Medaile nebude. Junioři ve čtvrtfinále na Slováky nestačili

Aktualizováno 3. 1. 2015 7:37
Česká hokejová reprezentace do 20 let končí na mistrovství světa ve čtvrtfinále, když prohrála se Slovenskem 0:3.
Češi proti Slovensku narazili
Češi proti Slovensku narazili | Foto: ČTK

Montreal - Ambice zůstaly nenaplněny. Čeští hokejový junioři končí na světovém šampionátu hráčů do 20 let ve čtvrtfinále, když prohráli se Slovenskem 0:3. Velkými jmény nabitý výběr Miroslava Přerosta nenavázal na dobré poslední utkání s Ruskem a góly Kabáče, Cehlárika a Réwaye ho vyřadily z turnaje.

Utkání jsme sledovali živě zde.

"Je to obrovské zklamání. Měli jsme obrovskou příležitost prolomit to pro nás zakleté čtvrtfinále, ale nedokázali ji využít. Asi jsme si to takhle zasloužili, možná to mělo takhle být. Chyběla nám i trocha štěstí, vytvořili jsme si spoustu šancí, ale zkrátka jsme je neproměňovali, zatímco jim se to dvakrát povedlo," zhodnotil utkání nejproduktivnější český hokejista na turnaji David Pastrňák.

Další ohlasy na utkání i celý turnaj čtěte zde.

Osmá čtvrtfinálová porážka v řadě

Češi si tak ani po deseti letech nezahrají na juniorském šampionátu o medaile a přidávají za tu dobu už osmou porážku ve čtvrtfinále. To vše při celkovém katastrofálním skóre 8:33.

Nutno podotknout, že v noci Češi prohráli zcela zaslouženě. Slováci je přehráli ve všech směrech a jen zásluhou vynikajícího brankáře Miroslava Svobody nakonec nebyl rozdíl ve skóre ještě vyšší.

"Rozhodla druhá třetina. Měli jsme obrovské množství příležitostí, které jsme neproměnili. Pak už možná v závěru zapracovala nervozita. Slováci hráli z organizované defenzivy, my jsme stále chodili do jejich plného postavení a vzácná přečíslení jsme využít nedokázali. Když tyto šance nevyužijete, tak se vyhrát nedá. Potřebovali jsme, aby se prosadili klíčoví hráči, ale to se tentokrát bohužel nepodařilo," uvedl po zápase český trenér Miroslav Přerost.

Mizerné buly a žádný souvislý tlak

Češi doplatili zejména na tragickou úspěšnost vyhraných vhazování (22:42), kvůli které se za celý zápas nedokázali dostat do souvislejšího tlaku při hře pět na pět, ani v přesilových hrách. A tak hrozili jen při ojedinělých chybách jinak pozorné slovenské obrany.

Slováci byli aktivnější od prvních minut zápasu. Ve čtrnácté minutě sice video rozhodčí jejich gólovou radost ještě překazil, ale minutu před koncem první dvacetiminutovky už video napodruhé prokázalo, že puk po ráně Kabáče těsně přešel brankovou čáru.

Gól Slováků do první přestávky byl na dlouhou dobu rozdílový. Češi ve druhé třetině srovnali poměr střel na bránu, ale několik vynikajících akcí nedokázali přetavit v gólovou radost.

Slováci přežili tři kritické momenty

Nejblíže gólu měl v samostatném úniku ve vlastním Ondřej Kaše, který sice blafákem vymíchal gólmana Godlu, ale trefil pouze tyč. A po něm trestuhodně zahodil po přihrávce Pastrňáka akci dva na Godlu ránou mimo prázdnou bránu Zdráhal. Třetí a poslední kritický moment slovenské obrany přišel až z kraje druhé třetiny, kdy pálil do prázdné brány po přihrávce Zachy Pastrňák, jenže jeden ze slovenských beků tělem obětavě na poslední chvíli zabránil gólu.

"Troufám si říct, že jsme i chvílemi byli lepším týmem, ale po tom, co jsme v začátku turnaje předváděli, jsme si asi ani nezasloužili čtvrtfinále přejít. Nedal jsem jednu obrovskou tutovku, což si vyčítám. Nakoplo by nás to a mohl se hrát úplně jiný zápas, ale to se bohužel nestalo," uvedl po zápase Patrik Zdráhal.

Druhý gól Čechy položil

Od té doby už Slováci zápas kontrolovali a s přibývajícím časem přibývaly i jejich šance do stále více otevřenější české obrany. Gólman Svoboda držel sérii jistých zákroků šance Čechů až do začátku 55. minuty, když naprosto nedůslední obránci nechali natřikrát úspěšně dorážet Cehlárika. Na konečných 3:0 upravil skóre devět vteřin před koncem zápasu do prázdné brány odevzdaných Čechů Martin Réway.

V semifinále se utkají Bokrošovi svěřenci s domácí Kanadou, která je ve vzájemném zápase ve skupině porazila 8:0, druhou dvojici tvoří Rusko a Švédsko.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Montrealu - čtvrtfinále:

ČR - Slovensko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 19. Kabáč (Koyš), 55. Cehlárik (Lantoši, Rosandič), 60. Réway. Rozhodčí: Gofman, Olenin - Lazarev (všichni Rus.), Mills (Kan.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 7696.

ČR: M. Svoboda - Klok, Němeček, Štencel, Mašín, Košťálek, Ščotka, Baránek - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Pastrňák, Zacha, Zdráhal - Mandát, Špaček, D. Kubalík - Gorčík, Marek Růžička, Voženílek. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.

Slovensko: Godla - Černák, Rosandič, Jaroš, Holenda, Hochel, Bačik, Jendrol - Cehlárik, Réway, Lantoši - Koyš, Sukel, Skalický - Bondra, Kabáč, Petráš - Paulovič, Rehák, Šoltés. Trenér: Ernest Bokroš.

Kanada - Dánsko 8:0 (2:0, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Lazar (McDavid), 16. Reinhart (Duclair), 28. Crouse (Gauthier), 31. McDavid, 34. Lazar (Hicketts), 44. Paul (Virtanen, Petan), 46. Point (McDavid, Lazar), 60. Ritchie (Crouse, Hicketts). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Brüggemann - Ponomarjow (oba Něm.), Ritter (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 18.448.