Mountfield zachráněn skvělým finišem.Litvínov do vedení

11. 3. 2010 22:00
Č. Budějovice 4:1, Litvínov - Slavia 5:3
Litvínovští vedou v sérii nad Slavií 2:1
Litvínovští vedou v sérii nad Slavií 2:1 | Foto: Bohumil Červenka

Praha - Ve třetích zápasech předkola play off dvojic Litvínov - Slavií a České Budějovice - Liberec vyhráli v obou případech domácí týmy.

Obě série se tedy za stavu 2:1, resp. 1:2 prodlužují ještě nejméně o jedno střetnutí.

Zatímco v Litvínově se hrálo o to, kdo se ujme v sérii vedení, na jihu Čech mohlo být po čtvrtku už rozhodnuto.

Tři využité přesilovky

Chemiky nasměrovaly za vítězstvím 5:3 tři využité přesilovky, když s jejich proměňováním začali už v 6. minutě. To Pražané pykali jednak za pětiminutové vražení na hrazení Kůrky a také za další faul Doležala. Dvojnásobnou převahu jim však pomohli využít i sami hosté, jelikož Lukešův pokus z úhlu ztečoval za Slipčenkova záda slávista Kolařík.

O čtyři minuty později trestali Litvínovští vyloučení Slavie znovu. To Vopat tečoval ránu Punčocháře od modré.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ

Po přestávce zvyšoval Jánský už na 3:0, to však Růžičkovy sveřence nezlomilo. Jejich snížení Vašíčkem a Jelínkem na rozdíl jediné branky se vměstnalo do pouhých 49 sekund.

Jenže již za necelou minutu se na litvínovské hokejky mohl vrátit klid. Vopat z úniku šikovně přehodil padajícího Slipčenka a mohl se radovat z druhého gólu v utkání.

Platonická snaha o kontaktní branku přinesla nakonec přece jen zdramatizování, vyrovnání však třetí využitou přesilovkou odmítnul Lukeš.

Domácí hráči tak stylově osladili úctyhodné jubileum kapitánu Robertu Reichlovi, který byl oceněn za nedávno odehraný 1500. klubové utkání v součtu evropských i zámořských soutěží.

Skvělý závěr Jihočechů

To v zápase Českých Budějovic s Libercem se šance i góly rodily obtížněji.

Úvodní třetina přinesla opatrné oťukávání, v němž byli aktivnější domácí, jenže Bílým Tygrům sázka na pečlivou defenzivu vycházela. Do přímého ohrožení branky se tak dostal pouze dvakrát Pletka a dorážející Mikeska.

Úspěšná defenziva dovolovala Libereckým postupné osmělování také v útočné fázi. To dokonce korunoval přesnou ranou od modré Derner.

Domácí Mountfield se tak ocitl na pokraji vyřazení, od něhož ho odchýlil až těsně před druhou přestávkou šikovně zakončeným objetím Pincovy svatyně Melichárek.

Rovněž za nerozhodného stavu nechtěl ani jeden z týmů udělat osudovou chybu.

A tak rozhodující okamžik přišel až v 57. minutě, kdy Gulaš přesně zakončil společný únik s Vakem. Další dvě pojišťující trefy přidal o chvíli později Šimánek.

Předkolo play off hokejové extraligy - 3. zápas:

Benzina Litvínov - Slavia Praha 5:3 (2:0, 2:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Lukeš (V. Hübl), 10. Vopat (Punčochář, Reichel), 23. Jánský, 31. Vopat (Jánský), 58. Lukeš (Kubinčák, Kubát) - 29. Vašíček (T. Svoboda, Holec), 30. P. Jelínek (Červenka, Vondrka), 55. Červenka (Žižka). Rozhodčí: Minář, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:7, navíc Kůrka (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 6001. Stav série: 2:1.

Litvínov: J. Hübl - Pilař, Švarný, Punčochář, Kubát, J. Gula, Černošek, Stříteský - Kubinčák, V. Hübl, Jenáček - Majdan, Reichel, Lukeš - Trávníček, Vopat, Saulietis - Jánský, od 23. navíc Gerhát, Bojer. Trenéři: Kučera a Šlégr.
Slavia: Slipčenko - Campbell, Vašíček, Sloboda, Žižka, Roth, Kolařík, Špelda - Kůrka (2. P. Jelínek), Červenka, Vondrka - T. Svoboda, Holec, Doležal - Endál, V. Růžička ml., Sklenář - Imbeault, Clarke, M. Čermák. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Mountfield České Budějovice - Bílí Tygři Liberec 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 39. Melichárek (Šimánek), 57. Gulaš (Vak), 59. Šimánek (Melichárek, M. Hudec), 59. Šimánek (Vak, M. Hudec) - 33. Derner (Kašpařík). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 8:10, navíc Veselý a M. Hudec (oba České Budějovice) oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3956. Stav série: 1:2.

České Budějovice: Turek - Ptáček, Macháček, Snopek, Gřegořek, L. Poživil, Melichar - Gulaš, Mikeska, Pletka - Veselý, Vak, L. Květoň - M. Hudec, Šimánek, Melichárek - Micka, Sailer, Kotrla - od 41. navíc Ježek. Trenéři: F. Výborný, Kupka a Gula.
Liberec: Pinc - Hunkes, Výtisk, Čakajík, Jareš, Moravec, Derner - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Ondřej, Podkonický, Matějovský - Plodek, Kašpařík, Víšek - Blatný, Dušek, Špaček. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.