Mladá Boleslav je poprvé v semifinále extraligy. V boji o finále vyzve Liberec

24. 3. 2016 20:13
Bruslařský klub v šestém utkání série doma přehrál Hradec Králové jasně 4:0 a otevřel brány extraligového semifinále.
Radost hokejistů Mladé Boleslavi.
Radost hokejistů Mladé Boleslavi. | Foto: ČTK

Mladá Boleslav - Hokejisté Mladé Boleslavi se po vítězství nad Hradcem Králové 4:0 v šestém čtvrtfinálovém utkání poprvé v historii probojovali do semifinále play off extraligy.

Sérii vyhráli 4:2 na zápasy a zajistili si účast v příštím ročníku Ligy mistrů. V boji o finále vyzvou Středočeši vítěze základní části Liberec. Ve druhé sérii se pražská Sparta utká s Plzní. Tato dvojice odstartuje semifinálové boje v úterý 29. března.

Domácí dávali od úvodního buly najevo obrovskou touhu udělat poslední krok mezi nejlepší kvarteto. Ve čtvrté minutě potrápil při přesilovce hostujícího gólmana Kacetla tečující Urban. Po chvilce navíc fauloval Vašíček, Hradec musel na 53 sekund do tří, ale Hyka je nekompromisní ranou do odkryté branky potrestal již po pouhých sedmi sekundách. V následující klasické přesilovce Kacetl jen s velkou námahou vytěsnil ramenem dobrou ránu Pacovského.

Tři góly v první třetině

V deváté minutě si početní výhodu zahráli i hosté. Domácí při ní navíc po tvrdém souboji ztratili zraněného člena první útočné formace Lence a následně se museli i oni bránit 24 sekund ve třech proti pěti. Dařilo se jim to s přehledem, až když se první mladoboleslavský hříšník vrátil do hry, pálil nebezpečně Bednář a Rittich se zapotil. Jenže krátce na to domácí v oslabení vybojovali buly v útočném pásmu, kotouč získal Musil a podruhé prostřelil Kacetla.

Úspěšný střelec se poté zaskvěl ve 14. minutě, kdy si to naopak v přesilovce namířil nejkratší cestou k brance, kterou po pěkném sólu ranou po ledě těsně minul. V 19. minutě Východočeši nechali při signalizované výhodě pro domácí otočit Bártu a ten zvýšil už na 3:0.

Na začátku druhé třetiny se do dobré šance protáhl Klimenta, jenže Kacetl byl tentokrát úspěšnější. Jen pár sekund poté fauloval vysokou holí Kudrna a v přesilovce zachránila hosty po Hykově pokusu tyč. Právě šikovný útočník ve 36. minutě nachytal Kacetla a přidal svou druhou trefu.

Hosté už neměli síly

S přibývajícími minutami ve třetí části už bylo zřejmé, že hosté nemají síly na pokus o zvrat a čekají pouze na vysvobozující závěrečnou sirénu, která ukončí jejich sezonu.

Domácí si naopak užívali povedený duel před vyprodaným hledištěm, jemuž se snažili odměnit další trefou. Přesilovky však nevyužili, a když po přečíslení dvou na jednoho neproměnil obrovskou šanci Klepiš, skóre se již nepohnulo. Na historickém postupu Mladé Boleslavi nemohl nic změnit ani nervózní závěr a krátká power play hostů.

Průvodce extraligovým play off

Ještě než 14. března vypukne hlavní část vyřazovacích bojů, proběhne předkolo. Už dnes v něm nastoupí Zlín proti Třinci a Chomutov proti Kometě. Dál postoupí klub, který jako první vyhraje tři zápasy. Od čtvrtfinále už se hraje klasicky na čtyři vítězné duely.

Novinkou je, že pátý až sedmý zápas série může rozhodnout jedině prodloužení v pěti hráčích na každé straně (týká se to i předkola). V předchozích sezonách to platilo pouze pro sedmé utkání. Cílem je, aby se dramatické série nelámaly v samostatných nájezdech. Ty nyní můžou rozhodnout jen první až čtvrtý zápas, pokud nepadne branka ve dvacetiminutovém prodloužení.

O vítězi extraligy se rozhodne nejdříve 19. a nejpozději 26. dubna. Nejlepší výchozí pozici má pochopitelně první Liberec, který – pokud nevypadne – vždy nastoupí proti nejhůře postavenému týmu ze základní části a případný sedmý zápas bude hrát doma.

Pokud jde o méně úspěšná mužstva letošní sezony, jejich zápolení v play out začíná zítra. Dva nejhorší týmy ze zápasů o umístění si zahrají baráž, do níž postoupí finalisté první ligy. Jelikož do play out se započítávají body ze základní části, jsou v největším ohrožení Karlovy Vary (47 bodů), Litvínov (55) a Pardubice (57). Vítkovice mají solidní rezervu (66).

Baráž, v níž se čtyřkolově utká každý s každým, skončí 24. dubna a nabídne stejná pravidla jako základní část. To znamená, že při nerozhodném stavu fanoušci uvidí pětiminutové prodloužení. Pokud nepadne gól, přijdou na řadu samostatné nájezdy.

Zdroj: Sport

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Hyka (Urban, Trončinský), 11. Musil, 19. Bárta (Stříteský, Musil), 36. Hyka (Kučný). Rozhodčí: Hodek, Šír - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 9:9, navíc Vantuch (Hradec Králové) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4200 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Rýgl, Trončinský, Kučný, Robar, Ovčačík - Klimenta, Klepiš, Lenc - Pacovský, Urban, M. Látal - Hyka, Musil, Bárta - L. Pabiška, Jarůšek, od 41. navíc Ďurač. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vašíček, Pavlas, Dietz, Pilař, Plášil, Čáp - J. Kudrna, Vantuch, Šimánek - Bednář, Ihnacak, Červený - Honejsek, Kukumberg, Dej - Berger, Miškář, Courchaine. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.