reklama

Konečně bez bolestí. Pokud zůstanu zdravý, můžu do extraligy naskočit, doufá Neuvirth

Návrat Michala Neuvirtha do branky zůstává v mlze, naděje ale rozhodně žije. Návrat Michala Neuvirtha do branky zůstává v mlze, naděje ale rozhodně žije. autor: Jan Beneš/HC Sparta Praha
V lednu to budou tři roky, co hokejový brankář Michal Neuvirth naposled odchytal soutěžní utkání. Po návratu z NHL do Sparty mu v pokračování kariéry bránily vleklé problémy s kyčlí, a tak si v průběhu minulé sezony naordinoval dlouhou pauzu od hokeje. Zbavil se bolestí a v 33 letech bývalý brankář Washingtonu nebo Philadelphie stále věří, že neřekl poslední slovo.

V jakém vztahu jste momentálně vy a hokej?

V současné době nejsme v žádném vztahu. Od hokeje jsem si dal úplný klid a přes půl roku jsem zcela bez bolestí. Přes léto jsem hrál tenis a golf. Chodím hodně do posilovny, jezdím na kole. Po dlouhých letech můžu dělat cokoliv, to je pro mě velké plus.

Neubral ani v tréninku, pálil na hlavu. Gretzkého porazí, věří Neuvirth příteli Ovimu Neubral ani v tréninku, pálil na hlavu. Gretzkého porazí, věří Neuvirth příteli Ovimu Čtěte zde

Takže rozhodnutí o přerušení kariéry, které jste udělal ke konci minulého roku, bylo správné?

Rozhodně. Kolikrát jsem byl ve stavu, že jsem ani nemohl jít do kopce. Hlavně chci být aktivní táta, navíc obecně miluju sport. Měl jsem starosti, abych mohl normálně fungovat.

Nedoufal jste přesto, že byste mohl po skončení minulého ročníku do hokejového kolotoče znovu naskočit?

Doufal jsem v to, někdy mě to mrzí. Hokej mi strašně chybí, o tom žádná. Ale především myslím na své zdraví a na rodinu. Nelituju toho.

Nejlepší český bek na tribuně. V Detroitu už vládne někdo jiný, ozývá se v NHL Nejlepší český bek na tribuně. V Detroitu už vládne někdo jiný, ozývá se v NHL Čtěte zde

V létě jste nezkoušel začít s přípravou na ledě?

Ne, nechtěl jsem nic uspěchat. Kolikrát už jsem se kdysi cítil dobře a pak se stejně něco stalo. Něco jiného je hrát tenis nebo jezdit na kole, kde máte nohy v normální pozici, a něco jiného je hokej. V bráně to jsou samé rozkleky, rozštěpy. Uvidíme, jak to bude, ale určitě bych to chtěl ještě zkusit.

Pauza vám zjevně pomohla i po psychické stránce, že? Už vám vadilo, jak každý řeší, jestli ještě budete chytat a jak dopadne vaše kariéra.

Ano. Předtím chtěl každý se mnou řešit jen hokej a pro mě nebylo příjemné rozebírat něco, v čem se mi tak nedařilo. Opustit Spartu bylo pro mě velké zklamání, ale musel jsem se nějak rozhodnout. Teď jsem rád, že si můžu zajít na procházku nebo na kolo a na druhý den neřeším, že nemůžu vstát z postele.

Vzhledem k pracovnímu vytížení manželky Karolíny, sestry hokejisty Radka Gudase, si užíváte také hodně času s dětmi, viďte?

Manželku podporuju, jak jen můžu. Investoval jsem peníze do jejího dětského projektu, pomáhám jí s tím. Samozřejmě hlídání je teď více na mně a moc si to užívám. Máme s dětmi super vztah a těším se, až trochu povyrostou a budu s nimi moct začít více sportovat.

Sledujete hokej v televizi?

Samozřejmě, sleduju extraligu i NHL, o hokej se dál zajímám. Jsem pozvaný do televize na komentování zápasů NHL. Pomalu si začnu dělat i trenérskou licenci, chci u hokeje zůstat. Daleko lepší by to bylo v bráně, ale chci být připravený i na variantu, že to nevyjde. Rád bych předal dál, co jsem se v Americe za třináct let naučil. Prošel jsem si dobrým i špatným.

Jste stále v kontaktu se Spartou? V předešlých dvou sezonách jste byl na její soupisce, byť na start v extralize jste kvůli zdravotním potížím čekal marně.

Ano, jsem v kontaktu s trenérem brankářů Petrem Přikrylem. Bude mi pomáhat s trenérskou licencí, zanedlouho bych se měl ve Spartě zapojit do práce s gólmany.

Kladno má po měsíci tři body, Jágr bodoval. Sparta prohrála počtvrté v řadě Kladno má po měsíci tři body, Jágr bodoval. Sparta prohrála počtvrté v řadě Čtěte zde

Takže i v roli trenéra si vyzkoušíte, jak na tom jste v brance?

Přesně. O chytání bych neměl strach. Věřím, že kdybych se cítil zdravý, mohl bych v klidu naskočit do extraligy a odchytat to. Ale důležité je, abych to dokázal každý den opakovat.

Myslíte, že je možné, abyste naskočil do extraligového zápasu za Spartu ještě v této sezoně?

Nevím, těžko říct. V tuto chvíli na to nemyslím. Do Vánoc se chci udržovat jako teď, a co bude na začátku nového roku, to nechám otevřené. Nějak to dopadne.

Co říkáte na to, jak Sparta v posledních čtyřech zápasech skoro vždy až v samém závěru ztratila vedení, dvakrát dvoubrankové, a v Olomouci dokonce tříbrankové? Místo dvanácti bodů získala tři.

Takovému týmu by se to čtyřikrát určitě stát nemělo. Může se to stát jednou nebo dvakrát, ale i to už by bylo na pováženou. Čtyřikrát je opravdu moc. Nicméně věřím, že Sparta má zkušený tým a odrazí se z toho. Každé sebelepší mužstvo si projde krizí a Sparta má na to, aby zapnula a udělala nějakou vítěznou šňůru.

V zámoří bojuje o místo v NHL hned dvanáct českých brankářů. Čím to je, že s tímto postem nemá český hokej problém, když přitom celkově mu světová špička utíká?

Je to zajímavé, gólmany jsme dělali vždycky dobře. V Česku panuje mezi brankáři obrovská konkurence, musíte si opravdu přidávat navíc. Každý rok se povede několik kvalitních gólmanů a vzájemně se posouvají dopředu. Zároveň máme dobré trenéry brankářů.

Na druhou stranu nikdo z Čechů nemá v NHL pozici jedničky.

Někoho takového jsme docela dlouho neměli. Naposled snad Tomáš Vokoun měl neotřesitelnou pozici, pak ještě Pávec (Ondřej Pavelec, pozn. red.) na pár let. Ale těžko se na to navazuje, každá organizace v NHL má několik kvalitních brankářů.

Tak zase nic. Vejmelka chytal v NHL už pátý zápas, na první výhru ale stále čeká Tak zase nic. Vejmelka chytal v NHL už pátý zápas, na první výhru ale stále čeká Čtěte zde

Kdo z českých gólmanů vás na startu sezony NHL zaujal?

Určitě hodně přeju úspěch Vladymu (Danielu Vladařovi), který má skvělou figuru a má na to, aby se do NHL prosadil stabilně. Pak se mi hodně líbí Lukáš Dostál, jeho styl chytání a to, jaký je v brance kliďas. Pro český hokej je za mě právě on největší nadějí v bráně.

Poněkud překvapivě odchytal už pět zápasů za Arizonu Karel Vejmelka, který měl podle předpokladů bojovat spíš na farmě.

Nástup se mu povedl, viděl jsem. Klobouk dolů, tohle není nikdy nic lehkého. Sice se vám chytá lépe, když nemáte co ztratit, ale Karel musel přijet na tréninkový kemp ve výborné formě. Místo si vybojoval a je na něm, jak bude makat. Je ve slabším týmu, každý zápas bude ve velkém zápřahu, což by mu mohlo pomoct se v první sezoně v NHL rozkoukat.

reklama