reklama

Američtí teenageři jdou na Čechy. Povede je poloviční Mexičan a nejrychlejší muž NHL

Auston Matthews se raduje z gólu. Auston Matthews se raduje z gólu. autor: Reuters
Auston Matthews a Dylan Larkin. To jsou dvě největší útočné hrozby v týmu Spojených států, který dnes od 15:15 vyzve ve čtvrtfinálovém souboji na šampionátu v Moskvě českou reprezentaci. Co na tom, že jsou oba ještě teenageři.

Moskva – Auston Matthews a Dylan Larkin. To jsou dvě největší útočné hrozby v týmu Spojených států, který dnes od 15:15 vyzve ve čtvrtfinálovém souboji na šampionátu v Moskvě českou reprezentaci. Co na tom, že jsou oba ještě teenageři.

Začněme u mladšího. Matthewsovi je osmnáct a je pravděpodobnou budoucí jedničkou letošního draftu, v němž by si ho mělo vybrat Toronto. Zatím však tenhle syn amerického otce a mexické matky, po níž vlastní také mexický pas, působí v nejvyšší švýcarské lize.

A nevede se mu tam vůbec špatně. V této sezoně posbíral v barvách týmu Curych Lions 46 bodů (24 branek a 22 asistencí) v šestatřiceti zápasech a umístil se na špici mezi střelci. Měl by se tak stát první draftovou jedničkou hrající v Evropě od dob Alexandra Ovečkina.

Loňský draft ho minul o dva dny

Asi si říkáte, co vůbec dělá tenhle supertalent ve Švýcarsku. Odpověď je jednoduchá. Jelikož se narodil 17. září, o dva dny později, než byl stanovený termín věkového minima, nemohl si ho žádný z klubů vybrat. Kdyby ano, pravděpodobně by byl tažen mezi první trojicí a teď už válel v NHL.

Jenže se tak nestalo a mladý Auston, který v té době posbíral v sezoně 116 bodů v 60 zápasech, cítil, že americkou mládežnickou ligu už přerostl, a proto se rozhodl pro riskantní krok. Odchod do profesionální evropské soutěže. A vybral si Švýcarsko, kde mu nabídli královské podmínky. Kompletní servis,  ubytování pro matku se sestrou a plat ve výši bezmála deseti milionů korun.

Čechům dal hattrick

Podle slov legendárního Brendana Shanahana je to však zasloužené. "Po celý život hraje v roli lídra. Jako centr má dobrou postavu, umí skórovat z dálky a stejně tak jít do brány a nastřílet pár ošklivých gólů. Je rozhodně někým, kdo si zaslouží být v pozici, kde nyní je," řekl bývalý skvělý kanonýr na adresu Matthewse.

Češi na něj navíc nemají úplně dobré vzpomínky, ve čtvrtfinále loňského juniorského šampionátu jim totiž nasázel hattrick. Letos v Moskvě se mu na premiérovém MS dospělých daří taky slušně. V sedmi zápasech základní skupiny posbíral tenhle 188 měřící centr šest kanadských bodů.

Takto se například prosadil rychlou střelou zápěstím do sítě Německa...

 Larkin = bruslařský král NHL

Ještě o jeden bodík lepší byl ale Dylan Larkin, o rok starší forvard, který už válí v NHL v dresu Detroitu Red Wings. A nováčkovská sezona to pro něj byla fantastická. Zvládl posbírat 45 bodů (23g+22a) a navrch byl pozván na prestižní večer All Star Game.

Na něm se pak zapsal do dějin celé ligy. V dovednostních soutěžích se totiž zúčastnil rychlostních závodů, v nichž se elitním bruslařům stopoval čas, za který zvládli obkroužit jeden okruh. Larkin to jako první hráč v historii zvládl pod 13 sekund a překonal dvacet let platící rekord Mikea Gartnera.

Na celou jízdu se můžete podívat zde...

Experti ho řadí mezi elitní power forvardy

"Vždycky jsem měl hodně rychlé tři nebo čtyři první kroky. Odmala jsem dobře bruslil, pak jsem ale hodně zesílil a přibral a myslel jsem, že se ta rychlost trochu vytratila. Jsem mile překvapen, že ne," řekl Larkin bezprostředně po výkonu.

Uznávaný zámořský hokejový web Future Considerations o něm píše takto: "Krom toho, že Larkin ukázal své brilantní útočné schopnosti, překvapil také svou hrou do těla a poctivým bráněním. Může se zařadit mezi nejlepší power forvardy ligy."

Ocenili ho i soupeři

A uznalou chválu sklízí rodák z Michiganu i od svých soupeřů. Když se kanadský deník Toronto Sun ptal hokejistů NHL, kdo na ně letos udělal největší dojem, většina zmínila Kanea. Dalšími v pořadí byli ale Connor McDavid a právě Dylan Larkin.

Ten patří v týmu USA mezi několik málo hráčů, kteří už mají zkušenost se světovým šampionátem. Loni v Praze se totiž podílel na zisku bronzu, když Američané uzmuli Čechům domácí kov po výsledku 3:0.

Svěřenci Vladimíra Vůjtka tak mají mladíkům, jejichž týmový věkový průměr je jen necelých 23 let, co vracet. Zápas vám nabídneme v online reportáži ZDE.

reklama