Češi až v poslední minutě zabránili porážce. Lotyše zdolali na nájezdy

Češi cedili krev. Takhle vydřeli proti Lotyšsku důležité body
Po nečekané páteční výhře 3:0 na Ruskem dnes získali reprezentanti rychle dvoubrankový náskok díky kapitánovi Tomáši Plekancovi,...
... který ve čtvrté minutě otevřel skóre...
... a za 170 sekund v přesilové hře zvýšil na 2:0.
Další šance ale favorizovaný výběr trenéra Vladimíra Vůjtka neproměnil.
7. 5. 2016 21:52
Česká hokejová reprezentace vedla v Moskvě brzy 2:0, jenže lotyšský tým třemi góly zápas otočil. Vůjtkovi svěřenci pak od porážku utekli v poslední minutě.

Moskva - Po slavném vítězství přišlo rychlé vystřízlivění a tuhý boj. Čeští hokejisté ve svém druhém utkání na světovém šampionátu v Moskvě zdolali Lotyšsko až po samostatných nájezdech, když je od porážky v normální hrací době zachránil až gól Michala Řepíka 59 sekund před koncem. Utkání jsme sledovali živě zde.

Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka přitom velmi rychle vedli 2:0 po dvou trefách kapitána Tomáše Plekance. Lotyši ale v dalším průběhu skóre otočili a po statečném výkonu proti Švédsku dokázali obrat dalšího papírového favorita. Samostatné nájezdy rozhodl střelou mezi nohy brankáře Edgarse Masalskise Lukáš Kašpar.

Góly Tomáše Plekance:

"Zaplaťpánbůh, že jsem se tam objevil a vyrovnali jsme. Bylo to o štěstí, motal jsem se tam kolem brány. Byl to hodně důležitý gól, nakonec jsme urvali ty dva body. Ke konci nám začali tuhnout nohy, byl to těžký zápas," zhodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi liberecký útočník Řepík.

Plekanec dvakrát bleskově udeřil

Česká reprezentace vstoupila do svého druhého utkání na šampionátu ve velkém stylu, již ve 4. minutě si najel za obranu soupeře na dlouhou přihrávku Pastrňáka Tomáš Plekanec a příklepem překonal Masalskise.

Češi byli po vstřelené úvodní brance aktivní v útočném pásmu a dobrým pohybem si vynutili přesilovou hru. Tu se podařilo již po půl minutě využít. Kašpar přihrávkou zpoza brány našel hůl Plekance, ten si před brankovištěm věděl rady a vsítil svou druhou branku.

Početní výhody měli k dispozici posléze i Lotyši, svěřenci trenéra Vůjtka ale v oslabení hráli skvěle a nepustili soupeře do žádné větší šance. Třetí branku mohl navíc přidat Červenka, z dobré pozice ale minul.

Od druhé třetiny nasadil trenér Vůjtek do zápasu třináctého útočníka Zaťoviče a právě tento hráč v úvodu nového dějství zjevil v dobré příležitosti. Zakončení mu ale lotyšský brankář dobrým zásahem holí znemožnil.

Lotyši ve druhé části vyrovnali hru

Lotyši však ve druhé třetině vyrovnali hru, Francouz musel být více v pozoru. To samé ale platilo i dále o Masalskisovi, který zneškodnil situaci dva na jednoho, když střelu Kempného vyrazil špičkou betonu.

Český tým zvýšil četnost střelby, Masalskis svůj tým podržel i v situaci, ve které vychytal Jarůška. Lotyši ale zůstávali nebezpeční, Francouze od obdržené branky zachránila nejprve tyč, střela zlínského Bukartse po rychlé lotyšské akci už ale následně zapadla do české sítě.

Rozhodující nájezd Lukáše Kašpara:

Ve 37. minutě se rozjeté Lotyšsko samo přibrzdilo, když Kennins u mantinelu dohrál Kundrátka a rozhodčí jeho atak posoudil trestem za pět minut plus do konce utkání. Češi si dlouhou přesilovku přenesli do závěrečné třetiny, i přes početnou střelbu se však zpět na dvoubrankový náskok nedostali.

Svěřencům trenéra Vůjtka jakoby po včerejším náročném utkání s Rusy začaly docházet síly, Lotyši byli nebezpeční a ve 49. minutě se radovali po využité přesilovce. Faul Kašpara potrestal vyrovnávací trefou Girgensons, který z dorážky dostal puk za Francouze.

Rychlá reakce tečujícího Řepíka

Dvě minuty před koncem se navíc národní výběr Lotyšska dostal do vedení, když Dzerins využil volného prostoru a střelou z mezikruží vsítil třetí branku. Češi ale rychle zareagovali a po Řepíkově teči a brance na 3:3 se muselo prodlužovat.

V nastaveném čase i přes některé dobré možnosti českého týmu branka nepadla a o vítězi rozhodovaly samostatné nájezdy, ve kterých se jako jediný prosadil střelou mezi betony Masalskise Lukáš Kašpar. Česká hokejová reprezentace tak po včerejší výhře nad Ruskem získala další dva body do tabulky za vítězství nad Lotyšskem.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

ČR - Lotyšsko 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 7. Plekanec (Kašpar, Červenka), 60. Řepík (Jeřábek, Jan Kovář), rozhodující sam. nájezd Kašpar - 36. Bukarts (Džerinš, M. Redlihs), 49. Girgensons (Abols, Daugavinš), 58. M. Redlihs (Džerinš, Bukarts). Rozhodčí: Kubuš (SR), Rantala (Fin.) - Otmachov (Rus.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 4:3, navíc Keninš (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4650.

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek, Koukal, Filippi - od 23. navíc Zaťovič. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Lotyšsko: Masalskis - Siksna, Galvinš, M. Širokovs, Cibulskis, Jerofejevs, Sotnieks, Freibergs - Daugavinš, Girgensons, Keninš - M. Redlihs, Džerinš, Bukarts - Meija, Indrašis, Skvorcovs - Abols, Bicevskis, E. Kulda. Trenéři: Leonids Beresnevs, Girts Ankipans a Karlis Zirnis.