Mladí sudí špatně komunikují a starší chybí, říká šéf Halas

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
29. 1. 2014 8:00
Rozhovor s předsedou komise rozhodčích Pavlem Halasem o špatné situaci v nižších soutěžích, které si v poslední době prošly několika skandály.
Komunikace rozhodčích se střídačkou jsou dnes v extralize běžným jevem. Právě v komunikaci mají sudí podle všeho v nižších soutěžích problém a jsou za to centrem kritiky.
Komunikace rozhodčích se střídačkou jsou dnes v extralize běžným jevem. Právě v komunikaci mají sudí podle všeho v nižších soutěžích problém a jsou za to centrem kritiky. | Foto: CPA

Praha - Zatímco v extralize se rozhodčím daří budovat si stále lepší a respektovanější pozici, v nižších hokejových soutěžích je jejich image stále špatná.

Dokládají to i skandální události na severní Moravě z poslední doby.

Na 2. lize ve Vsetíně diváci neurvale sudím hrozili a nechtěli je nechat odejít z ledu, při krajském přeboru v Krnově přispěl hlavní arbitr k frašce, kdy místo gólmanů chytal útočník bez brankářské výstroje, a naposledy v rámci stejné soutěže v Horním Benešově dokonce došlo k inzultaci sudího a utkání bylo předčasně ukončeno.

"Trend je bohužel takový, že starší sudí už dnes nepískají. Mladí pak mají méně zkušeností," uvádí jeden z důvodů, proč se nedaří v těchto soutěžích zlepšit úroveň soudcování, šéf komise rozhodčích Pavel Halas.

Jaké pocity vyvolávají takovéto skandály v šéfovi komise rozhodčích?
"V komisi rozhodčích jsou lidé, kteří mají zodpovědnost za určité soutěže, tzn. že každý člen komise si řeší svou soutěž a má své kompetence. Soutěže, o nichž se bavíte vy, spadají do jednotlivých regionů a pod jejich předsedy, kteří za ně mají zodpovědnost."

K vám se tedy tyto incidenty a informace o nich nedostanou?
"Sledujeme to, s jednotlivými předsedy jsme v kontaktu, protože si třeba z nižších lig vybíráme mladé adepty pro vyšší soutěže. Takže o tom víme, co se v regionech děje. Ovšem kompetence na řešení těchto případů mají regionální komise."

Víte tedy o tom, že se v poslední době kumulují tyto případy? Krnov dohrával bez gólmana, v Horním Benešově zápas ukončili pro inzultaci sudího, před pár měsíci zase nechtěli ve Vsetíně pustit diváci rozhodčí z ledu... Sudím tyto události určitě na respektu nepřidají.
"Každá taková situace je nepříjemná. Právě v tom by měla spočívat práce regionální komise, aby s těmi rozhodčími byla ve styku, dělali pro ně semináře, ukazovali jim tyto případy a hlavně se s nimi zaměřovali na komunikaci. Ta je při tom rozhodovacím procesu moc důležitá a bez ní to nejde."

Co byste jakožto bývalý dlouholetý rozhodčí svým kolegům v pruhovaném v takových vypjatých chvílích doporučoval?
"Všechno je to dáno pravidlově. Pravidla platí pro všechny a jsou stejná. Pak jsou více vypjaté situace, u nichž jsou důležité zkušenosti a komunikační možnosti, které má každý jiné."

Rozhodčí bývají často hromosvodem frustrace týmů, i když pískají podle pravidel. Z jaké části podle vás za takto vyhrocené situace rozhodčí opravdu mohou a na kolik je to jen subjektivní pohled ze strany hráčů, trenérů a diváků?
"To nedokážu odhadnout, to je případ od případu. Někdy rozhodčí udělá malou chybu, ze které se potom stane něco většího. Na druhou stranu může být zápas, který je od začátku nepříjemný, mužstva nechtějí hrát, je tam nepřátelská atmosféra... Ale to procento nedokážu určit.

Není to tak dávno, co se podobné incidenty odehrávaly i ve vyšších soutěžích. Od té doby se v této záležitosti podařilo udělat velký kus práce a hodně tyto případy omezit. Jak jste toho docílili?
"Jednak tím, že s rozhodčími máme v průběhu soutěže semináře, jednak máme před sezonou semináře a sezení s extraligovými a prvoligovými trenéry. Mluvíme s nimi, ukazujeme jim situace, které mohou nastat. A pak je tu práce delegátů, kteří rozhodčí úzce sledují a vysvětlují jim chyby.

Říkal jste, že nižší soutěže jsou pro vás mj. zásobárnou mladých rozhodčích, kteří se mohou prosadit třeba i do extraligy. Jenže právě mladí sudí jsou často terčem kritiky a útoků ze strany hráčů i trenérů a je jim spíláno, že zápasy nezvládají.
"Všechno to souvisí s věkem. Když je rozhodčí mladý, tak má méně zkušeností. Je však pravdou, že trend je takový, že starší sudí, kteří nám předávali zkušenosti, už dnes nepískají, nevěnují se tomu. Ta starší generace v regionech prostě chybí, to je pravda."

Blíží se olympiáda. Dají se očekávat nějaké změny v trendu pískání a posuzování zákroků?
"Nene, zůstává to stejné jako na posledním mistrovství světa."

----------------------------------------------------------------------------------

Přehled odměn pro rozhodčí za zápas v různých soutěžích mužů pod ČSLH:

Soutěž Hlavní rozhodčí Čárový rozhodčí
Extraliga 4000 - 6500 Kč 2000 - 4000 Kč
1. liga 2700 Kč 1800 Kč
2. liga 1650 Kč 1100 Kč
Krajská liga 800 Kč 550 Kč

Poznámky: Rozhodčí mají nárok také na uhrazení cestovného na utkání. Odměny v extralize se liší individuálně podle toho, píská-li rozhodčí profesionální, nebo neprofesionální, v závislosti na uzavřené smlouvě a kvalitě podaného výkonu.

 

Právě se děje

Další zprávy