reklama

Mrázek si říká o post jedničky. Je to ideální gólman, tvrdí Fischer

Petr Mrázek v bráně Detroitu přikrývá puk lapačkou. Petr Mrázek v bráně Detroitu přikrývá puk lapačkou. autor: Reuters
Přestože se český hokejový brankář Petr Mrázek střídá v bráně Detroitu s Američanem Howardem, prožívá nejlepší rok ve své kariéře. Při návštěvě Česka o něm hovořil i detroitský funkcionář Jiří Fischer: "Je hrozně ambiciózní a nikdy nepanikaří. Hrozně ho baví vyhrávat a chytat v okamžicích, kdy opravdu na něčem záleží. Chce hrát každý zápas, chce být na největších turnajích a chce být pod tlakem. Ideální gólman."

Praha – Poté, co se famózní Tomáš Vokoun v důsledku zdravotních lapálií vzdal dráhy profesionála, je pomyslnou jedničkou české reprezentace Ondřej Pavelec. Za necelý rok na Světovém poháru, kde naskočí jen ti nejlepší, už to tak být nemusí. Mezi hvězdy se v Detroitu trpělivě dere 23letý Petr Mrázek.

Před třemi roky musel strpět pobyt na druhé farmě Red Wings, ale dělal svižné kroky: titul v nižší AHL, vydařený záskok v hlavním týmu, odchytané play off proti pozdějším finalistům Stanley Cupu z Tampy…

Letos už je plnohodnotným parťákem Jimmyho Howarda, člena poslední olympijské výpravy USA. Tedy, přinejmenším plnohodnotným. Zatímco 31letý Howard je solidní (91,7% úspěšnost), Mrázek patří k nejlepším v NHL. S úspěšností zákroků 93,5 procenta ční mezi superhvězdami Henrikem Lundqvistem a Careym Pricem.

Když naposledy hájil bránu Detroitu, lapil 35 z 37 střel a pozdravil fanoušky jako první hvězda duelu. Mimochodem – nastoupil podruhé za sebou. Pocit, že by se stával jedničkou, však nenabyl: "Je hezké chytat dvě utkání v řadě, ale čeká nás ještě hodně zápasů. Jsem si jistý, že se budeme dál střídat."

"Mrázek je ideální gólman"

A měl pravdu. O den později - v sobotu - kryl spoluhráčům záda Howard. V případných vyřazovacích bojích či dalších sezonách se však strategie detroitských koučů může změnit. "Záleží, jestli bude o tolik lepší než Howard. Je mladý, hrozně pohyblivý, má vynikající balanc a dobře čte hru," hodnotí Mrázka krajan Jiří Fischer, současný ředitel hráčského rozvoje Red Wings.

Bývalý bek, jemuž kariéru krutě utnula srdeční příhoda, ve čtvrtek přednášel profesionálním trenérům na konferenci Mosty 2015, kterou každoročně pořádá Český olympijský výbor. Publikum, v němž nechyběl třeba Slavomír Lener či fotbalový kouč Vítězslav Lavička, poslouchalo, jak to chodí v prvotřídním klubu NHL.

Fischer se důkladně rozhovořil i o psychologii ve sportu. Zaujal kupříkladu historkou, jak nejmenovaný hráč z kádru Detroitu nezvládl tlak a v slzách hledal útěchu u kustoda.

Mrázek to ale nebyl. "Petr nikdy neměl dlouhodobou krizi," řekl Fischer novinářům poté, co dokončil své povídání k zaplněnému sálu. A pokračoval: "Je hrozně ambiciózní a nikdy nepanikaří. Hrozně ho baví vyhrávat a chytat v okamžicích, kdy opravdu na něčem záleží. Chce hrát každý zápas, chce být na největších turnajích a chce být pod tlakem. Ideální gólman."

Výjimečná nula proti Ovečkinovi

Proto mnohé fanoušky zamrzí, že 23letý ostravský rodák se zatím příliš neoháněl lapačkou v reprezentaci. V roce 2012 se navzdory vypadnutí ve čtvrtfinále stal nejlepším brankářem světového šampionátu juniorů a o pár měsíců později si střihl premiéru i na mistrovství světa dospělých. V rozhodnutém klání proti Němcům odchytal něco málo přes devět minut a dvakrát úspěšně zasáhl. Nicméně na další příležitost čeká.

Za mořem přitom běžně cuchá nervy nejlepším hokejistům planety. Třeba Alexandru Ovečkinovi, jemuž v jediném utkání zlikvidoval neuvěřitelných 15 střel a dovedl mužstvo k výhře 1:0. Přesto následující duel sledoval jen z lavičky.

Střídání gólmanských es ale nemůže Detroitu podle Fischera uškodit: "Nevěřím, že vnitřní soutěživost je překážkou. Problém může být u kluků, kteří se nemusí a házejí si klacky pod nohy, nebo u těch, kteří zanevřou na klub. Doufám, že u nás to tak není. Petr je i v mladém věku naprostý profesionál. Když jde do brány, chytá, jako kdyby to byl jeho poslední den. Když je do brány Howard, je to stejné. To, že se perou o místo, je může oba někam posunout.“

Třeba až na Světový pohár?

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama