reklama

Přejí mu i HIV. Kapitán Kanady čelí zlobě za blamáž a simulace, brání ho Crosby

Maxime Comtois po vyřazení ve čtvrtfinále na MSJ 2019. Maxime Comtois po vyřazení ve čtvrtfinále na MSJ 2019. autor: ČTK
Uplynulé mistrovství světa dvacítek nemá dohru jen na Slovensku, kde hokejisté otevřeně kritizují svého trenéra Ernesta Bokroše. Za Atlantikem zažívá trpké chvilky kapitán Kanady Maxime Comtois, jeho zástupci dokonce mluví o kyberšikaně.

Jestli tradiční šampionát na přelomu prosince a ledna dopadl pro české mladíky neúspěchem, v Kanadě můžou mluvit o propadáku.

Kolébka hokeje nevyhrála vancouverskou skupinu a ve čtvrtfinále vypadla s Finskem. O medaili nehrála teprve podruhé za posledních 21 let a vůbec poprvé vyšla naprázdno na domácí půdě.

Smutek v některých případech rychle přešel do vzteku. Roli obětního beránka sehrál kapitán výběru Comtois. Jako muž, který v deseti zápasech za Anaheim nasbíral pěkných sedm bodů, měl vést svou zemi k obhajobě.

Kvalitu potvrdil záhy, patřil k nejproduktivnějším hráčům favorita. Jenže v rozhodující chvíli selhal. V prodloužení čtvrtfinále neproměnil trestné střílení. Chytal se za hlavu. Krátce nato mu zatrnulo ještě víc, když Finové přesnou střelou rozhodli o výhře 2:1.

Žal pak Comtois ventiloval fotkou na svém instagramovém účtu.

Místo soucitu se však setkal s hněvem části veřejnosti. "Kapitán Kanady by neměl simulovat jako italský fotbalista a taky by v prodloužení neměl předvést tak zoufalý nájezd," stálo v jednom vzkazu (původní příspěvek už je smazaný).

Ano, Comtois si za některé reakce mohl sám. Během domácího mistrovství občas předváděl teatrální kousky, proti Rusku dokonce dostal menší trest za simulování:

Kapitán sborné Klim Kostin, který šel na trestnou lavici za krosček, pak kanadského soka zkritizoval už v přestávkovém rozhovoru. "V předešlém životě pracoval v cirkusu, to jste nevěděli?" řekl o Comtoisovi. "Asi sledoval mistrovství světa ve fotbale, Neymar je nejspíš jeho nejlepší kamarád."

Kanaďanův zvláštní přístup k soubojům poznal rovněž Martin Nečas:

Neproměněný nájezd proti Finům tak zapůsobil spíš jako rozbuška. Comtois o sobě na Instagramu četl, že si kapitánské céčko nezasloužil nebo že by bylo dobré, kdyby dostal virus HIV. Padly i vulgární narážky na útočníkův frankofonní původ.

Případ proto prosákl i do politických kruhů. Pascal Bérubé, prozatimní šéf sociálních demokratů z Québecu, kteří prosazují samostatnost své provincie, označil virtuální útoky na kanadského kapitána za anti-frankofonní rasismus.

Čekání na medaili se protahuje. Áčko i mládež zatím sbírají maximálně brambory Čekání na medaili se protahuje. Áčko i mládež zatím sbírají maximálně brambory Prohlédněte zde

Agentura, která Comtoise zastupuje, vydala prohlášení, v němž upozorňuje na problém kyberšikany. Zároveň uvádí: "Je ostudné a nepochopitelné, že pár zbabělců, kteří se můžou schovat za anonymitu, tak zlomyslně zaútočilo na charakter mladých kluků poté, co ze srdce bojovali za vlast."

Bouři na sociálních sítích o víkendu ještě ozvláštnila zpráva, že Comtois dohrával turnaj s vykloubeným ramenem a před návratem do juniorky bude pár týdnů marodit.

O to překvapující je, že klíčové trestné střílení jel právě on.

Talent Anaheimu nenašel zastání jen u agenta, ale i v těch nejvyšších hokejových kruzích. "Radím mu, aby reakce na sítích prostě ignoroval," řekl Sidney Crosby. "Je to vynikající hráč a má před sebou skvělou kariéru. Jeden nájezd ho nijak nedefinuje."

Rozhněvané části veřejnosti kanadská modla vzkázala: "Je snadné fandit, když se vyhrává. Při porážce je to o trošku těžší. Podle mě by na to všichni měli myslet."

reklama