Slováci dostali od Rusů lekci a čtvrtfinále již nemají ve svých rukou. Češi se budou stěhovat

Aktualizováno 14. 5. 2018 19:33
Rusko na MS v Dánsku popáté vyhrálo. Tentokrát nedalo šanci Slovákům, které porazilo poměrem 4:0. Česká reprezentace skončí v tabulce skupiny A na třetím místě bez ohledu na výsledek večerního duelu s Rakouskem a čtvrtfinále odehraje v Herningu.
Marek Čiliak.
Marek Čiliak. | Foto: Reuters

KodaňSlovenská hokejové reprezentace nenavázala na sobotní výkon proti Švédsku, které obrala o bod, a s Ruskem prohrála 0:4. Postup do vyřazovacích bojů se tak Slovákům vzdaluje. Do čtvrtfinále se dostanou pouze v případě, že na závěr porazí v úterý Bělorusko a aktuálně čtvrté Švýcarsko prohraje s Francií. Sborná se naopak střetne se Švédskem o první pozici ve skupině A. Češi skončí třetí.

Olympijští vítězové z Pchjongčchangu položili základ k výhře v první třetině, kdy si vypracovali dvougólové vedení. Další dvě branky vstřelili při soupeřově závěrečné power play. Druhé čisté konto udržel Igor Šesťorkin, který ještě na turnaji neinkasoval.

"Ze začátku jsme byli nervózní a ustrašení. Nestačí nám hrát jen 40 minut. Ve druhé polovině zápasu jsme měli dostatek střel, ale Rusové byli před brankou silní a nedali nám šance dostat se k odraženým pukům," řekl kouč poražených Craig Ramsay.

V brance Slovenska tentokrát dostal šanci Čiliak a byl ústřední postavou první třetiny. Rusové měli výraznou střeleckou převahou a jen díky gólmanovi Brna i faktu, že Dacjuk trefil jen tyč, vydržel bezgólový stav až do 12. minuty.

Nakonec však sborná svůj tlak přetavila ve vedení. Nejprve Čiliaka překonal pohotově dorážející Mamin a poté po Dacjukově přihrávce Gusev. "První třetina byla z naší strany velmi dobrá. Pamatovali jsme si, že jsme s nimi na olympiádě prohráli," řekl Pavel Dacjuk.

Na přelomu první a druhé třetiny Slováci přečkali dlouhou ruskou přesilovku pět na tři a v prostřední části zápasu vyrovnali hru. "Asi musíme zjistit, že s nimi můžeme hrát. O první přestávce jsme si řekli, že musíme hrát hokej, a ukázalo se, že to jde. Od druhé části to bylo vyrovnané," řekl Marek Čiliak, který si připsal 32 zákroků.

Šesťorkin, který měl v první třetině jen dva zásahy, měl najednou mnohem více práce, spolehlivým výkonem však držel dvoubrankový ruský náskok. Dvojka Petrohradu nakonec vychytala nulu a její spoluhráči při power play Slovenska upravili na konečných 4:0.

"V první třetině to pro mě bylo těžké, neměl jsem prakticky žádnou práci. Nic na mě nešlo. Od druhé třetiny jsem byl více ve hře, měl jsem práci, ale kluci hráli dobře, blokovali střely a pomohli nám vyhrát," řekl Šesťorkin, na nějž nakonec Slováci vyslali 23 střel.

Češi odehrají čtvrtfinále v Herningu

Čeští hokejisté se budou na čtvrteční čtvrtfinále stěhovat z Kodaně do Herningu. Po vítězství Ruska nad Slovenskem je jisté, že svěřenci trenéra Josefa Jandače skončí v základní skupině A bez ohledu na výsledek večerního duelu s Rakouskem (od 20:15) třetí. Jejich potenciální soupeř ale stále může vzejít hned ze čtveřice USA, Finsko, Dánsko a Kanada.

Podle reglementu turnaje se národní tým bude stěhovat ve středu, ale je možné, že bude ještě den před čtvrtfinále trénovat v Kodani. "V úterý máme den volna a přemýšlíme, že bude pro hráče úplně volný. Ve středu je možné, že budeme trénovat ještě tady, aby se pak maséři v klidu přesunuli. Na druhou stranu je to 300 kilometrů a přemýšlíme, jestli není lepší přejet a zatrénovat si tam, aby se tam únava vyjezdila," prohlásil asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Domácí Dánové si do rozpisu play off šampionátu nevtělili žádnou výjimku na setrvání v Herningu či stěhování do Kodaně, která by vstoupila v platnost podle jejich umístění ve skupině. Jisté ale je, že by v případě postupu hráli čtvrtfinále ve večerním čase od 20:15 a semifinále od 15:15.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Kodaň):

Rusko - Slovensko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Mamin (Sošnikov), 17. Gusev (Dacjuk, Zajcev), 59. Šalunov (Sošnikov), 60. Michejev (Barabanov, Šalunov). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Rantala (Fin.) - Kohlmüller (Něm.), Oliver (USA). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7732.

Rusko: Šesťorkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin - Dadonov, Anisimov, Grigorenko - Gusev, Dacjuk, Kaprizov - Sošnikov, Šalunov, Mamin - Michejev, Kablukov, Barabanov - Bučněvič. Trenér: Ilja Vorobjov.

Slovensko: Čiliak - Čajkovský, Sekera, Jaroš, Ďaloga, Graňák, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.