Naděje žije, junioři zdolali Dánsko v prodloužení

29. 12. 2014 21:29
Radost českých hokejistů v duelu s Dánskem.
Radost českých hokejistů v duelu s Dánskem. | Foto: ČTK

Toronto - Česká juniorská reprezentace má na MS do 20 let stále ještě naději bojovat o medaile. Rozhodlo o tom dnešní vítězství 4:3 v prodloužení s týmem Dánska.

Češi tak po tragickém vstupu a porážkách se Švédskem a Švýcarskem konečně ve svém třetím vystoupení na turnaji uspěli. Naprostou ostudu v podobě bojů o záchranu ale odvrátili až tři minuty před koncem, kdy poslal zápas do prodloužení šťastnou vyrovnávací brankou Dominik Kubalík. V nastavení pak rozhodl zápas výstavním blafákem David Pastrňák

Zápas jsme sledovali živě ZDE.

Češi se v tabulce skupiny B dostali na čtvrté místo před Dány a k jistotě postupu potřebují uhrát na Silvestra proti Rusku stejně bodů, jako Dánsko se Švýcarskem.

Zase špatný začátek. Dánové rychle vedli

Oproti předcházejícím zápasům Češi zvýšili aktivitu, napadali a snažili se často střílet. Paradoxně to však vedlo k dalšímu tragickému vstupu, protože Dánové využili už ve čtvrté minutě první větší šanci a zásluhou Ellera rychle vedli.

V tu chvíli přišly chvíle jinak opět nepříliš jistého gólmana Vaněčka, který hned vzápětí vychytal samostatný úniku Ehlerse a nedovolil Dánům odskočit do dvoubrankového vedení. To bylo zlomové.

Češi toho totiž dokázali využít v polovině první třetiny, když proměnili první přesilovou hru na turnaji a vrátili se do zápasu. Od modré čáry propálil skvělého gólmana Sorensena Štencel.

Češi hýřili aktivitou, Dánům stačily přesilovky

Češi hýřili aktivitou i po změně stran. Vynikal především útočník Pastrňák, který dobře napadal a vytvářel si výborné střelecké příležitosti. Byl to také on, kdo stál na začátku akce, po které se Češi ujali vedení. Pastrňák objel s pukem celé útočné pásmo, nabil Košťálkovi na modrou a ten poslal Čechy poprvé v zápase do vedení.

V polovině zápasu vedli Češi statistiku střel na bránu 26:6, jenže rozdíl byl stále jednobrankový. I když měli Češi výraznou herní převahu a Sorensen kryl jednu střelu za druhou, navýšení vedení nepřicházelo. A že je jednobrankový rozdíl zrádný, Češi pochopili na konci druhé třetiny. Dánové sehráli výborně přesilovou hru a Bjorkstrand u levé tyče propálil přesunujícího se Vaněčka.

Gól Čechy hodně znejistil, což se projevilo i na začátku třetí třetiny, kdy elitní dánská formace sehrála další výstavní přesilovkovou akci, po které tentokrát u pravé tyče střílel do prázdné brány Asperup.

Kubalík zachránil Čechy tři minuty před koncem

V tu chvíli nad Čechy visela hrozba bojů o záchranu a na hře dvacítky to bylo znát. Dánové přebrali iniciativu a proti nervóznímu týmu dlouho kontrolovali hru. Až tři minuty před koncem dostali Češi Dány pod tlak a byl z toho možná klíčový gól celého turnaje. Dominik Kubalík totiž dorazil střelu od modré a gólem na 3:3 zachránil Čechy na turnaji.

Nažhavené Dány poté v prodloužení definitivně zchladil zřejmě nejlepší Čech na hřišti David Pastrňák. Ve druhé minutě prodloužení se dostal do samostatného úniku a výstavním blafákem zařídil Čechům druhý bod.

Závěrečný zápas s Ruskem hrají Češi na Silvestra od 23:00. V tu dobu už také bude znám výsledek pro ně důležitého zápasu Dánsko - Švýcarsko. V případě vítězství Švýcarska v základní hrací době Češi postoupí bez ohledu na výsledek s Ruskem.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě:

Skupina B (Toronto):

ČR - Dánsko 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Štencel (D. Kaše, Pastrňák), 25. Košťálek (Pastrňák, Baránek), 57. D. Kubalík (Štencel, Zacha), 62. Pastrňák (Štencel) - 4. M. Eller, 38. Bjorkstrand (Ehlers, Asperup), 47. Asperup (Ehlers). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Winnerborg (Švéd.) - Browne (Kan.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 12.038.

ČR: Vaněček - Klok, Němeček, Košťálek, Baránek, Štencel, Mašín - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Pastrňák, D. Kaše, Zdráhal - Marek Růžička, Zacha, D. Kubalík - Mandát, Špaček, Gorčík. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 10:3 6
2. Rusko 2 1 1 0 0 10:2 5
3. Švýcarsko 2 1 0 0 1 5:9 3
4. ČR 3 0 1 0 2 8:12 2
5. Dánsko 3 0 0 2 1 6:12 2