Aktualizováno 12. 5. 2015 22:51
Slovenské naděje na čtvrtfinále udusilo hladké vítězství Běloruska nad Norskem.
Smutní Slováci.
Smutní Slováci. | Foto: ČTK

Ostrava - Slovenský hokejový tým si stejně jako před rokem v Minsku na letošním světovém šampionátu v Praze a Ostravě nezahraje. Rozhodlo o tom úterní vítězství Běloruska nad Norskem 3:2.

Slováci pak už bez jakýchkoli nadějí podlehli Američanům 4:5 po prodloužení. Spojené státy si zajistily první místo ve skupině a ve čtvrtfinále se střetnou se Švýcarskem. Bělorusové se ve čtvrtfinále utkají ve čtvrtek od 16:15 v Praze s Kanadou.

Finští hokejisté ve večerním duelu zvítězili v posledním utkání nad Ruskem 3:2 po samostatných nájezdech a ve čtvrtfinále turnaje narazí ve čtvrtek od 20:15 v Praze na český tým. V nájezdech rozhodl v páté sérii Joonas Donskoi, který v 58. minutě vyrovnal na 2:2.

Rusům chybělo pár minut k vítězství

Repríza loňského finále šampionátu přinesla zásluhou první útočné formace Finů nejdříve větší vzrušení u branky Ruska. Přečíslení dva na nikoho ale nezakončil přesně Hartikainen a poloodkrytou klec netrefil ani Ruutu. Skóre se měnilo až po akci na druhé straně, kdy v závěru úvodní třetiny Mozjakin prostřelil z první brankáře Rinneho.

Hokejisté obou týmů hráli tvrdě do těla, ale vzápětí po gólu švédští rozhodčí necitlivě posoudili střet Komarova ramenem na Medveděva jako nedovolený. Možná při jejich verdiktu sehrálo roli zranění ruského obránce a Fina vyloučili chybně na pět minut plus do konce zápasu. Obhájci titulu se však během dlouhé přesilovky a ostřelování finské svatyně neprosadili.

Naopak Seveřané vzápětí využili svou početní výhodu už po devíti sekundách zásluhou Barkova, který se nejrychleji dostal k odraženému kotouči a zblízka vyrovnal. Následně ruského obránce Jakovleva zastavila ve snaze zlomit nerozhodný stav tyč a strhující pasáž si obě mužstva schovala na posledních pět minut základní hrací doby. Na trefu Panarina odpověděl Donskoi a ještě mohl poté kterýkoliv tým rozhodnout.

V prodloužení měl na hokejce tutovku Jokinen, ale Bobrovskij ve spolupráci s Jakovlevem Rusy zachránil. Finsko se však přece jen radovalo z výhry. Dodatečný bod a druhé místo ve skupině mu zajistil perfektní kličkou Donskoi, který v rozstřelu uspěl jako jediný.

Slovensko se rozloučilo pěkným obratem

Slovensko bylo ve své derniéře na šampionátu díky velkému obratu a čtyřem gólům ve druhé části blízko vítězství, ale nakonec se s turnajem rozloučilo čtvrtou porážkou. Už před utkáním bylo jasné, že do play off nepostoupí.

Slovenské zklamání z vyřazení se promítlo hned do začátku zápasu. Američané nesoustředěného soupeře během 95 sekund zaskočil góly Smitha a Jonese a vyhnali brankáře Laca na střídačku. Lehkonohý zámořský výběr mohl Slovákům závěr turnaje silně znechutit, ale jasnou dominanci v prvním dějství už víc nevyužil. I proto, že Hudáčka jednou po střele Larkina zachránila tyč.

Když po 27 sekundách druhé části přidal třetí gól Lee, hrozil Slovákům debakl. Jejich fanoušci si však závěr šampionátu nedali zkazit a svůj tým vybičovali k velkému zvratu. Svěřenci loučícího se trenéra Vladimíra Vůjtka jakoby ztratili poslední zábrany, vrhli se dopředu a nastartovala je přesná Gáboríkova teč v přesilovce. Jánošík šťastným obloučkem snížil na 2:3, Dravecký dorážkou obstaral vyrovnání. Jakmile po Graňákově parádní kolmici Bartovič ze sóla bekhendem otočil skóre, hala málem spadla. Ještě do přestávky však vyrovnal Coyle.

Slovenské loučení bylo se vším všudy a v závěru nabídlo i emoce v podobě rvaček Hudáčka s Krugem, či Pánika s Nelsonem. Vyhecovaný duel mohly rozhodnout z několika šancí obě strany, ale povedlo se to až v prodloužení krásnou trefou z otočky Eichelovi.

