reklama

Češi hrají s Německem. Prohra komplikuje šance na postup

Němci se na mistrovství světa v Praze po debaklu s Kanadou naučili vyhrávat a chtějí Čechům vyfouknout postup do čtvrtfinále. Němci se na mistrovství světa v Praze po debaklu s Kanadou naučili vyhrávat a chtějí Čechům vyfouknout postup do čtvrtfinále. autor: Reuters
Hokejisté hrají v 16:15 důležitý zápas s Německem. Výhra jim zajistí postup do čtvrtfinále, prohra naopak jejich šance velmi výrazně zkomplikuje.

Praha - I Jaromír Jágr mluvil v pátek v dlouhém rozhovoru o tom, že klíčový zápas na mistrovství světa český tým čeká až ve čtvrtek, když se hraje čtvrtfinále turnaje. Jenže hokejisté jaksi dosud zapomínají na jednu věc. Do čtvrtfinále nejprve musejí postoupit, a to mohou učinit až dnešním vítězstvím. V 16:15 hrají s Německem

Deník Aktuálně.cz bude utkání sledovat také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Pokud hokejisté Německo jakýmkoliv způsobem porazí, už jim čtvrtfinále nikdo nevezme. Jenže musí být obezřetní, případná prohra by totiž jejich situaci naopak velmi výrazně zkomplikovala. Hotovo ještě rozhodně není.

O co se vůbec se skupině A na mistrovství světa ještě hraje? 

První dvě místa už jsou v podstatě jasně daná. Kanada bude první a Švédsko s největší pravděpodobnosti druhé. Teď ale jde o to, kdo obsadí zbývající dvě postupová místa. Hrají o ně tři týmy, nejlépe jsou na tom momentálně Češi a Švýcaři, ale zaútočit pořád chtějí i Němci - dnešní soupeř českého týmu. 

Zápasy Body
3. Česko 5 10
4. Švýcarsko 5 9
5. Německo 5 6

Pokud dnes Češi vyhrají, budou už Němci bez šance. Prohra by je ale vrátila do hry a Čechy dostala pod obrovský tlak: Museli by totiž v posledním utkání porazit silné Švýcarsko. Němci poté hrají ještě s Rakouskem, což je naopak nejslabší tým skupiny.

Kompletní tabulku turnaje a rozpisy zbývajících zápasů si podrobněji prohlédněte ZDE.

Dostali desítku od Kanady, pak trápili Švédy

"Čeká nás další těžký soupeř. Německo odehrálo velmi dobrý zápas se Švédskem a musíme se na to připravit," řekl Růžička a připomněl čtvrteční těsnou porážku Němců se Švédy 3:4.

Němci do Prahy přivezli kádr, se kterým plánovali hrát spíše o záchranu - z účasti na šampionátu se omluvilo přes dvacet hokejistů, pouze jedna posila přijela z NHL - Tobias Rieder z Arizony. I přes velké problémy se skládáním sestavy teď ale Němci přesto usilují o postup.

Jsou na turnaji vůbec velmi nevyzpytatelným soupeřem.. Poté, co na začátku schytali drtivý debakl 0:10 od Kanady, se jejich výkony výrazně zvedly. Němci k výhře nad Francií (2:1) přidali stejné vítězství i s Lotyšskem, trápili Švýcary (0:1) a pak i švédského favorita, se kterým v zápase prohrávali o dva góly a dokázali srovnat.

"Těžko říct, jaké to s Němci bude. Myslím si, že to bude těžší než poslední dva zápasy. Němci se dokázali vrátit do zápasu se Švédskem, i když prohrávali, pak Švédy zatlačili. My musíme vstoupit do zápasu lépe než proti Rakousku," prohlásil Růžička.

Český tým s Německem vyhrál posledních devět vzájemných zápasů, poslední porážka přišla v roce 2007, a to v přípravném zápase.

Sestava je stejná, v bráně zase Pavelec

Hokejisté měli po vítězných zápasech s Francií a Rakouskem ve dvou dnech v sobotu volno, na tréninku v Holešovicích se ale sešel celý tým. Hokejisté opět trénovali defenzívu a hru v obranném pásmu, která dělá týmu od začátku turnaje obrovské problémy. 

Trenéři zároveň vytkli hráčům chyby, které je doprovázely v utkání s Rakouskem. V tom začali Češi dominovat až od poloviny zápasu, do té doby se mohli Rakušané v klidu dostat do vedení. Gólové šance na to měli. 

"První půlka zápasu se nám moc nelíbila. Propadali jsme v útočném pásmu, tři útočníci se dostávali pod kotouč, a proto docházelo k přečíslením. Na ledě jsme neřešili dobře několik situací," řekl asistent trenéra Ondřej Weissmann.

V sestavě trenéři neudělali ani jednu změnu, obranné dvojice i útoky nastoupí ve stejném složení, v bráně bude opět Ondřej Pavelec. Zranění dál nepouští do hry útočníka Jakuba Klepiše, který na začátku turnaje hrál po boku Jaromíra Jágra.

Hokejisté se šli podívat na fotbalový šlágr

"V brance ani není důvod nic měnit, Ondra Pavelech vychytal proti Rakousku parádní zápas," potvrdil Weissmann post jedničky. Pavelec si proti Rakousku připsal první nulu na turnaji a působí mnohem jistějším dojmem než Alexandr Salák, který v bráně českého týmu šampionát začínal.

Pohodu si hokejisté v sobotu zvedali i návštěvou fotbalového šlágru Sparta - Plzeň, na který vyrazilo zhruba deset hráčů včetně brankáře Pavelce či kapitána Jakuba Voráčka - více čtěte ZDE.

reklama