reklama

Mensator přestoupil k rivalovi: Za Plzeň chci Vary porážet

Brankář Lukáš Mensator patřil dlouhá léta k symbolům Karlových Varů. Nyní přestoupil k největšímu rivalovi - do Plzně. Brankář Lukáš Mensator patřil dlouhá léta k symbolům Karlových Varů. Nyní přestoupil k největšímu rivalovi - do Plzně. autor: HC Energie Karlovy Vary (Kateřina Macečková)
Lukáš Mensator chystá restart hokejové kariéry v kádru největšího rivala. Za Plzeň chce Karlovy Vary porážet.

Plzeň - Karlovým Varům vychytal extraligový titul, vypracoval se v absolutní špičku domácích gólmanů a dostal šanci také v reprezentaci. Před dvěma roky se ale vše zadrhlo a výkonnost Lukáše Mensatora klesla strmě dolů. 

Teď osmadvacetiletý gólman v rozhovoru pro Aktuálně.cz vypráví, co se stalo a přidává první dojmy z nového působiště v Plzni, kam ho v létě klub poslal na hostování.

"Tak jak se nám tehdy ve Varech dařilo, tak jsme zase celý kolektiv spadli v posledních letech dolů. Lidem už tam došla trpělivost a my zkušení v létě museli odejít," říká smířeně Mensator a těší se na to, že bude po letech působit v ambiciózním klubu.

V Plzni se Vám líbí?
Už tady jsem dva měsíce, stačil jsem se tady rozkoukat a seznámit a musím mluvit jen o samých pozitivech. První dva zápasy jsme navíc vyhráli, já doufám, že to tak bude pokračovat.

Co Vám kamarádi z Vašeho okolí na přestup zrovna do Plzně řekli? Rivalita s Karlovými Vary je přece obrovská...
Jsem v Plzni jen na hostování, kam půjdu dál, budeme řešit až za rok. To, že nastane ve Varech velká obměna, se vědělo dlouho dopředu. Varům pořád přeji, ale až tam budeme hrát s Plzní, nikdo mi nebude moct mít za zlé, že je budu chtít porážet.

O tom, jak je Plzeň skvělá organizace a jak by měla jít jiným klubům příkladem, se mluví už dlouho. Už jste poznal proč?
Já myslím, že úplně za vše mluví osoba Martina Straky. Už má toho za sebou v hokeji spoustu. Ví, jak to v těch nejlepších organizacích na světě chodí, a snaží se to do Plzně přenášet. Navíc tam kolem sebe vytvořil skvělou partu těch starších kluků, kterým celá kabina naslouchá. Tak by to mělo být a v Plzni to funguje skvěle.

Je ještě v Plzni znát mistrovská nálada?
Znát to je a já jsem rád, že můžu chytat za tak ambiciózní tým. Čeká nás ale těžká sezona a já sám tohle moc dobře znám z Karlových Varů, tehdy se na nás po zlaté medaili chtěli také všichni vytáhnout.

Už jste v Plzni radil, jak má zabránit té mistrovské kocovině?
Já myslím, že máme v kabině mnohem víc zkušenějších kluků, než jsem já. Vždyť takový Jirka Hanzlík jde hrát v extralize snad asi jednadvacátou sezonu. Věřím, že v Plzni propadák nikdo nedovolí.

Pro Vás osobně, i po těch Vašich posledních dvou individuálně špatných sezonách, to musí být obzvlášť příjemná změna hrát zase o titul, že? Bral jste to tak, že jste potřeboval i Vy sám změnit prostředí?
O tom, že bychom my starší měli z Varů odejít a najít si jiné angažmá, se mluvilo už dlouho. Já jsem hlavně rád, že přicházím do silného týmu a nemusím se nikam daleko trmácet, do Plzně to totiž máme kousek.

Kromě Vás odešli z Varů i hráči jako Pech, Kumstát nebo Skuhravý. Všichni to byli klíčoví hráči, není to až moc velký zásah do týmu?
Poslední čtyři roky se nám tam nevydařily a trpělivost jednou musela lidem okolo dojít. Já doufám, že se teď bude Varům dařit. Už jsem koukal, že první dva zápasy přípravy vyhrály.

Vy sám jste jednu dobu patřil k extraligové špičce, byl jste i na mistrovství světa, ale v posledních dvou sezonách šla Vaše forma rapidně dolů. Bylo to tím, jak se dařilo celému mužstvu?
Vždycky říkám, že hokej není individuální sport. Když jsme ve Varech udělali nejprve stříbro a hned poté ligu vyhráli, taky jsem se nikde nechvástal, že jsem to Energii vychytal já. Stejně tak, jak se nám tehdy dařilo a jak jsme vylétli nahoru, jsme teď zase všichni, celý kolektiv, spadli na zem a mohli jsme si za to sami. Nehrajeme tenis a golf, tady má na to vliv všech dvaadvacet hráčů.

Těšíte se na tlak, který na vás bude v Plzni vyvíjen? Bude se od vás čekat, že budete vyhrávat...
Když jsme tenkrát vyhrávali ve Varech a já se dostal jako dvojka i na mistrovství světa, bylo to fajn. Já si ale troufám říct, že v posledních sezonách jsme ve Varech byli pod mnohem větším tlakem, když se hrála baráž a zachraňovali jsme ligu v posledních kolech. Když hrajete s vědomím, že můžete ztratit extraligu, je to mnohem horší, než hrát play off.

reklama