5. 1. 2012 5:30
Česko - Slovensko 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Vojtěch Mozík, gól, radost
Vojtěch Mozík, gól, radost | Foto: Reuters

Calgary - Čeští hokejisté zakončili svou pouť na mistrovství světa hráčů do 20 let výhrou 5:2 nad Slovenskem, díky čemuž obsadí na turnaji páté místo.

To je nejlepší umístění od domácího šampionátu v roce 2008, na němž skončili také pátí. Češi navíc výhrou 5:2 zopakovali výsledek vzájemných zápasů se Slováky z posledních dvou světových šampionátů ve skupině o udržení.

Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta rozhodli o své výhře už v první třetině, v níž se ujali vedení 3:0.

VIDEO Rusové porazili Kanadu. Ve finále půjdou na Švédy

Na góly Faksy, Holíka a Mozíka sice ve 35. minutě reagoval Bubela, hned o dvě minuty později však českému týmu vrátil klid na hokejky Uher.

Ve 43. minutě navíc zvýšil už na 5:1 Filippi, definitivní tečku za zápasem pak udělal o čtyři minuty později slovenský útočník Chovan.

O 5. místo:

Branky a nahrávky: 6. Faksa (Krejčí), 14. Holík (Straka, Sekáč), 17. Mozík (Krejčí, Holík), 37. Uher (T. Hertl), 43. Filippi (Mozík, Uher) - 35. Bubela (Ďaloga), 47. Chovan (Bubela). Rozhodčí: Klein (Kan.), Nord (Švéd.) - Fluri (Švýc.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:0. Diváci: 12.923.
Sestava Česka: Mrázek - D. Musil, Krejčí, Hrbas, Říha, Mozík, Jank - Sekáč, Holík, Straka - Uher, Filippi, Nosek - Culek, T. Hertl, Jaškin - Sedlák, Hyka, Faksa. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Jiří Fischer.

O udržení:

Lotyšsko - Dánsko 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Pelšs (Kolesnikovs, Salija), 62. Jevpalovs (Lipsbergs) - 4. O. Bjorkstrand (Spelling). Rozhodčí: Sterns (USA), Persson - Käck (oba Švéd.), Novák (SR). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 6983.

Švýcarsko - USA 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Haas (Vermin, Hächler) - 12. Czarnik, 17. Gravel (Clendening, Tynan). Rozhodčí: Laaksonen (Fin.), Šindler - Gebauer (oba ČR), Sivov (Rus.). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 10.624.