Američané přetlačili Rusko a vyhráli i třetí zápas na MS

Aktualizováno 4. 5. 2015 22:32
Tři zápasy, tři výhry. Hokejisté USA zatím v Ostravě excelují.
Američané zaskočili Rusy aktivitou a trpělivostí.
Američané zaskočili Rusy aktivitou a trpělivostí. | Foto: Reuters

Ostrava - Tři zápasy, tři výhry. Hokejisté USA zatím v Ostravě excelují. Po Finech a Norech dokázali Američané porazit i největšího favorita skupiny B světového šampionátu Rusko a to po výsledku 4:2. Finové v dnešním druhém zápase skupiny hladce přehráli sousedy z Norska 5:0.

Sborná vstupovala do souboje s oblíbeným soupeřem, kterého v posledních třech duelech vždy porazila coby velký favorit. Jenže neznámý a mládím nabitý zámořský celek obhájce titulu zaskočil trpělivostí, šikovností a trestáním sebemenší chyby.

Američané založili na výhru v sedmé minutě

V hodně bruslařsky náročné první části hry se také Američané dostali do vedení. Skvěle sehrané útočné buly zakončil přesnou dorážkou Jonesovi střely, kterou vyrážel Bobrovskij cíleně maskou, Lewis - 0:1.

Rusové dokázali soupeře několikrát zamknout před Campbellem, jenže situace málokdy řešili kombinací a jejich individuální průniky do zakončení dokázala soupeřova obrana skvěle rozbíjet.

Jakmile ale Panarin předvedl cit pro přihrávku, bylo zle. Ve 24. minutě dostal kotouč zpoza branky od Dadonova, vytáhl si na dlouhou hůl ven z branky Campbella i dva beky, následně předložil černou gumu pod sebe na kruhy Bělovovi a ten neměl problém trefil odkryté zařízení - 1:1.

Rozhodla využitá dvojnásobná přesilovka

Sborná následně toužila po obratu, toho se ale nedočkala. Naopak - dvě hloupá vyloučení, která se navíc vešla do půl minuty využil ve dvojnásobné přesilovce parádním švihem Krug.

V hodně opatrné třetí části, kdy Rusové působili hodně bezradně a Američané čekali na svoji šanci rozhodl zámořský výběr o šesté výhře na sbornou v jednačtyřiceti vzájemných duelech v 52. minutě, kdy Arcobello dalším krásným švihem potrestal chybu soupeře v rozehrávce - 1:3.

Šikula Plotnikov sice o pět minut později za nechtěné pomoci Jonese opět snížil, bezradnost Znaroksovy party v power play završil devět vteřin před koncem gólem do prázdné branky Nelson.

Finsku pomohly skvělé přesilovky

Finsko zničilo Nory výbornými přesilovkami, ve kterých vstřelilo tři góly. Dvě branky a asistenci zaznamenal nejproduktivnější hráč play off finské ligy Joonas Kemppainen z mistrovského Oulu, brankář Pekka Rinne podruhé v řadě neinkasoval. Norové zatím na chvostu skupiny B čekají na první bodový zisk na šampionátu.

Finsko se po úvodní sprše od Spojených států pomalu rozjíždí. Houževnatého rivala ze Skandinávie uzemnilo hned první přesilovkou, ve které se už v šesté minutě trefou z vrcholu přesilovkové pyramidy trefil Lindell.

Početní výhody, v nichž v úvodních dvou zápasech na turnaji ani jednou neprosadili, dnes šly svěřencům Kariho Jalonena od ruky. Norsko svůj moment na zdramatizování zápletky promarnilo v padesátisekundové nevyužité přesile pět na tři na rozhraní první a druhé části.

Kemppainen dal dva góly

Soupeř naopak v početní výhodě dále úřadoval. Lindellův ostrý příklep ve 29. minutě Volden vyrazil jen před Kemppainena, který pohotově doklepl, a jako přes kopírák vzala stejná dvojice i třetí gól při hře pět proti třem.

Finsko v závěru i přes úspornější rytmus ještě navýšilo výhru a během 56 sekund zapadly za bezmocného Voldena rány Jokipakky a Jokinena. Gólman Rinne si druhou nulu v řadě pohlídal i ve dvou oslabeních a na šampionátu už 122 minut nekapituloval. Tři sekundy před koncem mohl hattrick završit Kemppainen, ze sóla však Voldena nepřekonal.

Mistrovství světa v hokeji - Skupina B (Ostrava):

Rusko - USA 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Bělov (Panarin, Dadonov), 57. Plotnikov (Kulikov, Anisimov) - 7. Lewis (Jones, Eichel), 27. Krug (Jones, Faulk), 52. Arcobello (Vesey), 60. Nelson (Lee). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Vinnerborg (Švéd.) - Mills (Kan.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Rusko: Bobrovskij - Jakovlev, Medveděv, Kulikov, Antipin, Čudinov, Bělov - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Plotnikov, Anisimov, Kovalčuk - Dadonov, Šipačov, Panarin - Širokov, Tichonov, Tarasenko - Mironov. Trenér: Oleg Znaroks.

USA: Campbell - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Redmond - Moses, Bonino, Nelson - Morin, Arcobello, Lee - Lewis, Eichel, Vesey - Larkin, Hendricks, Sexton - Smith. Trenér: Todd Richards.

Norsko - Finsko 0:5
(0:1, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Lindell (Jokinen, Barkov), 29. Kemppainen (Lindell, Aaltonen), 31. Kemppainen (Lindell, Aaltonen), 52. Jokipakka (Komarov, Kemppainen), 53. J. Jokinen (Salmela, Barkov). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Mayer (USA) - Dahmen (Švéd.), Lederer (ČR). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:3. Diváci: 6634.

Norsko: Volden - Nörstebö, Hölös, Tollefsen, Trygg, Sörvik, Bonsaksen, Ödegaard - M. Olimb, Thoresen, Ask - Rosseli Olsen, K. Olimb, Martinsen - Forsberg, Bastiansen, Trettenes - Dahlström, Roest, Röymark. Trenér: Roy Johansen.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Ruutu, Kontiola, Aaltonen - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Louhivaara, Hytönen, Pihlström - Pesonen, Kemppainen, Komarov. Trenér: Kari Jalonen.

1. USA 3 3 0 0 0 11:4 9
2. Rusko 3 2 0 0 1 13:9 6
3. Finsko 3 2 0 0 1 9:5 6
4. Slovensko 2 0 2 0 0 6:4 4
5. Bělorusko 2 1 0 1 0 5:4 4
6. Dánsko 2 0 0 1 1 3:7 1