reklama

Červenka: Rusko? Znám lepší místa pro mistrovství světa

Na loňském MS hrál Červenka proti Kanadě dvakrát, teď ho v O2 areně čeká další souboj se zámořskou velmocí. Na loňském MS hrál Červenka proti Kanadě dvakrát, teď ho v O2 areně čeká další souboj se zámořskou velmocí. autor: Milan Kammermayer
Přestože v ruské KHL prožíval úspěšná léta, časem přestal být šťastný, osobně i hokejově. Proto si po letošní zastávce v Chomutově naplánoval budoucnost ve Švýcarsku. Ještě předtím však Roman Červenka odehraje mistrovství světa, už za pár dní odletí s reprezentací do Ruska, odkud před rokem prchl. "Není to tak, že bych se na to místo těšil," podotýká.

Praha – Přestože v ruské KHL prožíval úspěšná léta, časem přestal být šťastný, osobně i hokejově. Proto si po letošní zastávce v Chomutově naplánoval budoucnost ve Švýcarsku. Ještě předtím však Roman Červenka odehraje mistrovství světa, už za pár dní odletí s reprezentací do Ruska, odkud před rokem prchl.

"Není to tak, že bych se na to místo těšil," podotýká. "Moskva je specifická, nikde se nedá moc chodit, všude jsou zácpy. Znám lepší místa, kde by se mohlo hrát mistrovství světa, ale všechno má něco. Rusáci jsou hokejový národ. Začínáme s nimi v pátek večer, takže doufám, že to bude nádherný zážitek."

Zároveň nejspíš půjde o vyčerpávající bitvu, vždyť sborná nastoupí s devíti posilami ze zámořské NHL. Nikdo na šampionátu jich nemá víc, Češi jsou na čísle čtyři.

Přeruší Češi smutnou sérii?

Jak dobře je papírově slabší výběr připravený, prověří generálka proti Kanaďanům. Když s nimi český tým hrál v O2 areně naposledy, nesvedl vstřelit jedinou branku. Proto hrál na domácím mistrovství světa "jen" o bronz. A neúspěšně, neboť znovu neskóroval. V pražské hale se mu nepovedlo vymyslet gólovou kombinaci ani v přípravě proti Finům. To dělá už tři zápasy bez přesné trefy.

"Je to spíš náhoda, nedá se říkat, že bychom tady nemohli dát gól," má jasno Červenka.

Střelecký zmar reprezentace v současném domově Sparty by ale rád utnul, což proti Kanadě nebude snadné. Zámořská velmoc sice neletí do Ruska obhajovat titul s extrémně nabitým kádrem, ale má co nabídnout. Třeba střelce Coreyho Perryho či opěvovaného Connora McDavida.

"Nejde to vzít na lehkou váhu. Zaprvé přijde sedmnáct tisíc lidí. Vlez před nimi na hřiště a vypusť to, to nejde. Druhá věc je, že s Kanadou nás to donutí hrát naplno, jinak by to bylo špatné," hovoří o úterním klání Červenka.

Pastrňák místo Jágra?

Není však úplně jisté, zda nastoupí, protože kouč Vladimír Vůjtek hodlá šetřit některé opory. Na druhou stranu, lajna Červenka – PlekanecPastrňák by na šampionátu mohla být hlavní zbraní Čechů a chybí jí zápasová praxe.

Zatím odehrála pouze dva duely, přičemž zářila v tom druhém, kdy načala nečekaný debakl Švédů 7:1. "Kéž by to tak pokračovalo," říká nejproduktivnější hráč uplynulého ročníku extraligy.

Trenér Vůjtek už ho zkoušel na všech pozicích. "Vyplynulo to taky z toho, že přijeli další kluci, kteří hrají jenom na centru. A já jsem říkal, že mi ani jedno křídlo nevadí. Jsem rád, že můžu hrát v první lajně s takovými hráči," tvrdí Červenka, jenž má momentálně místo nalevo od Plekance.

Ti dva spolu nastupovali i na bronzovém mistrovství světa v Bratislavě (2011), po ruce tehdy měli Jaromíra Jágra. Bude mladík David Pastrňák podobně zdatným parťákem? "Když hrajete s Jardou, funguje to trošku jinak. Srovnání bych tam úplně nehledal," říká Červenka.

Češi každopádně budou potřebovat podobně produktivní útok. Jak při boji s Kanadou, tak především v průběhu ruského mistrovství světa.

reklama