalendáře, kdy se ve skupině odehrají čtyři zápasy před startem extraligy a dva už po startu, není pro fanouška nic lepšího, než před startem sezony vidět semifinalistu švédské ligy Växjö Lakers, silné Kuopio nebo Mannheim, který patří k německé špičce. Všechny tyto týmy jsou doplněny o kvalitní zahraniční hráče, disponují větším rozpočtem než Sparta a divák uvidí, že se i s nimi můžeme měřit. Uděláme všechno pro to, abychom je porazili a dokázali postoupit ze skupiny dále."

Nehrozí však, že budou vstupenky pro mnoho fanoušků předražené?
"Soutěž bude stoprocentně dostupná pro všechny sparťanské fanoušky, protože jejich pomoc budeme potřebovat. Navíc permanentkáři mají zápasy Champions League v ceně, čili pro majitele sezonních karet je vstup na tato utkání zdarma."

reklama