MS osmnáctek ovládli Američané. Kanaďané bez medaile

20. 4. 2009 8:23
USA 18 - Rusko 18 5:0, Kanada 18 - Finsko 18 4:5
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Fargo - Hokejisté domácích Spojených států amerických zvítězili v nočním finále mistrovství světa hráčů do 18 let nad Ruskem vysoko 5:0 a za posledních pět let získali již třetí titul.

Na medaili naopak nedosáhl obhájce titulu Kanada po prohře 4:5 na samostatné nájezdy v duelu o třetí místo proti Finsku.

Mladí Američané toužili ve finále nejen po mistrovském titulu, ale chtěli Rusům vrátit i jedinou porážku na šampionátu ze základní skupiny, kde jim podlehli 5:6.

Od samého začátku také nenechal zámořský favorit nic náhodě. Hned ve druhé minutě si Američané vykoledovali faul Kicyna a na využití přesilovky jim stačila díky přesně trefě Fowlera půlminuta. V polovině 10. minuty pak přidal druhý gól Nieto.

Ani ve druhém dějství se obraz hry vůbec nezměnil. Ke třetímu gólu zámořského výběru navíc znovu přispěl Kicyn, který musel ve 22. minutě opět na lavici hanby, ale poroučel se z ní zpět na led ještě o něco dříve než v prvním případě.

Tentokrát totiž stačilo Wrennovi na gól jen 19 sekund.

Když pak v nástupu do třetího dějství přidali dvě branky v rozmezí 70 vteřin Brown a Bourque, bylo o novém mistru světa jasno. Američané pak už bojovali pouze o čisté konto gólmana Campbella. Ten nakonec pochytal všech 17 střel, domácí jich na ruskou branku vyslali 43.

Americký tým dokázal opanovat vůbec první šampionát této věkové kategorie, který se hrál v zámoří. Je také jasně nejúspěšnějším reprezentačním výběrem za posledních pět let, kdy vyhrál třikrát zlato, jednou byl druhý a jednou třetí.

V souboji zklamaných semifinalistů neuspěl obhájce titulu z Kanady. Finy nezlomil ani průběžný stav 1:4 po gólu Kanaďana Hollanda na konci 36. minuty. Hrdinou zápasu se totiž stal finský forvard Rajala, který ve zbytku utkání vstřelil dvě branky a navíc rozhodl i samostatné nájezdy.