reklama

Mrázek: Chci vyhrát každý zápas a vytlačit Howarda z brány

Petr Mrázek má za sebou parádní sezonu, kterou končil ve Stanley Cupu jako jednička Detroitu. Udrží skvělou formu i pozici v týmu i v nové sezoně? Petr Mrázek má za sebou parádní sezonu, kterou končil ve Stanley Cupu jako jednička Detroitu. Udrží skvělou formu i pozici v týmu i v nové sezoně? autor: Reuters
Přečtěte si rozhovor s brankářem Petrem Mrázkem, který v Detroitu bojuje s brankářskou hvězdou Ameriky Jimmym Howardem o místo v brankovišti.

Ostrava - Má za sebou možná zlomový rok své kariéry. Vycházející hvězda českého brankoviště Petr Mrázek začal minulou sezonu na farmě v AHL a končil jí jako gólman číslo jedna v Detroitu Red Wings.

V klubu pověstném tím, že v něm mladí hráči moc prostoru nedostávají, úplně změnil pořádky. Důvěru před velkou hvězdou týmu a štědře placeným Jimmym Howardem díky skvělé formě dokonce dostal i ve Stanley Cupu. Mrázka si zamilovali i fanoušci klubu, kteří by ho viděli v bráně mnohem raději než americkou personu.

O to těžší bude pro 23letého gólmana následující sezona, ve které musí svou pozici obhájit. Že by se třásl strachy? Kdepak, Mrázek si po parádní sezoně věří a doufá, že Howarda z brány vytlačí nadobro. 

"Stojí přede mnou pořád stejná a jediná výzva. Já chci chytat a chci vyhrávat každý zápas. A na tom nic nemění, jestli to bylo loni, letos, nebo jestli to bude až za rok," tvrdí Mrázek odhodlaně v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Bývalý vynikající gólman Holeček vám ale nedávno vzkázal: 'Neměl jsi co ztratit, teď budeš ale svou pozici obhajovat.' Souhlasíte, že bude příští sezona těžší?
Já jsem s ním o tom mluvil, říkal mi to i osobně. Říkal mi, že je těžší to obhájit, já mu ale říkal, že necítím, že by to bylo těžší, že to beru pořád stejně, necítím tlak.

To zní hodně sebevědomě...
Protože přede mnou stojí pořád stejná výzva. Já chci chytat a chci vyhrávat. Nevidím důvod něco dokazovat. Pro mě je jediná výzva vyhrát každý zápas a na tom přece nic nemění, jestli to bylo loni, letos, nebo jestli to bude za rok.

Cítíte velkou šanci, že můžete dosavadní jedničku Red Wings Jimmyho Howarda definitivně odsunout z brány?
Každá sezona je jiná. Bude to super z toho pohledu, že tam budeme už jen dva (Jonas Gustavsson, loni muž číslo 2 Red Wings, nedostal novou smlouvu na další sezonu a Mrázek začne automaticky sezonu v prvním týmu, pozn. autora). Budu se s Howardem prát přímo a zápasů je hodně, takže i kdyby dostal na začátku sezony přednost, neznamená to, že ho z brány nemůžu vytlačit. Třeba se budeme střídat. Ale čím víc budu chytat, tím to bude lepší.

Jak moc s tím může zamíchat výměna trenéra? Do Detroitu přichází místo Mika Babcocka Jeff Blashill, kterého dobře znáte z farmy v Grand Rapids.
Nebude to zas tak velká změna. Ale znám se s ním, vyhrál jsem s ním i Calder Cup. Je to super trenér. Na druhou stranu si myslím, že jsem si dobře sedl i s Babcockem. Já myslím, že to žádná změna nebude.

Třeba Ondřej Palát, Radko Gudas i Andrej Šustr díky tomu, že Tampu převzal trenér z farmy, v podstatě získali v NHL pevné místo. Dal jim šanci, protože je znal a hodně jim věřil...
To možná bude hrát roli. Známe se a víme, co od sebe čekat. Zrovna dneska mi trenér volal. Říkal mi, ať makám, ať se dobře připravím. Už než jsem šel z Grand Rapids do prvního týmu Red Wings, říkal mi, na čem mám zapracovat. Snad se mi to povede.

Co vám řekl, že máte zlepšit?
Ono je vždycky na čem pracovat. Každý den se učíte něco nového, lepšíte se a zdokonalujete každé cvičení.

V Detroitu vám prý po sezoně řekli, že by si přáli hlavně to, aby byly vaše výkony vyrovnanější. 
Jo, to souhlasí. Tři čtyři zápasy jsem míval výborné a pak jsem dostal hned čtyři góly a šel jsem střídat. Na to se opravdu budu chtít zaměřit. Když jsem odjížděl, tak mi ale taky říkali, ať v létě makám, že mám možnost klidně chytat i více než Howard.

Co tkví za těmi nevyrovnanými výkony? Je to třeba v hlavě?
To bych neřekl. Já myslím, že hrálo roli hlavně to, že pro mě byla úplně jiná situace, když jsem byl jedničkou. Bylo to pro mě něco nového, když jsem třeba chytal hned druhý den po zápase další utkání. Byl jsem na takové vytížení sice zvyklý z farmy, ale v NHL je to velký rozdíl. O hlavě to podle mě tolik není. Jen si na to musím zvyknout.

Generální manažer Red Wings Ken Holland nedávno řekl, že je přesvědčený o tom, že Howard udělá přes léto všechno pro to, aby svou pozici jedničky získal zpět. Jste na to připravený?
On ví, že pro to Howie udělá všechno. I proto to bude zajímavé sledovat. Bude to super, když budeme mezi sebou takhle soupeřit. Může to posunout každého z nás.

Je takové soupeření pořád kamarádské, nebo se s přibývající rivalitou nůžky rozevírají?
Ne, to vůbec. My jsme v pohodě, jsme kamarádi. Howie je strašně fajn kluk.

Howard má ale smlouvu s příjmem pět milionů dolarů ročně, váš plat 700 tisíc dolarů je proti tomu almužna. NHL je přitom velký byznys a právě platy hrají v pozici v týmu velkou roli. Nebojíte se, že vás to v souboji o týmovou jedničku může znevýhodňovat?
Je to ale poslední rok mé smlouvy, tak to musím nějak vydržet. Já myslím, že když na ledě bude mezi námi rozdíl, peníze hrát roli nebudou. Když to ještě rok vydržím, můžu po sezoně jednat o nové a mnohem lepší smlouvě.

A během sezony můžete konečně bojovat také o místo v bráně české reprezentace, která o vás pod starým vedením neměla zájem. Nový trenér Vladimír Vůjtek o vás ale nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že jste ho hodně zaujal. Jak se to poslouchá?
Já jsem to teda nezaznamenal, slyším to až od vás. Ale poslouchá se to určitě dobře. Loni se mnou z reprezentace vůbec nikdo nemluvil a hodně mě to mrzelo, že jsem nebyl na mistrovství světa, že mě rodiče neviděli hrát. Ale s tím se už nedá nic dělat. Takový je život. Takový je hokej.

Za rok jsou hned dvě velké akce. Mistrovství světa v Rusku a pak hlavně Světový pohár v Kanadě. Je to pro vás velká výzva?
Obě dvě akce jsou pro mě obrovské lákadlo. Doufám, že budu natolik dobrý, abych dostal šanci alespoň na jednom z těch dvou turnajů. V případě mistrovství světa ale taky bude záležet, jak se nám bude dařit v Detroitu a jak daleko půjdeme ve Stanley Cupu.

reklama