reklama

Bouřlivá atmosféra v Ostravě svazuje Slovákům na MS ruce

Zápasy slovenského národního týmu v Ostravě jsou vyprodané. Zápasy slovenského národního týmu v Ostravě jsou vyprodané. autor: Reuters
Slovenská hokejová reprezentace nezažívá úplně povedený vstup do mistrovství světa v České republice. Ve dvou úvodních utkáních turnaje ztratila dva body.

OstravaSlovenská hokejová reprezentace nezažívá úplně povedený vstup do mistrovství světa v České republice. Ve dvou úvodních utkáních turnaje ztratila dva body. To by ji nemuselo zas tolik mrzet, kdyby je o ně neobrali Dánové a Bělorusové.

"Jsou to silné týmy. Plno Bělorusů hraje v KHL. Je ale důležité, že kluci vyhráli,“ přiznává pro Aktuálně.cz Jozef Daňo, bývalý slovenský útočník a nyní sportovní manažer Dukly Trenčín. "Bylo by určitě lepší, kdyby měli z každého zápasu tři body, ale není to jednoduché. I Lotyši vlastně trápili Čechy. Na úvod to jsou těžcí soupeři. Kdyby s nimi hráli na konci, bylo by to určitě jednodušší.“

Ani jeden ze dvou duelů se navíc pro svěřence trenéra Vladimíra Vůjtka nezačínal vyvíjet dobře. Dánsko i následně Bělorusko se v utkání prosadily jako první, a Slovensko tak muselo dotahovat. To se mu v obou případech povedlo a v nastaveném čase zvítězilo.

"Je to taková vzpruha pro ty kluky, když dokážou otáčet zápasy. Kdyby jim ale vyšel úvod, určitě by se jim hrálo lépe. Šance proti Bělorusům měli, ale neproměnili je,“ připomíná slovenskou převahu otec talentovaného útočníka Columbusu Marka Daňa, který Slováky na MS reprezentuje.

Přesilovky je třeba zjednodušit

Jednu z těch největších možností spálil Gáborik, jenž neproměnil trestné střílení. "Kdyby ten gól dal, vyvíjel by se zápas úplně jinak,“ ví Daňo. Ani další fauly soupeřů se domácímu týmu v Ostravě nedaří příliš trestat. Z osmi přesilovek využil jedinou.

"Měli by je zjednodušit. Hrají to zbytečně za brankou,“ všímá si někdejší forvard Třince. "Je potřeba dávat to obráncům a clonit před brankou. Gólmani jsou dnes vysocí a ty střely vidí. Až budou vyhrávat tři nula, mohou zkusit i nějakou kombinaci před gólmanem.“

K lepším výkonům může reprezentaci nakopnout i příchod útočníků Tomáše Tatara a Tomáše JurčaNHL. Ani jeden z nich se ale ve svém prvním utkání na šampionátu bodově neprosadil. "Musí se počítat s tím, že se ti hráči potřebují aklimatizovat,“ pokračuje šestačtyřicetiletý Slovák.

Především od Tatara se očekává, že svému týmu pomůže k postupu do čtvrtfinále. Dvacetileté křídlo letos v zámoří opravdu válelo. V devětaosmdesáti zápasech si připsal šedesát kanadských bodů a ve svém věku patřil k nejproduktivnějším hokejistům Detroitu. "Doufám, že se ukáže i v reprezentaci.“

"Ta fyzička ale z jejich strany není zatím taková, jaká by měla být. Bude to lepší a lepší. Je potřeba, aby se jim začalo střelecky dařit. Pokud by pomohli nějakými góly, určitě by ten tým pozvedli.“ Šanci k tomu budou mít již dnes od 20:15, kdy se střetnou se Slovinskem, které v Ostravě doposud nezískalo jediný bod (online sledujte zde).

Mančaft bere odpovědnost až příliš na sebe

K vítězství povede tým i vynikající atmosféra v ČEZ aréně. Slovenští fanoušci totiž vyprodali obě dosavadní utkání a svému týmu připravují bouřlivou diváckou kulisu. Tu si pochvalují i hráči a přiznávají, že ji na světovém šampionátu ještě nezažili.

Nemůže však tlak ze strany fanoušků týmu spíše ublížit? "Když bylo mistrovství v Bratislavě, tak jim to trochu svazovalo ruce. I letos ten mančaft bere odpovědnost až příliš na sebe,“ domnívá se Daňo. "Chtěli by, aby to bylo lepší a lepší, protože ten tlak od diváků tam opravdu je.“

Křest ohněm čeká slovenský národní tým v posledních zápasech, kdy narazí na ty nejsilnější mančafty ostravské skupiny – Ameriku, Finsko a Rusko. Pokud tyto zápasy nezvládne, může se stát, že na jeho úkor postoupí například Bělorusko.

"Je třeba jít od zápasu k zápasu. Tak to bylo a bude vždycky. Někdy se stane, že postoupíte o vlásek a stanete se mistrem světa. Hlavně se dostat do čtvrtfinále a pak záleží na štěstí,“ přemýšlí nad šancemi země, kterou sám několikrát reprezentoval.

reklama