reklama

MS dvacítek v Kanadě trhalo rekordy a vydělalo miliardu

Kanaďané slavili páté zlato před rekordní návštěvou v historii světových šampionátů. Kanaďané slavili páté zlato před rekordní návštěvou v historii světových šampionátů. autor: Reuters
René Fasel chce šampionát pořádat v zámoří každý rok

Ottawa - Mistrovství světa hokejistů do dvaceti let v Ottawě se zapíše do historie hned z několika důvodů.

Nejenže domácí mladíci získali neuvěřitelnou pátou zlatou medaili v řadě, ale šampionát lámal rekordy v návštěvnosti a podle předběžných údajů vydělal 51 milionů dolarů (asi jednu miliardu korun).

Na zápasy do ottawské haly Scotiabank Place zavítalo celkem 453 282 diváků, což je o pětinu více než při dosavadním rekordním mistrovství ve Vancouveru v roce 2006. To všechno při celkové porci pouhých 31 zápasů, což dělá průměr na jedno utkání 14 622 fanoušků.

Čtěte více: Kanada má pátý titul v řadě. Slováci bez medaile

Šampionát v Ottawě se tak stal čtvrtou nejnavštěvovanější akcí pořádanou Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) v historii. Na špici se stále drží seniorské MS konané v roce 2004 v Praze a Ostravě, na které zavítalo 552 097 lidí.

Jenže zápasů se odehrálo o dvacet více, takže průměrná návštěva byla "jen" necelých 10 000 diváků. Druhé a třetí místo drží Finsko se šampionáty v letech 1997 a 2003.

Kanada slaví. Mladí hokejisté zase vládnou světu Kanada slaví. Mladí hokejisté zase vládnou světu Prohlédněte zde

Kanada navíc získala další primát. Finálový triumf "Javorových listů" vidělo 20 380 fanoušků, což je čtvrtá nejvyšší návštěva na jednom zápase na světovém šampionátu vůbec. První tři místa totiž drží Sovětský svaz, kde se v roce 1957 odehrála tři utkání na fotbalovém stadionu.

V Kanadě už napořád

Právě díky diváckému zájmu, kdy i na zápas Česka s USA přišlo téměř 20 000 lidí, uvažuje šéf IIHF René Fasel, že by se juniorské MS konalo už jen v zámoří.

Evropské země o něho totiž veliký zájem nemají. Pro příští rok se nikdo jiný nepřihlásil, takže se bude stejně opět hrát v Kanadě - v Regině a Saskatoonu.

Čtěte více: Pád hokejistů: Chce to radikální řez, jako u Slováků

Navíc v "kolébce hokeje" nejsou závratné jen návštěvy, ale i televizní sledovanost. Fasel navrhl, aby výnosy alespoň zčásti pokryly cestovní náklady týmů, a pak už by nic nebránilo tomu pořádat MS dvacítek každý rok v Kanadě či USA.

Javorový list Javorový list a zlatá medaile (tentokrát z MS dvacítek na krku Johna Tavarese). Přijdou hokejisté Kanady pro domácí olympijský turnaj o svůj tradiční symbol? Foto: Reuters

"V Evropě se leckdy hraje pro pár desítek lidí, což je opravdu smutné. Přijet sem a hrát před 19 000 diváky, to je pro mladíky z Kazachstánu či Slovenska zážitek na celý život," prohlásil Fasel.

Peníze pro mladé naděje

A Kanaďané nemají proč na jeho podmínky nepřistoupit. Zájem o šampionát je opravdu veliký, navíc podle agentury CP mistrovství vydělává.

Podle předběžných odhadů vygeneroval šampionát zisk 51 milionů dolarů, což je asi jedna miliarda korun.

Ty budou použity na financování mládežnického hokeje včetně třinácti reprezentačních hokejových center. Největší část pak dostane organizující ottawská hokejová asociace - zhruba 700 tisíc dolarů.

reklama