Mrázek vychytal Detroitu další výhru, Fleischmann opět skóroval

21. 11. 2015 7:23
Brankář Detroitu Petr Mrázek byl vyhlášen hvězdou zápasu proti Los Angeles. Z 35 střel inkasoval dvakrát.
Petr Mrázek byl vyhlášen hvězdou zápasu.
Petr Mrázek byl vyhlášen hvězdou zápasu. | Foto: Reuters

New York - Český brankář Petr Mrázek byl vyhlášen první hvězdou pátečního zápasu hokejové NHL, v němž 35 zákroky pomohl Detroitu k vítězství 3:2 nad Los Angeles. Svůj šestý gól v sezoně vstřelil útočník Tomáš Fleischmann a podílel se na výhře Montrealu 5:3 na ledě New Yorku Islanders. Jednu asistenci zaznamenal jeho spoluhráč Tomáš Plekanec.

Mrázek v sezoně ještě nedostal v žádném zápase více než tři góly, přičemž v šesti z posledních osmi duelů kapituloval maximálně dvakrát. Formu potvrdil i proti Králům, vyzrál na něho pouze dvakrát Jeff Carter. Poprvé v 17. minutě, kdy se dostal do úniku ve vlastním oslabení a kličkou do bekhendu vyrovnal na 1:1. Podruhé třiadvacetiletý český gólman kapituloval v 31. minutě, kdy jej Carter prostřelil ranou přes obránce. Snížil tak na konečných 3:2, v druhé polovině zápasu už branka nepadla.

"Poslední minuta zápasu byla hodně divoká, ale naštěstí jsme to udrželi. Velký dík patří spoluhráčům, kteří se vrhali do střel a skoro všechny zablokovali," řekl Mrázek. Statistici napočítali, že jeho parťáci nepustili na branku 13 střel, z toho tři v posledních pěti sekundách hry. "Ani nevím, kolik jich kluci zablokovali, protože jsem všechny pořádně ani neviděl," dodal Mrázek s úsměvem.

Klíčová pro celý zápas byla druhá třetina, kterou sice Kings vyhráli 15:9 na střely, ale gólově byli úspěšnější domácí (2:1). Klíčový náskok 3:1 zařídili dvěma trefami v rozmezí 143 sekund Mike Green a Dylan Larkin a Detroit tak poprvé od 16. října vstřelil na domácím ledě tři góly. "Nesehráli jsme špatnou první třetinu, ve druhé nás soupeř přehrál a ve třetí jsme je myslím až na závěr zápasu téměř k ničemu nepustili," shrnul utkání trenér Detroitu Jeff Blashill.

Fleischmann stále přesvědčuje kouče Montrealu, že si na ledě zaslouží více prostoru. V duelu s Islanders odehrál 16 minut a sedm sekund, což je jeho čtvrté nejvyšší číslo v sezoně. Střelecky se jednatřicetiletý útočník prosadil ve 13. minutě ranou příklepem z kruhu pro vhazování. Po pouhých 35 sekundách tak vrátil Canadiens jednogólový náskok (2:1), o který je předtím připravil Brock Nelson. Ještě do první přestávky zvýšil na 3:1 Nathan Beaulieu a ve vedení už pak hosté zůstali až do konce.

V brance Montrealu se po třech týdnech objevil Carey Price. Kanadský gólman vynechal devět zápasů kvůli zranění a v prvním utkání od 29. října si připsal 33 úspěšných zákroků. "Cítil jsem se trošku nesvůj. Přece jenom tři týdny jsou znát. Ale kluci přede mnou mi hodně pomohli. Získali jsme cenné vítězství na ledě soupeře," prohlásil Price.

Skvělý výkon podal v pátek ruský brankář Sergej Bobrovskij, který 39 zákroky vychytal výhru Columbusu 4:0 nad Nashvillem. Bobrovskij tak poprvé v sezoně udržel čisté konto a Blue Jackets si připsali čtvrté vítězství z posledních pěti zápasů.

A to od druhé třetiny hráli jen se čtyřmi obránci. V první dvacetiminutovce se totiž zranili Fjodor Tjutin a Cody Goloubef. "Čtyři zadáci, navíc hned den po těžkém zápase v Ottawě. To byla výzva, kvůli kterým člověk hraje hokej. Myslím, že jsme to zmákli," radoval se jeden ze čtyř zbývajících obránců Ryan Murray.

Pověst specialistů na nový formát prodloužení se třemi hráči si budují hokejisté Calgary, kteří v nastaveném čase vyhráli i pátý zápas v sezoně. Tentokrát v něm zdolali 2:1 Chicago, vítězný gól vstřelil ve druhé minutě Johnny Gaudreau, který rozhodl prodloužení už podruhé a získal v něm už dohromady čtyři body - nejvíc ze všech hráčů v lize.

"Jo, mám to prodloužení rád," konstatoval Gaudreau. "Myslím, že stejně to má většina kluků v šatně. Máme řadu hbitých obránců a spoustu šikovných útočníků. Tenhle formát nám vyloženě sedí," dodal Gaudreau, jehož tým přestřílel obhájce Stanley Cupu v poměru 37:19.

Další povedený zápas sehrál německý mladík Leon Draisaitl. Syn trenéra extraligového Hradce Králové se gólem a dvěma asistencemi zasloužil o výhru Edmontonu 5:1 nad New Jersey a bodoval v pátém utkání za sebou. V deseti zápasech od povolání z farmy nasbíral dohromady už 17 bodů za sedm gólů a deset přihrávek.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport

NHL:

Carolina - Toronto 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 48. Malone - 57. Kadri, rozh. nájezd Lupul. Střely na branku: 34:25. Diváci: 10.327. Hvězdy zápasu: 1. Kadri (Toronto), 2. Malone (Carolina), 3. Reimer (Toronto).

Columbus - Nashville 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 3. Campbell, 5. Johansen, 26. Jenner, 60. Hartnell. Střely na branku: 18:39. Diváci: 13.584. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Jenner, 3. Murray (všichni Columbus).

Edmonton - New Jersey 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Branky: 7. Draisaitl, 28. Klefbom, 44. Eberle, 54. Letestu, 58. Hall - 27. Palmieri. Střely na branku: 27:20. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Hall, 3. Nilsson (všichni Edmonton).

NY Islanders - Montreal 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Branky: 12. a 48. Nelson, 21. Hamonic - 3. a 35. Petry, 13. Fleischmann, 19. Beaulieu, 60. Gallagher (Plekanec). Střely na branku: 36:28. Diváci: 15.171. Hvězdy zápasu: 1. Petry (Montreal), 2. Nelson (Islanders), 3. Beaulieu (Montreal).

Calgary - Chicago 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 16. Monahan, 62. Gaudreau - 17. Anisimov. Střely na branku: 37:19. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Rämö (oba Calgary), 3. Darling (Chicago).

Detroit - Los Angeles 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Branky: 15. Tatar, 24. Green, 27. Larkin - 17. a 31. Carter. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 37 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,6 procenta. Střely na branku: 29:37. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Mrázek (Detroit), 2. Carter (Los Angeles), 3. Larkin (Detroit).