Mizerná forma, deprese i smůla. Tak Vítkovice padají ke dnu

Adam Sušovský Adam Sušovský
22. 10. 2014 8:00
Prohra s Litvínovem přišla v poslední minutě z diskutabilní přesilovky a byla už devátá v řadě. Vítkovice mají v extralize mizernou formu i smůlu, a tak padají ke dnu. Už jsou druhé od konce.
Vítkovice čekají na výhru už devět zápasů. Za tu dobu se z čela soutěže propadly na druhé místo od konce. Zlín je může klidně přeskočit, má o zápas méně. | Foto: Lukáš Filipec

Ostrava - Tohle je hokejová deprese. Ve Vítkovicích zkusili skoro všechno, jenže situace jejich týmu je stále horší.

Manažeři v kabině promlouvali do duše hráčům, trenéři dokonce na chvíli vyřadili ze sestavy dlouholetou ikonu klubu Jiřího Burgra, ale nezměnilo se vůbec nic. Vítkovice v úterý v extralize prohrály zase, už podeváté v řadě a dál klesají ke dnu.

Po čtrnácti kolech mají jen třináct bodů, s 54 inkasovanými góly suverénně nejhorší obranu soutěže. Tým, který byl po pěti kolech o skóre druhý, je najednou předposlední. A to má poslední Zlín zápas k dobru, klidně může Vítkovice přeskočit. Forma Vítkovic je strašidelná a už se k ní lepí i smůla.

Svačina: K tomu nejde nic říct

"K tomu nejde nic říct, teď fakt nic," říkal včera útočník Vladimír Svačina, krátce poté, co Vítkovice doma prohrály 2:3 i s Litvínovem. "Dneska musíte uznat, že jsme nehráli vůbec špatně a minimálně jeden hloupý bod jsme si zasloužili. Teď je bohužel všechno proti nám."

Měl pravdu. Vítkovice dostávaly Litvínov pod velký tlak, byly lepší, soupeře přestřílely 39:28 jenže Pavel Francouz i jejich velké šance pochytal a nakonec gólem z poslední minuty prohrály 2:3. Gól padl v jediné přesilovce, kterou Litvínov v utkání hrál a to ještě po dost diskutabilní situaci. Faulovaného Jiřího Zemana Vítkovice viní ze simulování.

Zeman totiž minutu a deset vteřin před koncem po odpískání zabzrdil před gólmanem a osprchoval ho ledovou tříští. Lukáš Kovář na něj zezadu vystartoval a chytil ho kolem krku, jenže Zeman zahodil rukavice a šel s bolestivou grimasou okamžitě k ledu.

Kovář dostal dvě minuty za hrubost, obránce Litvínova desetiminutový osobní trest za nesportovní chování a Vítkovice následně rozhodující gól, který jim prohrál další zápas. "Já mu do svědomí sahat nebudu. Jestli takhle padá normálně hráč, tak nevím," zlobil se Svačina.

Co trenéři? Rozhodnout může další zápas

Jenže to teď na situaci Vítkovic nic nemění. Tým s nejhorší formou v celé soutěži je v krizi, kterou musí urychleně řešit a otázkou je, jak.

"Samozřejmě nejjednodušší řešení by z pohledu veřejnosti bylo odvolat trenéry, ale my nechceme jednat pod tlakem," říkal manažer klubu Petr Husička na začátku minulého. Jenže od té doby přišly další tři porážky a situace se může měnit.

Křeslo pod trenérským tandemem Peter Oremus - Roman Šimíček je teď vrtkavé. Ve čtvrtek hrají Vítkovice doma s Karlovými Vary a pokud ani tenhle zápas nezvládnou, dají se čekat razantní změny.

"Ve čtvrtek jedině výhra. Beze srandy, fakt už musíme vyhrát," říká Svačina.