Finové dostali pět branek od USA, Rusové rozstříleli Nory

1. 5. 2015 22:30
Ostravská část světového šampionátu začala jasným vítězstvím Američanů nad Finy.
Američan Hendrics slaví jednu z branek v síti Pekky Rinneho.
Američan Hendrics slaví jednu z branek v síti Pekky Rinneho. | Foto: Reuters

Ostrava - Skvělý úvod šampionátu zažili v Ostravě hokejisté Spojených států Amerických. Ti si v prvním utkání skupiny poradili s ambiciózním Finskem jednoznačně 5:1. Kapitán Matt Hendrics pokořil brankáře Pekku Rinneho dvěma brankami a u jedné asistoval.

Zastříleli si také Rusové, kteří převálcovali ve večerním utkání Nory vysoko 6:2. Sborná rozhodla už v první třetině, kterou ovládla poměrem 4:0.

Aktualizujeme

Finové měli převahu v hledišti i na ledě, ale úvodní příležitosti Lepistöho i Jokinena vychytal jistotu vyzařující gólman Hellebuyck. Poslední hvězdná posila Suomi, brankář Rinne z Nashvillu, naopak 23 sekund před koncem prvního dějství nepřikryl při americkém brejku bližší tyč a Moses bekhendem pod břevno poslal Američany do vedení.

"Výborně nám dneska zachytal brankář. Bylo to velice důležité především v první třetině, kdy jsme díky němu ubránili finské přesilovky a dodal nám sebevědomí do dalšího průběhu," řekl kouč Američanů Todd Richards.

Jalonen: V defenzivě jsme to nezvládli

Mladý výběr ze zámoří kousal přímočarostí a tlakem v zakončení. Nic na tom nezměnila ani vyrovnávací trefa Jokipakky, který skóroval tečovanou střelou od modré čáry. Finsko pak promarnilo tlak v dvouminutové přesilovce, po níž vyrobilo hrubku na útočné modré čáře a Hendricks z brejku doklepl kotouč za Rinneho. Už za 99 sekund navíc finský gólman přes projíždějící hráče ztratil z dohledu Sextonovu ránu od mantinelu a favorit ještě více znervózněl.

Seveřané neměli den, Rinneho nevyjímaje. Finský brankář v 46. minutě neudržel Mosesovu střelu, kterou za gólmanovými zády ještě posunul do sítě Bonino. Při power play pak zpečetil triumf Američanů trefou do prázdné branky Hendricks.

"Defenzivně jsme dnes zápas nezvládli, v útoku jsme neproměnili šance a nedařilo se nám střelecky jako obvykle. Tohle dnes udělalo rozdíl mezi oběma týmy, protože soupeř byl velice efektivní a navíc kvalitní v obraně. Musíme doufat, že se to v dalších zápasech zlepší," řekl finský trenér Kari Jalonen.

Utkání se odehrálo před vyprodanou ČEZ Arénou, v níž vítězství Američanů přihlíželo 8812 diváků.

Rusko táhl tříbodový Zaripov

I když zatím jen se třemi útoky, Rusové odstartovali turnaj velkolepě. Třem tisícovkám fandících krajanů v hledišti naservírovali hru na jednu bránu. Favorita zklidnil už v třetí minutě v přesilové hře Šipačov, a když už o 19 sekund nato zatím jediný útočník "sborné" z NHL Anisimov ukázkovou kličkou ze sóla ošálil Voldena podruhé, zvedl ruské sebevědomí na maximum.

Výběr kouče Znaroka odsoudil soupeře v úvodní dvacetiminutovce do role statistů a znovu připojil dva slepené góly: Mozjakin v 16. minutě vybojoval důsledným forčekingem třetí trefu pro Zaripova, na kterého po minutě navázal po další čítankové kombinaci Tichonov. Rusové první část vyhráli drtivě na skóre i 15:1 na střely.

Fiasko Norů se ve druhé třetině ze všech sil snažila zmírnit hlavně jejich největší hvězda Thoresen. Útočník Petrohradu už po 25 sekundách pohotovou střelou bez přípravy překonal Bobrovského a Norové na chvíli převzali otěže. Olimb s Thoresenem zopakovali podobnou kombinaci i v 26. minutě, ale za stavu 2:4 je mistři světa rázně zarazili a zase přepnuli na vyšší rychlost.

Rusové byli v útočném pásmu smrtelně nebezpeční. Čudinov po Mozjakinově akci rychle odpověděl pátým gólem a ze spousty šancí se pak ujala jen ta Panarinova, který po sólu z levého křídla zavěsil pod horní tyč.

Vedení o čtyři góly už obhájcům titulu bohatě stačilo. V závěrečné dvacetiminutovce zvolili úsporný mód a spokojili se s údržbou skóre, s nímž Norové nic nesvedli ani v přesile pět na tři.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

USA - Finsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
20. Moses (Krug, Nelson), 32. Hendricks (Sexton), 35. Sexton (Krug, Hendricks), 47. Bonino (Moses, Nelson), 58. Hendricks (Larkin) - 26. Jokipakka (Pesonen, Kemppainen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Bulanov (Rus.) - Lederer, Tošenovjan (oba ČR). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 8812.

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner, Smith - Bonino, Moses, Nelson - Morin, Arcobello, Lee - Eichel, Vesey, Lewis - Larkin, Hendricks, Sexton. Trenér: Todd Richards.

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mantylä - T. Ruutu, Kontiola, Aaltonen - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Immonen, Pihlström, Hartikainen - Pesonen, Louhivaara, Kemppainen. Trenér: Kari Jalonen.

Rusko - Norsko 6:2 (4:0, 2:2, 0:0)
3. Šipačov (Kovalčuk, Dadonov), 4. Anisimov (Kovalčuk), 16. Zaripov (Mozjakin, Tichonov), 17. Tichonov (Medvěděv, Zaripov), 30. Čudinov (Mozjakin, Zaripov), 35. Panarin (Šipačov, Birjukov) - 21. Thoresen (M. Olimb, Holos), 27. Thoresen (M. Olimb, Ask). Rozhodčí: Mayer (USA), Ronn (Fin.) - Dahmen (Švéd.), Mills (Kan.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 6314.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Čudinov, Jakovlev, Medvěděv, Antipin, Kulikov, Birjukov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Plotnikov, Anisimov, Kovalčuk - Mozjakin, Tichonov, Zaripov. Trenér: Oleg Znarok.

Norsko: Volden - Holos, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Sorvik, Odegaard, Norstebö, Stene - M. Olimb, Bastiansen, Thoresen - Martinsen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Ask, Roymark, Forsberg - Roest, Dahlström, od 21. navíc Lovlie. Trenér: Roy Johansen.