Nory potopila oslabení

Bělorusko mělo na obnovu sil po vyčerpávající bitvě s Finskem pouhých 17 hodin, ale spekulace o únavě rozehnalo rychlým vedoucím gólem. Zásluhou své nejproduktivnější řady rozebralo v první přesilové hře norský čtyřlístek křížnými pasy a Kaljužnyj svým pátým gólem překonal Haugena.

Fauly se dnes Norům šeredně vymstily. Soupeř jim v přesilovkách přidal v prostředním dějství další dva zásahy a oba znovu zařídila formace s bratry Kosticynovými a Kaljužným. Ve čtyřminutové početní výhodě švihem zavěsil Korobov a při další hře pět na čtyři skóroval i Andrej Kosticyn.

"Přesilovkami jsme si dnes velice pomohli. Byli jsme v nich lepší, náš speciální tým v nich dal tři góly a to bylo rozhodující. Na svůj tým jsem pyšný, protože hráči na ledě nechali všechno a ukázali srdce i vášeň," řekl americký kouč Běloruska Dave Lewis.

Postupový sen Slováků se tím definitivně rozplynul. Namáhavý duel s Finskem však v závěru Bělorusy přece jenom dohnal a z jasného průběhu bylo malé drama. Thoresen a Nörstebö snížili na rozdíl jediné branky, ale v posledních 14 minutách se už navzdory výraznému tlaku na více nevzmohli.

"My jsme chtěli odehrát kvalitní zápas, ale naším problémem byla oslabení. Dostali jsme v nich tři góly a bylo pak už těžké vrátit se do zápasu. Přesto si myslím, že se nám to povedlo. V třetí třetině jsme měli dokonce i několik šancí na vyrovnání. Bělorusko má ale výborný tým a já mu gratuluji k postupu, protože ve skupině odehrálo vynikající zápasy," řekl trenér Norska Roy Johansen.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Norsko - Bělorusko 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 33. Thoresen (M. Olimb, Hölös), 46. Nörstebö (M. Olimb, Thoresen) - 8. Kaljužnyj (S. Kosticyn, A. Kosticyn), 30. Korobov (S. Kosticyn, Kaljužnyj), 33. A. Kosticyn (Kaljužnyj, Stěpanov). Rozhodčí: Hodek (ČR), Vinneborg (Švéd.) - Carnathan (USA), Mills (Kan.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:3. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Norsko: Haugen - Höllos, Tollefsen, Nörstebö, Trygg, Sörvik, Bonsaksen - M. Olimb, Ask, Thoresen - Rosseli Olsen, K. Olimb, Bastiansen - Forsberg, Martinsen, Dahlström (41. Trettenes) - Röymark, Stene, Roest. Trenér: Roy Johansen.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Stěpanov, Kovyršin, Kulakov - Děmkov, Volkov, Kitarov - Jefimenko. Trenér: Dave Lewis.

USA - Slovensko 5:4 v prodl. (2:0, 2:4, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Smith (Moore, Arcobello), 5. Jones (Eichel, Lewis), 21. Lee (Faulk, Bonino), 40. Coyle (Redmond, Lee), 65. Eichel - 27. Gáborík (Dravecký, Meszároš), 31. Jánošík (Gáborík, Sersen), 37. Dravecký (Ďaloga, Kopecký), 39. Bartovič (Graňák). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Wehrli (Švýc.) - Dahmen (Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Reilly, Jones, Murphy, Moore, Redmond - Bonino, Coyle, Lee - Smith, Arcobello, Vesey - Lewis, Eichel, Nelson - Moses, Larkin, Hendricks - od 21. navíc Morin. Trenér: Todd Richards.

Slovensko: Laco (5. J. Hudáček) - Meszároš, Graňák, Mikuš, Ďaloga, Jurčina, Sersen, Jánošík, Baranka - L. Hudáček, Surový, Gáborík - Miklík, Viedenský, Tatar - Lušňák, Bližňák, Bartovič - Pánik, Kopecký, Dravecký. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Finsko - Rusko 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Barkov (Pesonen, J. Jokinen), 58. Donskoi (Barkov, J. Jokinen), rozhodující sam. nájezd Donskoi - 19. Mozjakin (Malkin, Kuljomin), 55. Panarin (Dadonov, Čudinov). Rozhodčí: Bröjk, Nord (oba Švéd.) - Lederer (ČR), Schrader (Něm.). Vyloučení: 0:3, navíc Komarov (Fin.) 5 min. a do konce zápasu. Využití: 1:0. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Finsko: Rinne - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Jaakola, Louhivaara, Jokipakka, Mäntylä - Hartikainen, Kontiola, Ruutu - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Hytönen, Immonen, Komarov - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen. Trenér: Kari Jalonen.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Medveděv, Čudinov, Mironov - Šipačov, Dadonov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Kovalčuk, Tarasenko - Širokov, Plotnikov, Tichonov. Trenér: Oleg Znarok.