reklama

Nemít jedničku se může vymstít, varuje Holeček. Kdo bude hájit českou branku na MS?

Jiří Holeček Jiří Holeček autor: ČTK
Martin Prusek a Jiří Holeček se vyjadřují k aktuální situaci v českém brankovišti s výhledem na nadcházející mistrovství světa.

Praha – Už dlouho nebyl před světovým šampionátem tak vyrovnaný souboj o post brankáře číslo jedna jako letos. Mezi Dominikem Furchem z Omsku a Pavlem FrancouzemČeljabinsku není příliš velký výkonnostní rozdíl, navíc do všeho ještě může promluvit Matěj Machovský z Plzně.

Pro Furcha hovoří fakt, že odchytal většinu reprezentačních zápasů během sezony. Francouze zase podle statistik zastihla před mistrovstvím větší forma.

Prusek: Mezi gólmany není jasný favorit

Trenéři se o brankáři, který bude v Rusku hájit české brankoviště rozhodnou podle výsledků přípravy. Před startem šampionátu zbývá odehrát poslední utkání Euro Hockey Tour ve Znojmě proti Švédům a generálku na turnaj v Praze proti mistrovské Kanadě.

Na to upozorňuje i Martin Prusek, který získal s českým národním týmem tři medaile, z toho jednu nejcennější v roce 1999. "Myslím si, že tyhle dva zápasy definitivně rozhodnou, kdo odchytá první zápas na turnaji proti domácímu Rusku."

Statistiky českých brankářů v sezoně

Dominik Furch (Omsk) 49z; 1,78; 93,3 %
Pavel Francouz (Čeljabinsk) 18z; 2,21; 92,4 %
Matěj Machovský (Plzeň) 48z; 2,43; 92,0 %

Vyrovnanost brankářů je patrná, a proto si ani Prusek zatím netroufá určit jasnou jedničku. "Furch s Francouzem jsou tak vyrovnaní, že to na stoprocentní jedničku nevypadá ani pro turnaj. Není to třeba jako za Vokouna, který přijel jako neotřesitelná jednička. Post brankáře číslo jedna se klidně může odvíjet od vývoje turnaje, bude záležet, komu se bude více dařit."

Podobně jako při posledním českém medailovém úspěchu z roku 2012, kdy se o minuty v modrém půlkruhu střídali Jakubové Kovář a Štěpánek.

Brankář musí vědět, že je jednička

Přesto legendární Jiří Holeček, který dotáhl reprezentaci k dvanácti medailím z velkých světových akcí, varuje, že nevybrat před turnajem jedničku se může vymstít.

"Trenéři musí určit před turnajem, kdo bude první brankář. Je to strašně důležité pro psychiku gólmana, nejde to udělat tak, že se rozhodne až během turnaje," vysvětluje Holeček, který byl v reprezentaci jedničkou téměř celá osmdesátá léta minulého století.


Holečka podobně jako širokou hokejovou veřejnost mrzí, že nepřijeli brankáři ze Severní Ameriky. "Vůbec nevím, proč se omluvil Petr Mrázek z Detroitu, protože si myslím, že měl přijet. Kdyby přijel Mrázek a nebyl zraněný Pavelec, tak by Furch s Francouzem bojovali o místo třetího brankáře."

Hráči, kteří se Vůjtkovi omluvili z účasti na MS

Ondřej Pavelec (neprošel zdravotní prohlídkou)
Petr Mrázek (jedná o nové smlouvě)
Jaromír Jágr (unavený psychicky i fyzicky)
Jakub Nakládal (neprošel zdravotní prohlídkou)
Zbyněk Michálek (neprošel zdravotní prohlídkou)
Martin Hanzal (neprošel zdravotní prohlídkou)
David Krejčí (neprošel zdravotní prohlídkou)
Michael Frolík (neprošel zdravotní prohlídkou)
Radko Gudas (neprošel zdravotní prohlídkou)
Jakub Voráček (neprošel zdravotní prohlídkou)
Michal Neuvirth (neprošel zdravotní prohlídkou)
Jiří Hudler (jedná o nové smlouvě)
Michal Rozsíval (rodinné důvody)
Tomáš Fleischmann (necítí formu)

reklama